خدمات پرستاري سپيد گستر

مسئوليت ها و وظايف پرستار كودك

انتخاب يك پرستار كودك مناسب يكي از موضوعات چالش برانگيز براي خانواده هاست. پرستار كودك بايد فردي با تجربه و با حوصله و قابل اطمينان باشد. همچنين بايد آموزش هاي لازم را جهت نگهداري از كودك در منزل ديده باشد تا بتواند نقش موثري در مراقبت و پرستاري از كودك داشته باشد.

 
ايمني


ايمني كودك بايد در اولويت باشد.
پدر و مادر هميشه نگران اين مسئله هستند كه آيا كودك در شرايط ايمن مراقبت مي شود يا خير. بنابراين مهمترين وظيفه پرستار اين است كه كودك را از آسيب هاي فيزيكي محافظت نمايد.
پرستار بايد هم در خانه هم در محسط بيرون حواسش به آسيب هاي احتمالي به كودك باشد. اسباب بازي هاي خطرناك، زمين بازي، وجود استخر در حياط يا پارك بازي، دوچرخه و بسياري از وسايل ديگر ميتواند در صورت بي احتياطي پرستار خطرساز باشند.
اسباب بازي ها بعد از پايان بازي بايد بايد سر جايشان مرتب شوند تا از بروز حادثه جلوگيري شود. همچنين پرستار كودك بايد مراقب ارتباط كودك با غريبه ها باشد.

 

پرستار سالمند


امور منزل


يك پرستار كودك بايد تمامي امور مربوط به منزل را انجام دهد. كارهايي مانند تميز كردن خانه، جارو كردن، گردگيري، پختن غذا و شستن ظروف، مرتب كردن اتاق كودك، جمع اوري اسباب بازي ها و .. همگي به عهده پرستار مي باشد.


كمك هاي اوليه


پرستار كودك بايد تا حدي كمك هاي اوليه را بلد باشد. پدر و مادر بايد با خيال راحت كودكشان كنار او بگذارند. در مواردي كه نياز به پانسمان و شستشوي زخم شد، پرستار بايد توانايي انجام اين كار را داشته باشد. يا اگر كودك دچار سوختگي سطحي، بريدن قسمتي از انگشت شد پرستار بايد بتواند اقدامات اوليه را انجام دهد. او همچنين بايد وضعيت پزشكي كودك را بداند و شماره هاي اضطراري را داشته باشد تا در مواقع ضروري از آنها استفاده كند. شماره هايي مانند آتش نشاني، پليس، امبولانس و …


فعاليت هاي خلاقانه


يك پرستار كودك بايد بتواند فعاليت هايي جهت ارتقا سطح هوشيو خلاقيت كودك داشته باشد. بايد براي تمام زمانهايي كه با كودك سرو كار دارد، برنامه ريزي كند. چه در داخل خانه و چه در بيرون منزل فعاليت هايي كه خلاقيت كودك را ارتقا دهد مي تواند به بهبود رابطه پرستار و كودك كمك كند. هر چقدر ميزان تعاملات بيشتر باشد، رابطه ي عميق تري ميان كودك و پرستار شكل مي گيرد كه اين امر در نهايت هم به نفع كودك بوده و هم به نفع پرستار مي باشد.


تغذيه كودكان


يكي از امور مهم در مورد مراقبت از كودك، توجه به تغذيه او مي باشد. پرستار كودك بايد با مشاوره با والدين تمامي نيازهاي تغذيه اي كودك را در برنامه غذايي وي بگنجاند. همچنين پرستار بايد روشهاي درست نگهداري از مواد غذايي و نحوه تركيب آنها را بلد باشد. استفاده درست از مواد غذايي مي تواند نقش موثري در رشد جسماني كودك داشته باشد. توجه به عادات غذايي خانواده در كنار رعايت اصول بهداشتي و پزشكي از وظايف پرستار در منزل مي باشد.


ليست مسئوليت هاي پرستار كودك:


1- پرورش و مراقبت از كودكان در منزل كارفرما
2- آماده سازي مواد غذايي موردنياز براي كودكان و غذاهاي مورد نياز نوزادان مانند حريره بادام و سوپ هاي مخصوص
3- تعويض پوشك نوزاد
4- رسيدگي به امور درسي كودكان مانند ديكته گفتن وكمك براي انجام تكاليف درسي
5- مشاركت در فعاليت هاي تفريحي و ورزشي، درست كردن كاردستي، آموزش صنايع دستي، بازي هاي فكري و …
6- تربيت كودك با روشهاي مورد نظر والدين و تحت نظر آنها
7- نگهداري محيط خانه به صورت ايمن و تميز و مرتب
8- مرور رفتار هاي كودك و ارائه گزارش روزانه به والدين
9- انجام امور خانه داري و نگهداري از كودك در منزل
10- توجه به زمان استراحت كودك و توجه به ميان وعده ها


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 26
+ نوشته شده: 1396/10/6 ساعت: ۱۳ توسط:sepidgostar :

برخورد با لجبازي كودك

پدر و مادر شدن به غير از احساس شادماني،‌ دردسرهاي فراواني نيز به دنبال دارد. درست مانند اين است كه يك قرارداد بيست و چند ساله امضا كرده باشيد. آرزوهاي ضد و نقيض زيادي هستند كه در سرتاسر دوران كودكي وجود دارند و حتي به سال‏هاي نوجواني هم كشيده مي‏شوند.‌

نگهداري از كودك در منزل

والدين در برخورد با كودك لجباز صبر داشته باشند

كودكان با ذهنيتي مختص خودشان متولد مي‏شوند. بعضي از كودكان نسبت به سايرين لجبازتر هستند. همه كودكان گاهي لجبازي مي‏كنند و اين رفتار مي‏تواند علل گوناگوني داشته باشد. علت لجبازي مي‏تواند ترس‏هاي غيرمنطقي يا مقاومت در برابر تغيير باشد. لجبازي كودكان گاهي موجب شرمندگي شما مي‏شود. در چنين مواقعي واكنش والدين خشم و عصبانيت است؛ چرا كه احساس مي‏كنند رفتار كودك در تقابل با قدرت و اختيار آنهاست. با اين وجود پدرها و مادرها نمي‏دانند كه خشم آنها فقط به آتش لجبازي بيشتر كودك دامن مي‏زند.
در اينگونه مواقع، والدين بايد صبور باشند. در وهله اول بايد ريشه لجبازي كودك را كشف كنند. بايد آرام و خونسرد و با دانش و درك كافي فكر كنند تا اين موقعيت‏ها را به لحظاتي مسرت‌بخش بدل كنند. آنها بايد بينش خود را بر اساس رفتار كودك تنظيم كرده و آرامش و خونسردي را پيشه كنند يا از كسي در مورد نگهداري از كودك در منزل كمك بگيرند.
نكاتي كه مي‏توانند كارساز باشند‌
لجبازي را يك ويژگي منفي ندانيد بلكه به آن با ديد مثبت نگاه كنيد.
 لجبازي كودك مي‏تواند نشانه اين باشد كه او به فكر خودش است و مي‏تواند قاطعانه افكار و عقايد خود را به زبان آورد.‌اگر موضوع چندان جدي نيست،‌ هيچ ضرري ندارد كه با كودك خود مذاكره كنيد و به توافق برسيد.
 بيش از حد واكنش نشان ندهيد. ديدگاه خود را به آرامي براي كودك شرح دهيد.
 گاهي اوقات بهترين روش مقابله با بي‌ادبي كودك، اين است كه در اين باره با او گفتگو كنيد. زماني با او حرف بزنيد كه هر دو آرام شده باشيد.
مشكل را شناسايي كنيد
مشكل را شناسايي كنيد و به كمك خود كودك، دنبال راه حل بگرديد. به اين ترتيب او ديگر شما را دشمن خود نمي‏داند.
اگر از كودك خواستيد كاري را انجام دهد،‌ براي پيشگيري از مشاجره مزاحم كار او نشويد.‌
 رفتار محترمانه‏اي نسبت به كودك داشته باشيد. به او احترام بگذاريد. روش‏هاي تربيتي ما بزرگ‌ترها،‌ احترام ناشي از ترس كودك را به همراه دارد.‌
 وقتي از كودك مي‏خواهيد كاري را انجام دهد، قاطع باشيد. شما كه نمي‏خواهيد در حق‌تان لطف كند. همچنين عواقب نافرماني را به او متذكر شويد.‌
 يكي از بهترين روش‏هاي احترام گذاشتن به كودك، اين است كه در روش‏هاي انضباطي خود مهربان و قاطع باشيد. مهرباني، نشانه احترام شما به كودك و قاطعيت، نشانه احترام شما براي كاري است كه بايد انجام شود.
از كودك درخواست منطقي كنيد
يادتان باشد درخواست‏هاي شما از كودك بايد منطقي باشند.
 فراموش نكنيد وقتي كودك همكاري مي‏كند و رفتار خوبي از خود نشان مي‏دهد، او را تشويق كنيد.
كودكان لجباز احساس مي‏كنند، يكي بايد برنده شود و ديگري بايد ببازد. براي چنين موقعيتي،‌ طرز فكر برنده- برنده، بهترين راه‌حل است. به نيازها و خواسته‏هاي كودك پاسخ دهيد. به او بگوييد كه پدر و مادر هم مي‏خواهند برنده باشند و آيا راه‌حلي را سراغ دارد كه به نفع شما و خودش باشد؟
 وقتي پدر و مادر احساس مي‏كنند اوضاع وخيم شده است، بايد به دنبال روش‏هاي درماني باشند. قرار نيست به رفتار بد كودك پاداش بدهيد بلكه بايد در رابطه خودتان با او تجديد نظر كنيد. دنيا را از دريچه چشمان كودك خود ببينيد.
 علاوه بر نكات فوق،‌ بايد يادتان باشد كه صبر بسيار مهم است. اگر صبر و تحمل خود را از دست بدهيد،‌ نمي‏توانيد كودك لجباز خود را كنترل كنيد.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 39
+ نوشته شده: 1396/6/12 ساعت: ۰۷ توسط:sepidgostar :

وظايف پرستار كودك

چگونه يك پرستار كودك خوب باشيم؟

بخش اول : خودتان را آماده كنيد

نگهداري از كودكي كه كودك خود شما نباشد ممكن است كار سختي باشد، براي اين منظور بايد همه تلاشتان را بكنيد كه كودك را به خوبي بشناسيد.

متناسب بودن سن پرستار كودك با كودك

بايد از سن كودك و يا نوزاد در مرحله اول سوال كنيد.

اگر سن شما كم است ( حدود 20 الي 25 سال) بهتر است از كودكاني كه بالاي 10 سال دارند نگهداري كنيد.

در اين سن كودكان بيشتر كارهاي خود را خودشان انجام ميدهند و اگر با شما ارتباط خيلي خوبي برقرار نكنند، مي تواند خود را سرگرم كند.

اگر سن شما بالاتر باشد مي توانيد از كودكان كوچكتر نيز نگهداري كنيد، در هر صورت هر چه سن كودك كمتر باشد مسئوليت شما بيشتر خواهد بود.

بدون توجه به سن كودك و توانايي هاي او هرگز كودك را تنها نگذاريد. اين شما هستيد كه مسئوليت نگهداري از او را به عهده گرفته ايد.

سوال بپرسيد

هنگامي كه قرار است شما وظيفه نگهداري از كودك در منزل را به عهده بگيريد سوال هاي لازم را از او و خانواده بپرسيد

دريافت اطلاعات ضروري

به محض ورود به منزل اطلاعات ضروري شامل شماره تلفن پدر و مادر و يك آدرس براي مواقعي كه نياز شد مانند محل كار مادر يا پدر و يا منزل يكي از اقوام را در اختيار داشته باشند.

همچنين يك چك ليست از موارد ضروري تهيه كنند.

پدر و مادر بايد اطمينان حاصل كنند كه شما به نظم و انضباط اعتقاد داريد و نميگذاريد درخواست هاي كودك موجب بي نظمي در امور منزل و نگهداري از كودك شود. همچنين در مورد ساعات خوابيدن بايد اصول خاصي داشته باشيد و سر ساعت بخوابيد و به موقع بيدار شويد تا در تمامي زمانهايي كه نياز است به امور كودك بپردازيد.
حواستان باشد در استفاده از سايتها و شبكه هاي تلويزيوني و گوشي هاي تلفن همراه در حضور كودك كليه جوانب را در نظر بگيريد.

