خدمات پرستاري سپيد گستر

از نيازهاي عاطفي سالمندان غافل نشويم

وقتي صحبت از سالمندي به ميان مي‌آيد بيشترين توجه ما به وضعيت سلامت جسماني سالمندان معطوف مي‌شود و از نيازهاي عاطفي آنها غافل مي‌مانيم. در صورتي كه اگر نيازهاي عاطفي سالمندان به درستي تامين شود و از نظر روحي در وضعيت مطلوبي قرار داشته باشند بيماري‌ها و مشكلات جسمي نيز كمتر آنها را آزار مي‌دهد.
با افزايش سن و پير شدن سلول‌هاي بدن انواع بيماري‌ها بروز مي‌كند. ناتواني ذهني در به خاطر سپردن موضوعات و ناتواني جسمي براي انجام دادن كارهاي شخصي و روزمره هر سالمندي را دچار مشكلات خاصي مي‌كند. در كنار اين مشكلات روحيه آنها حساس‌تر شده و نياز به توجه بيشتري دارند. اگر با سالمندان سروكار داريد و يا پرستار سالمند هستيد توجه به نيازهاي عاطفي سالمندان را در اولويت قرار دهيد.
تا همين چند دهه پيش سالمندان از احترام بسيار زيادي در نزد فرزندان و جوان‌ترها برخوردار بودند. توجه فرزندان به پدر و مادر و خدمت به آنها وظيفه مقدسي محسوب مي‌شد و همه اين وظيفه را با رضايت خاطر انجام مي‌دادند. اما در سال‌هاي اخير و با مدرن شدن زندگي و بيشتر شدن مشغله فرزندان اغلب پدر و مادرها تنها در منزل خود به سر مي‌برند و نيازهاي عاطفي آنها كمتر مورد توجه قرار مي‌گيرد.
درست است كه توان جسمي افراد سالمند كمتر شده اما به لحاظ خردمندي و تجربه منبعي بسيار ارزشمند براي جوان‌ها به شمار مي‌آيند و نبايد فرصت گفت‌وگو با آنها را از دست داد. سالمندان مي‌توانند تجربيات ارزشمند خود را به نسل‌هاي آينده منتقل كنند. آنها دوست دارند در جريان اتفاقات زندگي فرزندانشان باشند و در مواقع نياز با آنها مشورت بشود. حالا كه ارتباطات اجتماعي آنها كم شده انتظار دارند در ميان افراد خانواده خود تاثيرگذار باشند و مورد تاييد قرار بگيرند.
بي‌توجهي فرزندان به پدر و مادر سالخورده حس ناراحتي و غم را در آنها ايجاد مي‌كند. استرس، اضطراب، حس ياس و نااميدي در سالمندان به دليل طرد شدن از سوي فرزندان افزايش پيدا مي‌كند در نتيجه گوشه‌گيري و انزوا را انتخاب مي‌كنند و به مشكلات روحي و افسردگي دچار مي‌شوند.

نيازهاي عاطفي سالمندان

 

راهكارهايي براي تامين نيازهاي عاطفي سالمندان

وقتي را براي گفت‌وگو و شنيدن خاطرات افراد سالمند اختصاص دهيد. به صحبت‌هاي آنها توجه كنيد و از آنها سوال بپرسيد تا هم به تقويت حافظه و عملكرد مغزشان كمك شود و هم توجه خود را به آنها نشان دهيد. تعامل با جوانان روحيه سالمندان را تقويت مي‌كند.
سالمندان را به بيرون رفتن تشويق كنيد. پياده‌روي، قدم زدن در پارك، خريد مختصر براي منزل و ملاقات با دوستان و آشنايان باعث مي‌شود سالمندان تعامل بيشتري با ديگران داشته باشند و شرايط روحي آنها بهتر شود.
اگر از نظر جسمي كم‌توان هستند و به تنهايي نمي‌توانند بيرون بروند شما آنها را همراهي كنيد يا دوستان و كساني را كه مايل به ديدارشان هستند به منزل دعوت كنيد تا ديدارها تازه شود و با هم صحبت كنند. تاثير اين كار را در روحيه آنها خواهيد ديد.
ياد گرفتن موضوعات تازه براي سالمندان احساس جواني و مفيد بودن را در آنها تقويت مي‌كند. آنها را تشويق كنيد يك فعاليت جديد ياد بگيرند يا كتاب‌هاي جديد مطالعه و درباره آن با شما گفت‌وگو كنند.
ورزش تاثير بسزايي در روحيه افراد سالمند دارد. آنها را به ورزش‌هاي مناسب دوران سالمندي تشويق كنيد. البته در ورزش كردن احتياط را فراموش نكنند. لازم است سالمندان پيش از ورزش حدود پنج دقيقه بدن خود را با راه رفتن آهسته و نرمش‌هاي سبك گرم كنند. آنها بايد حركات ورزشي را به آرامي انجام دهند تا مشكلي پيش نيايد. اما حواستان باشد در صورت بروز علائمي نظير درد قفسه سينه، احساس تنگي نفس، سرگيجه، تاري ديد، به‌هم‌خوردن تعادل بدني، تهوع و استفراغ فورا به پزشك مراجعه كنيد.
از همه مهم‌تر اين است كه براي مراقبت از والدين سالخورده كه مستقل زندگي مي كنند ، سالمند بايد با افراد خانواده و فرزندان در ارتباط باشد. سالمنداني كه با فرزندان و نوه‌هاي خود ارتباط خوبي دارند از روحيه بهتري برخوردارند. مهماني‌هاي كوچك ترتيب بدهيد و با آنها معاشرت كنيد. اگر قرار است براي زندگي خود تصميمي بگيريد يا وسيله‌اي خريداري كنيد پدر و مادر سالمند خود را در جريان قرار دهيد تا بدانند نظرشان برايتان مهم است.
به خواسته‌ها و نيازهاي عاطفي افراد سالمند رسيدگي كنيد تا احساسات منفي از آنها دور شده و حس و حال بهتري جايگزين آن شود.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۰ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۲۱:۲۱ توسط:محيا يوسفي موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :