خدمات پرستاري سپيد گستر

سالمندان مي توانند در خانه خود زندگي كنند

ما معتقديم سالمندان مي توانند در خانه خود زندگي كنند. يك مراقب حرفه اي پيدا كنيد و به زندگي خود در منزل شخصي خودتان ادامه دهيد. مراقب سالمند به حفظ استقلال سالمند كمك ميكند. آنها انعطاف پذير؛ حامي، آموزش ديده و براي اين كار با شور و اشتياق اقدام مي كنند. نگهداري از پدر يا مادر شما توسط يك پرستار سالمند حرفه اي مي تواند اميد به زندگي را در آنها افزايش دهد.

پيري جزء جدايي ناپذير زندگي است و تاثير قابل توجهي بر سلامت فرد دارد. در دوره سالمندي عوامل موثر بر سلامت عبارتند از وضعيت اقتصادي، وضعيت جامعه، زير ساخت هايي مانند حمل و نقل مناسب و مسكن مناسب، اما از همه اين ها تاثير گذارتر پرستار سالمند مي باشد. يك مراقب به صورت شبانه روزي وظيفه نگهداري از سالمند در منزل را به عهده مي گيرد. بنابراين در تمام اوقات شبانه روز با وي در ارتباط است و مي تواند از لحاظ جسمي و روحي تاثير بسزايي در سلامت سالمند بگذارد.

پرستار سالمند

پرستار سالمند بايد به صورت مداوم اطلاعات و مهارت هاي خود را به روز كند. با مطالعه مستمر و همچنين استفاده از آموزش هاي گوناگون مي تواند خود را همگام با نيازهاي سالمندان و خانواده ها جلو ببرد. علاقه مندان به كار پرستاري از سالمند بايد از طريق يك موسسه پرستاري معتبر و داراي مجوز اقدام به ثبت نام نمايد. موسسات پرستاري با دريافت مدارك هويتي و تضامين لازم و همچنين ارائه آموزشهاي اوليه، افراد را روانه بازار كار مي كنند.

وظايف

وظايف مراقب و پرستار سالمند با توجه به ميزان تحصيلات و تجربه آنها و همچنين با توجه به نياز سالمند متفاوت مي باشد. وظايف ممكن است شامل كمك هاي اوليه مانند كمك به حمام رفتن، لباس پوشيدن، بالا و پايين رفتن از روي تخت خواب، همراهي در راه رفتن و استفاده از صندلي چرخدار باشد.
همچنين پرستار در صورت صلاحيت علمي ميتواند علائم و نشانه هاي حياتي بيمار را چك كند و به پزشك اطلاع دهد. علاوه بر اين پرستار مي تواند مصرف داروها را مديريت نمايد و به بيماران در زمينه اختلالات بي خوابي، عصبي، پرخاشگري و آلزايمر كمك كند. تمامي اينها در گرو داشتن اطلاعات و تجربه كافي مي باشد. در صورتي كه فرد داراي مدرك بهياري و پرستاري باشد مي تواند وظايفي از جمله گاواژ، سونداژ، تزريقات و … را نيز انجام دهد.

روابط پرستار و سالمند

روابط پرستار و سالمند بر پايه احترام متقابل، اعتماد، حساس بودن به خود و ديگران، لذت بردن از كمك كردن به ديگران شكل مي گيرد.
اين رابطه زماني به شكل احسن اتفاق مي افتد كه روابط كلامي موثر و تعامل عملي بين پرستار و سالمند صورت بگيرد.
پرستار بايد در جلسه اول خود را با نام كوچك به سالمند معرفي كنيد. يك دستاورد در جلسه اوليه مي تواند زمينه ساز اعتماد و احترام باشد.

درآمد مراقب سالمند

مراقبت از بيمار در منزل از آن دسته مشاغل است كه با توجه به حساسيت هاي شغلي فراوان، به نسبت ديگر افراد، درآمد مناسبي دارند. البته ميزان اين درآمد بستگي به ساعات كاري و شرح وظايف شغلي مراقب و يا پرستار دارد. براي بالا بردن درآمد سعي كنيد دوره هاي مختلف مانند دوره كمك هاي اوليه را بگذرانيد تا با توانايي هاي بيشتر حقوق بالاتري دريافت نماييد.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 26
+ نوشته شده: 1396/9/25 ساعت: ۱۳ توسط:sepidgostar :

نقش پرستار در سلامت خانواده

بهداشت و درمان در خانه شامل طيف گسترده اي از خدمات مي باشد. خدماتي شامل مراقبت از زخم بستر، مديريت درمان، مديريت بيماري، استفاده از تجهيزات پزشكي، مميزي هاي ايمني و آموزش بيمار است. پرستار در منزل يك متخصص امور پرستاري است كه از طرف موسسه هاي معتبر پرستاري جهت نگهدار از بيمار، سالمند و كودك معرفي مي گردند. پرستار روند بهبود وضعيت بيمار و سالمند را رصد ميكند و به پزشك در اين باره مشورت ميدهد. يكي از اصلي ترين وظايف اوليه پرستار در منزل ايجاد اعتماد است، علاوه بر اعتماد يكي ديگر از ويژگي هاي منحصر به فرد مراقبت در منزل پيوند ايجاد شده بين بيمار و مراقب است.

پرستار بايد به عنوان يك همدم بايد كنار بيمار باشد تا خلا ايجاد شده در زمان بيماري و يا دوره سالمندي،  را كه در اثر از دست دادن استقلال و انزواي اجتماعي مبتلا مي شوند جبران نموده و بتوانند به بهبود روحيه بيمار كمك كنند. بيمار يا سالمند به پرستار بايد به مثابه يك دوست و يا يكي از اعضاي خانواده نگاه كند تا كاملا احساس راحتي كند و بتواند نيازهاي خود را بازگو كند زيرا نگهداري از سالمند در منزل كار بسيار دشواري است.

پرستار سالمند

بنابراين هنگام استخدام پرستار سالمند و بيمار علاوه بر مراجعه به مراكز معتبر و داراي مجوز، با انجام مصاحبه و غربالگري افراد معرفي شده براي كار، بهترين مورد را براي ورود به حريم خانوادگي خود انتخاب كنيد. هر بيمار سزاوار بهترين مراقب است. مراقبي دلسوز و مهربان كه با تمام انرژي خود وظايف محموله را انجام دهد و طبيعتا براي گرفتن بهترين نتيجه پرستار كودك يا سالمند بايد از لحاظ مادي و اخلاقي امنيت لازم را داشته باشد.

محل زندگي پرستار شما در حال حاضر منزل شخصي شما مي باشد بنابراين بايد شرايطي فراهم آوريد كه پرستار احساس راحتي داشته باشد. با او مانند يك زير دست برخورد كردن انرژي او را براي ارائه بهتر خدمات كاهش مي دهد. بااو مانند يكي از اعضاي خانواده برخورد كنيد تا بهترين خدمات را به بيمار يا سالمند شما ارائه دهد.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 28
+ نوشته شده: 1396/8/27 ساعت: ۰۶ توسط:sepidgostar :

رفتار با سالمندان در منزل

در فرهنگ ملي و ديني ايران تاكيدي زيادي بر تكريم سالمندان شده است و اين اصل در بسياري از فرهنگ ها به ويژه كشورهاي شرقي آمده است.
سالمند در خانواده‌ يك ركن مهم محسوب مي‌شود و مي‌تواند كانون خانواده را گرم نگه ‌دارد؛ اعضاي خانواده نيز مي‌توانند از تجارب سالمندان در اداره خانواده بهره‌مند شوند و خانواده از سردرگمي نجات يابد.
خانواده، كانون مهرورزي و آرامشِ روحي و رواني، و جايگاه ابراز احساسات و عواطف افراد نسبت به يكديگر است. وجود سالمندان در خانواده، بر آرامش و عواطف كانون محبّت بخش خانواده افزوده و فضاي خانه با وجود پربركت آنانْ استواري و صميميت خاصي پيدا مي كند. از اين رو بايد حرمت و احترام سالمندان در خانه حفظ شود و با نهايت تواضع و مهرباني به آنان محبت كرده و نگذاريم كه غروب زندگي شان با غربت و تنهايي قرين شود.
اما آنچه كه مسلم است نگهداري از سالمند در منزل به اين سادگي ها هم نيست كه اگر امري ساده و پيش پا افتاده بود تا اين حد در دين اسلام به آن توجه نمي شد و مورد تاكيد قرار نمي گرفت.
آن چنان كه پيامبر اكرم(ص) در اين باره مي فرمايند:
وجود پيران سالخورده بين شما ، باعث افزايش فيض خداوند و گسترش نعمتهاي الهي است .
در هر حال والدين سالخورده، گاه غرغرو، منفي باف، بدگمان نسبت به اطرافيان، سرزنش كننده و تندخو (كه همگي ناشي از كهولت سن مي تواند باشد) به نظر مي ايند و آنچه اين شرايط را سخت تر مي‌كند اين است كه بايد با اين دشواري هاي رفتاري سالمند كنار بياييد و از طرف ديگر مراقب رفتار و برخورد خود نيز باشيد. شما موظفيد از آنها مراقبت كنيد پس منطقي آن است كه بياموزيد كه چه چيز مي تواند به لحاظ روحي شما را سالم نگهدارد در حالي كه

پرستار سالمند

مشغول مراقبت و نگهداري از يك سالمند دشوار هستيد:

بگذاريد سالمند شما بدخلقي اش را بكند اما شما صبور باشيد: اغلب افراد سالخورده حس مي‌كنند عقايد و نظرات شان بي‌اهميت تلقي مي‌شود. اگر بدون هيچگونه تقابل اجازه دهيد كه حرف شان را بزنند احتمالا شاهد كمي ارامش و ملايمت بيشتر در آنها خواهيد بود. ممكن است شما با آنچه كه آنها مي‌گويند موافق نباشيد يا حتي به صلاح زندگي زناشويي يا فرزندان تان نباشد اما همين كه به گفتار آنها احترام گذاشته و نظرات آنها را خوب و دقيق مي شنويد، از بسياري از چالشها و تندخويي ها خواهيد كاست.
در مواقعي  كه به لحاظ ذهني خودتان را آماده مي دانيد و آرامش لازم را داريد، مي توانيد وقت بيشتري براي والدين تان صرف كنيد. با آنها وارد صحبت درباره خاطرات گذشته شويد چون به نظر مي رسد اين مقوله براي بيشتر سالمندان جذاب و دوست داشتني است و يادآور دوراني است كه انها در اوج قرار داشته اند
سعه صدر را تمرين كنيد: چون والدين مسن نمي توانند كارها را آنطور كه مي خواهند و مي دانند انجام بدهند لذا حس مي كند كه اگر به شما روش كار را گوشزد كنند، به نوعي باعث موفقيت هر چه بيشتر شما خواهند شد و اين حس ارزشمندي را در سالمند شما تقويت مي كند. در بسياري از موارد سالمندان تصور مي كنند كه آن كار به درستي انجام نخواهد شد مگر آنكه طبق نظر و روش آنها انجامش دهيد. گاهي اوقات شنيدن و احترام گذاشتن ولي اجرايي نكردن جواب مي دهد اما گاهي اوقات نه. در مواردي كه حس مي كنيد تحمل شرايط و حتي شنيدن غرولند هاي سالمند براي تان دشوار شده است و ممكن است كار به بي حرمتي كشيده شود، بهتر است يك استراحت و تنفس به خودتان بدهيد و براي چندين لحظه بيرون برويد و چند نفس عميق و آرام‌بخش بكشيد. وقتي كه ذهن تان را پاك كرديد مي توانيد با يك انرژي مضاعف به كارتان برگرديد و تمامش كنيد يا از يك پرستار سالمند كمك بخواهيد.
گاهگاه لبخند بزنيد: مسلما اوقاتي كه حس كنيد كه تلاش تان بيهوده است لبخند زدن كار بسيار دشواري است. منفي بافي تان را كنترل كنيد و در عوض درباره تمام موفقيتهايي كه والدين تان نقش بسزايي در آن داشتند فكر كنيد و لبخند بزنيد. در بسياري موارد اين روش براي توقف نقد و نكوهش و كاهش تنش موثر است. وقتي كه والدين تان شاهد لبخند زدن شما هستند موضوع لبخند (قدرداني كه از زحمات ايشان داريد) را به آنها هم بگوييد تا هم فضاي پرتنش تغيير كند و هم والدين پير شما بدانند كه شما همواره خاطره زحمات آنها را در ذهن حفظ مي كنيد.

كنار آمدن با والدين پير و تندخو

 با آنها همدلي كنيد: در مواقعي  كه به لحاظ ذهني خودتان را آماده مي دانيد و آرامش لازم را داريد، مي توانيد وقت بيشتري براي والدين تان صرف كنيد. با آنها وارد صحبت درباره خاطرات گذشته شويد چون به نظر مي رسد اين مقوله براي بيشتر سالمندان جذاب و دوست داشتني است و يادآور دوراني است كه انها در اوج قرار داشته اند. هم‌كلام شدن آنها با شما ذهن‌شان را از بدخلقي و ترش‌رويي و احساس تنهايي دور مي‌كند. نظرشان را درباره موضوعات مختلف بپرسيد. از آنها سوال بپرسيد. بخواهيد از زندگي‌شان برايتان حرف بزنند. به اين ترتيب احساس مفيد بودن كنند و حس مي‌كنند كه آنها هم چيز مهمي براي سهيم شدن در بحث هاي خانوادگي دارند.
گاهي اوقات شرايط ايجاب مي كند  كه چند روزي از منزل والدين تان دور باشيد: لذا در اين مواقع، از اقوام يا بستگان يا خواهر و برادرهاي خود براي چند روز مراقبت از والدين كمك بخواهيد. از اين فرصت براي بودن با دوستان و يا تنها بودن و پرداختن به كارهاي مورد علاقه‌تان استفاده كنيد. انجام اين كار به طور دوره‌اي حس كمك‌رساني را در شما احيا مي كند و به شما امكان صبوري بيشتر براي كنار آمدن با شرايط والدين تان در روزهاي آتي مي دهد.
بياييد هم نشين تنهايي شان باشيم، هم دردِ غم ها و مرهم زخم هايشان گرديم تا غصه ها و خستگي هاي روزگار از تن رنجور آنان زدوده شود. بياييد آنان را در روزگار تنهايي در خانه سالمندان رها نكنيم تا غم و اندوه پيري و غربت و جدايي مهمان قلب هاي مهربانشان شود. بياييد بذر عشق و مهرباني و دوستي را در وجودمان بكاريم و با تكريم سالمندانْ از آنان دل جويي كنيم.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 34
+ نوشته شده: 1396/6/19 ساعت: ۰۶ توسط:sepidgostar :

نگهداري از سالمندان در منزل

در فرهنگ ما «پير شدن» دعاي خيري است كه همواره بدرقه راه كودكان مي شود. پيري وسالخوردگي امري اجتناب ناپذير و غيرقابل برگشت است. امروزه پيشرفت هاي پزشكي،اجتماعي،اقتصادي سبب افزايش اميد به زندگي و كاهش مرگ و مير گرديده و در نتيجه روز به روز بر تعداد سالمندان جهان افزوده مي شود. بر اساس تعريف سازمان جهاني بهداشت سالمند به گروه سني 60 سال به بالا اطلاق مي شود. در حال حاضر حدود 600ميليون نفر از جمعيت جهان را سالمندان تشكيل مي‌دهند كه اين رقم تا سال 2025 به يك‌ميليارد و دويست‌هزار نفر مي‌رسد. به اين ترتيب سالمندان 21درصد از كل جمعيت جهان را تشكيل خواهند داد.
در كشور ما نيز بر طبق سرشماري سال 1385، تعداد سالمندان برابر با 5ميليون و 119هزار نفر يعني 3/7درصد جمعيت كل كشور بوده است كه تا سال 2050 ميلادي تعداد آنها به بيش از 25ميليون نفر خواهد شد، يعني يك‌چهارم جمعيت آن زمان ايران.
پيري اجتناب ناپذير است اما بسياري از مشكلات و بيماري هاي سالخوردگي با اصلاح شيوه زندگي قابل پيشگيري است. اين بخشي است كه بايد به افراد جامعه و همچنين سالمندان آموزش داد اما بخشي از مشكلات سالمندي نيز از حيطه اختيار خود سالمند خارج است و به جامعه اي كه سالمند در آن زندگي مي كند برمي گردد. به عنوان مثال وجود متخصص طب سالمندي ، خدمات پاراكلينيك، وجود مركزي كه همه خدمات مورد نظر در آن، يكجا جمع باشد، وجود سيستم نگهداري از سالمند در منزل ، وجود مراكز بستري طولاني مدت ويژه سالمندان و در نهايت وجود بيمه هاي درماني مكفي كه درمان هاي تخصصي را هم در برگيرد اما سالمند بتواند از عهده مخارج آن برآيد، براي زندگي مطلوب در دوران سالمندي لازم است.
بنابر اين لازم است همه افراد با يادگيري شيوه زندگي سالم طوري زندگي كنند كه در آينده سالمنداني سالم باشند ، زيرا تجربه هاي سالمندان روشنگر راه جوانان است
يكي از نكات اساسي در حفظ سلامت سالمندان توجه به تغذيه ايشان است ،بسياري از سالمندان دچار سوء تغذيه هستند بدين ترتيب كه يا مصرف بيش از حد مواد غذايي موجب بروز چاقي درآنها شده ويا بيماري هاي مزمن ناشي از آن مثل ديابت، فشار خون يا عوارض قلبي عروقي آنها رارنج مي دهد ، كه اين امر مراقبت هاي خاص تغذيه اي را مي طلبد و بعضي اوقات نيز در اثر كم خوراكي دچار سوء تغذيه شده اند كه مي تواند به دليل عدم اشتها به غذا يا مسائل جانبي ديگر باشد كه اين نيز خطرات خاصي به همراه دارد و مراقبت هاي مربوط به خود را مي طلبد.

 

نگهداري از سالمند در منزل

مفاهيم اوليه در مورد سالمند

سالمند كيست؟

جهان در سايه پيشرفت‌هاي علمي بويژه پزشكي ، شاهد افزايش جمعيت سالمندان است. برآوردها حاكي از آن است كه تا سال 2030 ميلادي جمعيت سالمندان در دنيا از 9 درصد به 16 درصد و در ايران از 5?6 درصد به 17?5 درصد افزايش خواهد يافت. از طرف ديگر سالمندان شاهد تقليل توانايي‌هاي بدني (جسمي) و رواني خويش هستند و انواع بيماري‌ها و مشكلات رواني آنها را تهديد مي‌كند. بيماري‌هاي جسماني نظير : ايست قلبي ، مشكلات تنفسي ، پوكي استخوان ، مشكلات گوارشي و انواع آسيب‌هاي مغزي و انواع اختلالات رواني نظير اضطراب ، افسردگي ، سوء مصرف مواد ، بي‌خوابي و مشكلات جنسي ، برخي از مسائل سالمندي در روانشناسي گرديده است. برخي از پرسش‌هاي مطرح شده در اين حوزه عبارتند از:

تغييرات بدني

پوست : بافت پوست سالمندان تغييرات زيادي دارد، بدين معني كه پوست انعطاف پذير و نرمي سابق را ندارد، چروكيده و بي‌رنگ است و موي بعضي قسمت‌ها (مانند سر) سفيد شده و ريخته است.
قلب و گردش خون: اين تغييرات بدين شكل است كه خون به همه جاي بدن نمي‌رسد و مويرگهاي برخي اندام‌ها خون كمي دريافت مي‌كنند. اين بدليل افت كاركرد قلب و عروق است كه باعث افت فشار خون مي‌شود.
عملكرد جنسي: در مسائل مربوط به عملكرد جنس اگر چه با يائسگي در زنان از حدود 50 سالگي به بعد روبرو هستيم ، اما فعاليت غدد جنسي در اين دوران در مردان ادامه دارد. مردان قدرت باروري خود را حفظ مي‌كنند، از طرف ديگر امكان افزايش ميل جنسي در زنان به علت از بين رفتن ترس حاملگي وجود دارد.
دستگاه گوارش: اعضا گوارش سالمندان بعد از چندين دهه فعاليت ديگر قدرت لازم را براي هضم برخي غذاها (نظير غذاي پرچرب و سخت) را ندارد. احتمال سوء تغذيه در اين دوران زياد است. بنابراين تدوين يك برنامه غذايي كه شامل همه موارد ضروري بدن باشد، ضروري است.
دستگاه عصبي: بعد از حدود 25 سالگي هر روز از تعداد سلولهاي عصبي مغز مقداري كم مي‌شود و با افزايش سن ، تعداد مرگ اين سلولها بيشتر مي‌شود. مغز يك سالمند در اين مدت آنقدر سلول عصبي از دست داده كه ديگر نمي‌تواند عملكردهاي سابق خود را با همان سرعت و كيفيت داشته باشد. اما اين بدان معني نيست كه همه سالمندان دچار اختلالات شديد در فعاليت ذهني (نظير اختلال آلزايمر) خواهند شد.

تغييرات اجتماعي

خانواده
تقريبا اكثر سالمندان فرزنداني در قيد حيات دارند و تعداد زيادي از آنها با فرزندان خود زندگي مي كنند يا زود به زود آنها را مي بينند با اين حال در روابط بين سالمندان و فرزندانشان مشكلات حادي نيز بوجود مي‌آيد، مسائلي از قبيل محل سكونت (زندگي مشترك ، خانه مستقل يا خانه سالمندان) استقلال يا عدم آن در زندگي شخصي بر روابط بين آنها تاثيرات عميقي مي‌گذارد. در عين حال اين مسائل از اعتقادات مذهبي و اخلاقي و فرهنگ جامعه نيز متاثر مي‌شود.

دوستان
گاهي بودن با دوستان براي سالمند مهمتر و لذت بخش‌تر از روابط با فرزندان است چرا كه سالمندان با دوستان هم سن راحت‌تر از فرزندان خود هستند. و بنابراين قرار ملاقات‌هاي متعددي را ترتيب مي‌دهند. سالمندان با هم درباره خاطرات گذشته و دور خود صحبت مي‌كنند. اين كار پيوندهاي عميقي را بين آنها بوجود مي‌آورد.

تغييرات شغلي

امروزه در جوامع صنعتي و شهري سالمنداني مترادف با بازنشستگي است، در حالي كه در روستاها و شهرهاي كوچك آنها اكثرا تا آخرين روزهاي زندگي فعاليت شغلي دارند. بين از دست دادن شغل (بازنشستگي) و احساس رضايت از خود (مفيد بودن) رابطه متقابل وجود دارد و اين يكي از پيامدهاي منفي سالمندي است. با اين حال اگر سالمند در گذشته از درآمد خوبي برخوردار بوده و در حال حاضر داراي سلامت جسمي باشد و براي دوران بازنشستگي برنامه ريزي كرده باشد، اين اتفاق پيامدي منفي برايشان نخواهد بود.