وسايلي كه براي ارتباط برقرار كردن با كودك مورد نياز است جمع آوري نماييد.

داشتن چند بازي فكري متناسب با سن و جنسيت كودك، فيلم هاي مناسب، ابزار آموزشي، مداد رنگي، اسباب بازي و كتاب هاي راهنما براي خودتان شما را يك گام به موفقيت در بهترين پرستار كودك بودن نزديك مي كند.
ممكن كودكان گاهي رفتارهاي خطرناك بكنند، مانند پرتاب اشيا و داد و فرياد، شما در آن مواقع عكس العملي را انجام دهيد كه در مواجهه با خواهر و برادر خودتان انجام ميدهيد. در صورتي كه نياز شد با پدر و مادر كودك حتما مشورت نماييد و خونسردي خود را حفظ كنيد.

پرستار كودك

بخش دوم: پس از ورود به منزل جهت نگهداري از كودكان

  • در خانه راه برويد و يك بررسي ايمني انجام دهيد و مطممئن شويد خطراتي مانند سيم ها و كابل ها و يا وجود داروها در دسترس كودك را تهديد نميكند.
  • وقت زيادي را براي شناسايي كودكان صرف كنيد. كودك معمولا دور از چشم پدر و مادر رفتارهاي خاصي را از خودش بروز مي دهد، به تمامي آنها دقت كنيد تا بيشتر او را بشتاسيد.

بخش سوم: در زمان مراقبت از كودك

  • خلاقانه عمل كنيد، به جاي دراز كشيدن روي مبل و تماشاي تلويزيون، با او بازي كنيد. نرم افزار هاي آموزشي در گوشي همراه خود داشته باشيد. با او عروسك بازي و خانه سازي كنيد. اينطور والدين بيشتر قدردان شما خواهند بود.
  • لبخند بزنيد، مثبت باشيد و صبور، اگر شما خوشحال باشيد بچه ها نيز خوشحال خواهند بود و نيازي نيست به آنها قول پاداش و جايزه در آخر روز را بدهيد. فقط با صبر و حوصله و مهرباني با آنها رفتار كنيد مطممئن باشيد راضي خواهند بود.
  • اگر والدين اجازه ميدهند، در طول روز بچه ها را براي دوچرخه سواري و پياده روي بيرون ببريد. همين طور مي توانيد بسياري از بازيها را در حياط يا پارك انجام دهيد مانند واليبال، فوتبال و اسكيت، فقط حتما با رضايت والدين و كسب اجازه اين كار را انجام دهيد. و قبل از بيرون رفتن كرم ضد آفتاب كه مادر كودك تاييد كرده بزنيد و لباسهاي مناسب بپوشانيد.
  • براي كودك غذاي سالم و مناسب تهيه كنيد و سعي كنيد با تزيينات خلاقانه اشتهاي آنها را براي خوردن غذاي سالم باز كنيد. همچنين در طول روز ميوه و ميان وعده به كودك بدهيد. براي شام غذايي آماده كنيد كه باب ميل خانواده و با نظر آنها باشد.
  • اجازه دهيد كودك قبل از خواب با اجازه والدين و نظارت شما كاري سرگرم كننده انجام دهد مانند تماشاي تلويزيون، درست كردن كار دستي و …
  • بچه ها را به موقع بخوابانيد، قبل از خواب برايشان داستان بخوانيد. نور را كم كنيد. و جايي بخوابيد كه اگر گريه كردند و يا به چيزي نياز داشتند متوجه صدايشان بشويد.

يك پرستار كودك فقط زماني مي تواند تلويزيون نگاه كند كه كودك نيز همراه وي تماشا كند آن هم با اجازه والدين كودك، زيرا تماشاي تلويزيون گاهي تمركز پرستار را كاهش داده و وي متوجه بدرفتاري و يا آسيب ديدن و نيازهاي كودك نمي شود.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 34
+ نوشته شده: 1396/5/25 ساعت: ۰۷ توسط:sepidgostar :