دارامان

خدمات پرستاري سپيد گستر خدمات پرستاري سپيد گستر .

خدمات پرستاري سپيد گستر

نكات پرستاري از سالمندان مبتلا به ديابت

نگهداري از سالمند در منزل

انسولين به بدن ما كمك مي‌كند تا گلوكز را به انرژي تبديل كند. وقتي دچار ديابت هستيد، بدن شما در ايجاد يا استفاده از انسولين دچار مشكل شده؛ بنابراين موجب بالا رفتن سطح قند خون مي‌شود. افزايش قند خون مي‌تواند موجب علايمي مانند خستگي، تشنگي يا گرسنگي، كاهش وزن، تاري ديد، بهبود دير هنگام زخم‌ها و تكرر ادرار شود. نگهداري از سالمند در منزل كه مبتلا به ديابت مي باشد، پيچيدگي‌هاي خاص خود را دارد. در اين نوشته وب‌سايت سپيد گستر نكاتي را درباره پرستاري از سالمندان مبتلا به ديابت مطرح مي‌كنيم.ديابت نزديك به 25 درصد افراد بالاي 65 سال سن را تحت تاثير قرار مي‌دهد. سالخوردگان ديابتي در معرض خطر بيشتري در زمينه عوارض تهديدكننده زندگي و بيماري‌هاي عروقي هستند. از جمله افزايش 16 درصدي خطر ابتلا به زوال عقل در افرادي كه در اواسط عمر دچار ديابت شده‌اند، امري اثبات شده است.بنابراين به غير از احساس خستگي و تشنگي، دلايل بيشتري براي جدي گرفتن پرستاري از سالمندان مبتلا به ديابت مطرح است.
ابتلا به ديابت در هر سني مي‌تواند يك چالش باشد. ديابت نوع 1 به طور معمول در دوران كودكي يا زود هنگام تشخيص داده مي‌شود. اما ديابت نوع 2 مي‌تواند در افراد مسن به دلايل مختلفي ايجاد شود. اگر شما اضافه وزن داريد يا از نظر تحرك بدني غيرفعال هستيد؛ همچنين اگر در معرض فشار يا افسردگي قرار داريد؛ به احتمال بيشتري مستعد ابتلا به ديابت نوع 2 هستيد.تشخيص ديابت يك فاجعه نيست. در واقع، ديابت ممكن است حتي برگشت‌پذير باشد. در صورتي كه شما يا يكي از عزيزان شما اخيرا مبتلا به ديابت نوع 2 شده است، در ادامه اين مقاله با ما همراه باشيد.

 

نحوه مديريت و پرستاري از سالمندان مبتلا به ديابت

برنامه غذايي

از آنجا كه غذاهاي مختلف بر روي ميزان گلوكز تاثير مي‌گذارند؛ يك رژيم غذايي مناسب براي پرستاري از سالمندان مبتلا به ديابت اتخاذ كنيد. پرستار سالمند و مراقبين ما در موسسه سپيدگستر برنامه‌هاي غذايي ويژه‌اي براي سالمندان ديابتي تهيه مي‌كنند. از آنجا كه از دست دادن وزن مي‌تواند به كاهش نشانه‌هاي ديابت كمك كند؛ انتخاب يك رژيم غذايي با چربي و قند كم بسيار موثر است.

نظارت منظم

هنگام پرستاري از سالمندان ديابتي بايد ميزان گلوكز خون را به طور منظم اندازه‌گيري كنيد؛ و مطمئن شويد كه فشار خون، سطح كلسترول و ديگر علائم حياتي به طور مرتب آزمايش مي‌شود. اگر مراقبت از بيمار در منزل كه مبتلا به ديابت است را بر عهده داريد، علائم قند خون پايين را بياموزيد. براي برخي از شرايط (مانند زوال عقل) برخي از علائم (مانند سرگيجه) به اشتباه تشخيص داده مي‌شود. پس اگر اين علائم را متوجه شديد؛ ابتدا ميزان قند خون را آزمايش كنيد.

مراقبت از زخم‌ها

نگاهي به برش‌ها، شكاف‌ها و يا ناخن‌هاي شكسته بر روي پاهاي سالمند ديابتي بيندازيد. ديابت مي‌تواند فرآيند بهبود زخم‌ها را كند كند؛ و احتمال ايجاد عفونت را افزايش دهد.