قريب از حدود 40 سال قبل در كشورهاي غربي توجه خاصي به طب سالمندان شده است. همان طور كه توضيح داديم پيري تمام موجودات و بويژه انسان را در معرض انواع بيماريهاي جسمي و رواني قرار مي دهد. ما در اينجا مي خواهيم پيري و سالمندي را بشناسيم و پيامدهاي جسمي و رواني آن را به ا ختصار بررسي كنيم و با استفاده از رهنمودهاي طب سالمندي شادابي و آرامش بيشتري به والدين خود هديه نماييم و فراموش نكنيم كه روزي، دير يا زود ما نيز به مرز سالمندي نزديك مي شويم؛ فرصت را از دست ندهيم كه زمان به سرعت مي گذرد!؟
پس از اين مقدمه سؤالي مهم در طب سالمندان مطرح است. آيا مي دانيد چگونه پير مي شويم؟ چگونه سالمندي اتفاق مي افتد؟ به راستي تعريف پيري چيست؟
اعتقاد بر اين است كه سير پيري و سالمندي احتمالاً به وسيله مكانيسمهاي خاص داخل سلولي تنظيم مي شود و بنابراين دخالت عامل ژنتيك در روند پيري حائز اهميت است اما آنچه اهميت بيشتري دارد اين است كه عوامل محيطي نيز در كندي يا تسريع اين روند دخالت چشمگيري دارند. اما به دليل اينكه ساختمان ژنتيكي هر فرد تقريبا منحصر بفرد است و همچنين تجربيات و تأثيرپذيريهاي محيطي هر فرد نيز مخصوص همان شخص است بنابراين تعيين و ارزيابي ميزان اثر اين همه محرك بر چرخه زندگي رو به زوال و در حال تغيير و تحول انسان امر بسيار مشكلي است و قابل محاسبه نيست. به همين دليل پاسخ اين سؤال كه: آيا پيري قابل پيشگيري است، در شرايط عادي و طبيعي به وضوح روشن نيست بلكه مبهم است اما دانستن اينكه چگونه و چه ميزان با استفاده از روشهاي مناسب مي توانيم از افت و زوال فعاليت فيزيولوژيك سلولهاي بدن در سنين بالا پيشگيري نماييم از ا هميت ويژه اي برخوردار است.
در اينجا شايد اين سؤال مطرح شود كه آيا ظهور و بروز پيري در همه اعضاء بدن انسان به طور همزمان اتفاق مي افتد؟ پژوهشگران دريافته اند كه بعضي از اعضاء بدن مثل كليه، ريه و سيستم ايمني به تدريج و با افزايش سن دچار كاهش عملكرد فيزيولوژيك مي شوند و در افراد مختلف به نسبتهاي مختلفي اين كاهش عملكرد اتفاق مي افتد و در بعضي از اعضاء ديگر بدن مثل قلب و كبد و مغز استخوان سطح عملكرد فيزيولوژيك آنها در سنين بالا معادل سطح عملكرد اين اعضا در سنين جواني است. با اين حال اكثر اعضاء بدن متناسب با افزايش سن با كاهش ظرفيت ذخيره روبه رو مي شوند و در نتيجه افراد مسن در مواجهه با استرسهاي مختلف قادر به حفظ تعادل بدن نيستند و بنابراين افراد پير نسبت به افراد جوان استعداد بيشتري براي ابتلاء به بيماريها و عوارض آنها پيدا مي كنند. همچنين در افراد پير سير بهبودي از يك بيماري يا صدمه فيزيكي جسمي آهسته و كندتر است. به همين دليل افراد سالخورده بيشتر مستعد عفونتها هستند و مرگ ناشي از عفونت در آنها شايع تر است. كاهش فعاليت سيستم دفاعي و ايمني بخصوص نقص ايمني سلولي عامل آسيب پذيري افراد پير نسبت به بيماريهاي عفوني است. همچنين اين نقص ايمني باعث شيوع بيشتر سرطان در آنان است.
هنوز معلوم نشده كه مكانيسم داخل سلولي كه باعث پيري مي شود چيست؟ ولي چندين نظريه در اين مورد پيشنهاد شده است: يكي از اين نظريه ها نظريه پيري برنامه ريزي شده يا Programmed aging مي باشد. بر اساس اين نظريه پيري به وسيله مكانيسمهاي خاص ژنتيك برنامه ريزي شده است. در توضيح اين نظريه آمده است كه تغيير عمل سلولها در اثر افزايش سن به صورت كاهش فعاليت سيستم ايمني و سيستم عصبي غددي «ايمونو كورو اندوكرينولوژيك» بروز پيدا مي كند و اين موضوع يك پروسه تدريجي است كه در نهايت منجر به افزايش شيوع بيماريهاي عفوني و ساير بيماريهاي جسمي و رواني در اين گروه سني مي شود.
نظريه ديگر مي گويد: پيري ناشي از تجمع خطاهاي ژنتيك اتفاقي Random genetic errorsمي باشد. بر اساس اين نظريه در طول زمان و به مرور ساخت پروتئينها در داخل بدن مختل شده و فعاليت سلولي در يك مسير ناصحيح قرار مي گيرد. بر اساس نظريه بنيانهاي آزاد Free radicalسلولها به طور عادي در اثر انجام فعاليتهاي متابوليكي (سوخت و ساز) يك سري بنيانهاي آزاد يا متابوليت ايجاد مي كنند كه به نوعي بايد خنثي شود و يا دفع شوند بر اساس اين نظريه يكي از مشخصات پيري كاهش قابليت سلولي در خنثي كردن سريع اين متابوليتها مي باشد. بعضي از اين متابوليتها نقش تخريبي در سير طبيعي واكنشهاي فيزيولوژيك بر سلولها ايفا مي كنند كه در نهايت باعث آسيب برگشت ناپذير در اعمال حياتي سلولها مي گردند و بالاخره نظريه ديگري مي گويد كه كاهش پيش رونده قابليت سلول در ترميم DNA منجر به ايجاد اشتباه در ساخت RNA و پروتئينها مي شود كه اين اختلال بر كار و اعمال حياتي سلولها و ساخت پروتئينها اثر نامطلوب بر جاي مي گذارد.
از آنجا كه سالمندي يك فرايند مداوم در طول زندگي انسان است اين سوال مطرح مي شود كه چه زماني يك فرد سالمند يا پير تلقي مي شود؟تفاوت هاي فردي در اين زمينه وجود دارد، در واقع سن تقويمي(شاخص سالمندي زيست شناختي نيست)در حقيقت ممكن است شخصي به سن 95 سالگي برسد و كاملا سالم و فعال باشد در حالي كه فرد ديگري با وجود 30 سال جوان تر بودن در سن 60 تا 65 سالگي زندگي طبيعي نداشته باشد. در اغلب جوامع شهري،افراد 60 ساله،بازنشسته مي شوند به همين دليل افراد 60 ساله و بالاتر به عنوان سالمندان يك كشور شناخته مي شوند.
در بسياري از برآوردهاي آماري 65 سالگي به عنوان يك مرز مشخص كننده در نظر گرفته مي شود.در كشور ما نيز سالمندي از سن 60 سالگي آغاز مي شود
جمعيت سالمند را مي توان به 3 گروه وسيع تقسيم نمود:
1-سالمندان جوان
معمولا در محدوده سني 60 تا 75 سال قرار داشته و از نظر جسمي فعال و از نظر ذهني هوشيار هستند.نيازهاي بهداشتي آنان تفاوت چنداني با افراد ميانسال (45 تا 60 ساله )ندارد.
2- سالمندان پير
معمولا بالاتر از 75 تا 84 سال سن دارند.اين افراد از نظر جسمي حساس بوده و انواع مختلفي از نواقص مانند بينايي،شنوايي و تحرك و انواع متنوعي از اختلالات رواني را دارند و اغلب آنان به مراقبت هاي ويژه نيازمندند.
3- كهنسالان
سنين 85 ساله و بالاتر را شامل مي شود.

تغييرات رواني شخصيتي

سالمند يكپارچه : اين سالمندان با ويژگي‌هاي انعطاف پذيري ، آرام بودن و پختگي در روابط مشخص مي‌شوند. آنها سالمنداني فعال هستند كه زندگي منسجمي دارند.
سالمند ضد ضربه: براي اين سالمندان با تسلط بر موقعيت‌ها (كنترل رويدادها) و موفقيت زياد ، اهميت بسزايي دارد. اين سالمندان مبارزه جو و جاه طلب هستند.
سالمند منفعل وابسته: فعاليت اين سالمندان كمتر است و در مقابل رويدادها و اشخاص تسليم مي‌شوند. اين سالمندان زماني مي‌توانند خوب كار كنند كه به يكي از دو نفر تكيه داشته باشند.
سالمند متلاشي: اين سالمندان از نظر عملكرد ذهني و تفكر دچار ضعف و زوال هستند. فعاليت و رضايت آنها از سالمند بودن بشدت پايين است.
بهداشت فردي سالمندان
تعداد افراد بالاي 60سال در هر كشوري كه به سرعت در حال افزايش است، نسبت اين بخش از جمعيت نسبت به كل جمعيت نيز بالا مي رود. اين پديده به دو علت مهم به وجود مي آيد:
1- كاهش ميزان مرگ ومير و افزايش اميد به زندگي
2- كاهش كلي در ميزان تولد در برخي كشورها
در حاليكه مردم و دولتها در كشورهاي پيشرفته براي روياروئي با پيامدهاي افزايش تعداد سالمندان كاملا آماده مي باشند، اغلب كشورهاي منطقه مديترانه شرقي حتي نسبت به اين پديده و اثرات بهداشتي، اجتماعي و اقتصادي آن آگاه نيستند. بسيار بجا خواهد بود از هم اكنون برنامه ريزي كنيم تا سالمندان در آينده بتوانند در سنين آخر عمر از زندگي مولد و شادي آفريني لذت ببرند و به عنوان بخش پيوسته اي از جامعه به حساب آيند.
نيازهاي بهداشتي سالمندان با نيازهاي افراد ميانسال متفاوت است. وضعيت بدني، كاري، روحي و رواني آنها نيز متفاوت است. الگوي بيماريها و مرگ و مير آنها نيز تفاوت دارد.
گذشت عمر يك فرايند زيستي است كه نمي توان آنرا متوقف يا معكوس نمود. مراقبتهاي مناسب مي تواند به طول عمر سالم منتهي شود.
افراد 60 ساله و بالاتر به عنوان سالمند تلقي مي شوند. جمعيت سالمندان را مي توان به دو دسته عمده تقسيم كرد:
1- پيران جوان : (75-60ساله) اين افراد معمولا از نظر جسمي و رواني فعال و هوشيارند و اگر به آنها فرصت داده شود مي توانند از نظر اقتصادي مانند افراد ميانسال مولد باشند. نيازهاي بهداشتي آنها نيز باافراد ميانسال زياد متفاوت نيست.
2- پيران پير: اين افراد كه معمولا بالاي 75 سال هستند از نظر جسمي شكننده بوده و مبتلا به اختلالات بينائي، شنوائي، حركتي و انواع اختلالات رواني مي باشند. اين گروه نياز به مراقبتهاي ويژه دارند.
با بالا رفتن سن تغييرات زيستي چندي دربدن انسان به وجود مي آيد كه مرض نيستند اما فعاليت كامل را محدود ميسازند. اين تغييرات در افراد متفاوت است. يعني هر فرد يك جور پير مي شود.

 

برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 37
+ نوشته شده: 1396/6/12 ساعت: ۰۷ توسط:sepidgostar :

نگهداري از والدين در منزل

از پدر و مادر خود در منزل نگهداري كنيد

نگهداري از سالمند در خانواده هر چقدر هم كه سخت باشد، بايد در اولويت كار شما قرار بگيرد. شما م يتوانيد با مطالعه و استفاده از تجارب ديگران، با چالش هاي پيش روي مراقبت از سالمندان در منزل بيشتر آشنا شويد.

در خانواده نقش قرباني را ايفا نكنيد:

گاهي شنيده ميشود كه يكي از فرزندان ميگويد براي من راحت تر است كه تمام كارها رو خودم انجام دهم تا منتظر بمانم خواهرها و برادرهاي ديگرم انجام دهند، خواهرها و برادرها هم ميگويند ما وقتي پيشنهاد كمك كردن مي دهيم او قبول نميكند و خودش مسئوليت تمام كارها را به عهده ميگيرد.

انعطاف پذير باشيد:

براي تمام اعضاي خانواده فرصت هايي براي كمك كردن و نگهداري از سالمندان در نظر بگيريد، بگذاريد هر كسي مي تواند در امر نگهداري و مراقبت از سالمند در منزل شما نقش داشته باشد. گاهي ديده مي شود يكي از برادران به عنوان كنترل كننده امور اجازه همكاري به ديگر اعضاي خانواده نمي دهند و استدلال آنها اين است كه اين جور همكاري ها در روند مراقبت اختلال ايجاد مي كند.

فرض نكنيد كه شما مناسب ترين فرد خانواده هستيد:

اين احتمال وجود دارد كه ديگر اعضا نيز صلاحيت نگهداري از سالمند در منزل را داشته باشند. براي مثال وقتي يك خواهر مسئوليت خريد غذا را براي والدين دارد، خواهر ديگر نگويد تو حواست به رژيم غذايي پدر نيست، بنابراين از اين به بعد خودم خريد ميكنم. ضمن آموزش و بيان ايرادات، با صبر و تحمل اجازه دهيد هر يك از افراد خانواده به وظايف خود عمل نمايند.

اجازه ندهيد انتقاد ها منجر به مجازات شود:

در صورتي در مورد نحوه انجام كاري اختلاف نظر داريد انتقاد پذير باشيد و خودتان نيز پيشنهادهايتان را با الفاظ مناسب به خواهر يا برادرتان بگوييد.

والدينتان را به خودتان متكي و وابسته نكنيد:

با دخالت در همه امور و انجام تمامي كارهاي پدر يا مادر خود آنها را بيش از حد به خودتان وابسته نكنيد. اجازه بدهيد پرستار سالمند به تمامي وضايف خود عمل كند و شما فقط به عنوان ناظر مراقب باشيد همه چي به درستي انجام شود. با خواهر ها و برادرانتان برنامه منظمي داشته باشيد براي سر زدن به والدين.

در استخدام پرستار نهايت دقت را به كار بريد:

انتخاب پرستار يكي از بخشهاي مهم نگهداري از سالمند در منزل مي باشد. پرستار سالمند بايد توانايي ارتباط برقرار كردن با والدين شما و همچنين توانايي انجام امور شخصي آنها را داشته باشد. با توجه به هزينه نگهداري سالمند در منزل بهتر است در انتخاب پرستار با دقت فراوان و از طريق موسسه هاي معتبر و داراي مجوز اقدام كرد.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 36
+ نوشته شده: 1396/5/25 ساعت: ۰۸ توسط:sepidgostar :

پرستاري كودك، سالمند، بيمار و نگهداري از آن ها در منزل

خدمات پرستاري شامل پرستار كودك براي نگهداري از كودك در منزل و همچنين پرستار سالمند جهت نگهداري از سالمند است.

 

 

نگهداري از سالمند و كودك در منزل

 

پرستار كودك براي نگهداري از كودك در منزل

اهميت رفتار پرستار كودك و چگونگي همراه شدن او با كودك شما و آشنايي و تجارب او با نگهداري از كودك در منزل موجب مي شود تا كودك شما در شرايط مناسبي در خانه نگهداري شود.
پرستار كودك علاوه بر مراقبت كودك، تاثير زيادي بر رفتار و آموزش كودك دارد. پرستار كودك مي تواند با بازي هاي مناسبي موجب رشد فكري كودكشود و او را در مسير درست فكري رو به جلو حركت دهد و نقش مكمل مربي مهد را در منزل ايفا كند.
همچنين اختلاف سني بين كودك و پرستار براي نوع نگهداري در منزل بسيار مهم هست و تعيين كننده شكل روابط و كيفيت نگهداري كودك در منزل است.
مثلا پرستاران با سن بيشتر مناسب نگهداري كودكان خوردسال هستند و پرستاران جوان تر مناسب كودكان بالاي ده سال هستند.

پرستار سالمند و نگهداري از سالمند در منزل

اهميت رفتار پرستار سالمند و چگونگي نگهداري از سالمند در منزل و تجارب او موجب مي شود تا سالمند گرامي بتواند در شرايط خوب با آرامش در محل سكونت سالمند نگهداري شود.
مراقبت سالمند براي پرستار منزل هر چقدر هم كه سخت باشد، اولويت كار قرار مي گيرد.
سالمندان ممكن است خلق و خويي تند داشته باشند و اين پرستار سالمند است كه با رفتار خوب و تجربه كافي در مورد نگهداري از سالمند در منزل، به بهترين شكل ممكن از سالمن عزيز نگهداري كند.
انتخاب پرستار جزو بخشهاي مهم مراقبتي سالمند در منزل است. پرستار سالمند بايد توانايي ارتباط برقرار كردن با والدين شما و همچنين توانايي انجام امور شخصي آنها را داشته باشد.
خدمات پرستاري اين مركز جايگزين مناسبي براي درمان در بيمارستان است، بسياري از خدماتي كه در بيمارستان ارائه مي گردد، در محل سكونت هم قابل انجام است، درمان در منزل با اعزام پزشك، پرستار، ماما، بهيار و كمك بهيار و  … به منازل اين امكان را به بيمار مي دهد كه در محيطي راحت تر، كم هزينه تر و به دور از عفونت هاي بيمارستاني بهبود يابد. بديهي ست در اين شرايط بيماران،از حضور افراد خانواده در منزل و حمايت عاطفي و مراقبت دلسوزانه آنها نيز بهره برده كه روند بهبودي را سرعت مي بخشد.

همچنين كارشناسن اين مركز، خانواده را آموزش مي دهد تا نقش فعالتري در درمان بيمار ايفا كند.

سپيد گستر به صورت شبانه روزي و با زبده ترين پرستاران و بهياران در بخش هاي زير آماده ارائه خدمات است:

  • پرستار ويژه ICU و CCU در منزل (كارشناس ارشد پرستاري)
  • پرستار ويژه نوزاد (كارشناس ارشد پرستاري)
  • كارشناس پرستاري
  • بهيار
  • كمك بهيار
  • گفتار درمان
  • فيزيوتراپ
  • كارشناس زخم (بستر و سوختگي)

برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 36
+ نوشته شده: 1396/5/18 ساعت: ۱۰ توسط:sepidgostar :