ورزش

حداقل 5 دقيقه فعاليت بدني 5 روز در هفته را براي پرستاري از سالمندان مبتلا به ديابت تجويز كنيد. ورزش منظم مي‌تواند سطح گلوكز را افزايش دهد؛ و همچنين به مديريت وزن كمك كند. يك مراقب يا پرستار سالمند مي‌تواند در فعاليت‌ها و تمرينات سالمنداني كه نياز به كمك دارند، آنها را همراهي كند.

چگونه از ابتلاي به ديابت جلوگيري كنيم؟

حالا وقت آن است كه فعال باشيم. براي جلوگيري يا به تاخير انداختن ديابت، سعي كنيد وزن خود را كاهش دهيد. خوردن غذاي سالم (مقدار كم و كم‌چرب)، نوشيدن آب بيشتر و پرهيز از نوشيدني‌هاي شيرين، موارد ديگري است كه بايد رعايت كنيد. در نهايت انجام مرتب تمرينات ورزشي مي‌تواند در كاهش هرچه بيشتر احتمال ابتلا به ديابت موثر باشد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۳۰:۴۱ توسط:محيا يوسفي موضوع:

اصول نگهداري از بيمار در منزل

تكنولوژي مراقبت از بيماران به طرز فزاينده اي پيچيده شده است. اين امر موجب شده است شيوه پرستاري در سالهاي اخير متحول شود. قبل از استفاده گسترده از فن آوري هاي پزشكي، پرستاران براي اطلاع از وضعيت بيمار بر حواس خود و بيمار تكيه مي كردند ولي امروزه دستگاه هاي پيشرفته و تجهيزات پزشكي قابل استفاده در منزل و پرتابل، كوچكترين تغييرات فيزيكي در بدن بيمار را گزارش مي دهد.

مراقبت از بيمار در منزل

براي مثال پيش از استفاده از پالس اكسيمتر، پرستار از تغييرات رنگ پوست و تغييرات ظريف در وضعيت ذهني بيمار به ميزان اكسيژن دريافتي بيمار پي مي بردند كه طبيعتا اين امر با احتمال خطاي زيادي صورت مي گرفت. و در مواقعي به دليل تشخيص دير هنگام پرستار، موجب از بين رفتن بيمار مي گرديد. اما اكنون با وجود پالس اكسيمتر پرستار قبل از بروز علائم ظاهري قادر به تشخيص كاهش اكسيژن خواهند بود تا به سرعت اقدامات لازم صورت گيرد.

هدف از نگهداري از بيمار، بهبود وضعيت جسماني و يا حفظ شرايط موجود است. بيماران پس از طي دوره درمان در بيمارستان احتياج به يك دوره مراقبت در منزل نيز دارند و بر اساس نياز بيمار مي بايست يك پرستار، بهيار، كمك بهيار و يا مراقب معمولي وظيفه مراقبت از بيمار در منزل را به عهده بگيرد.

ارائه خدمات مراقبتي بايد هماهنگ باشد، اگر از دو يا چند پرستار بيمار استفاده مي شود بايد تمامي پرستار ها از وضعيت بيمار آگاهي داشته باشند و با هماهنگي نسبت به دادن دارو ها و … اقدام كنند.

همچنين پرستار بيمار بايد به طور منظم با پزشك در ارتباط باشد و در صورت مشاهده هر اتفاق غير طبيعي حتما مورد را به اطلاع خانواده و پزشك برساند.

پرستار بايد به تمامي نياز هاي بيمار توجه كند، نيازهايي مانند تخت مورد نياز، صندلي حمام و واكر و تمامي تجهيزاتي كه بيمار را نيازمند بستري در بيمارستان ننمايد و حداكثر استقلال را براي وي فراهم آورد.

همانطور كه بايد به وضعيت جسمي بيمار توجه شود، بايد به نيازهاي روحي وي نيز توجه شود. بيمار بايد در طول روز با خانواده و دوستان تعامل داشته باشد و در صورت امكان ساعاتي را در بيرون از فضاي خانه بگذراند.

وضعيت بهداشتي بيمار بسيار حائز اهميت مي باشد.
پرستار بايد هر روز مرتب و تميز در منزل بيمار و مراقبت از بيمار در منزل حضور يابد و بيمار را نيز مرتب و تميز نگه دارد. تعويض هر روزه وي و استحمام مرتب در بهبود بيماري تاثير دارد.

همچنين رعايت نكاتي كه مانع انتقال و سرايت بيماري به پرستار مي شود نيز بسيار مهم مي باشد كه به فراخور بيماري بايد رعايت گردد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ تير ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۰۰:۳۴ توسط:محيا يوسفي موضوع:

چگونه مي توانم كودك را با پرستار تنها بگذارم؟

از زماني كه خودتان توانستيد به راحتي او را ترك كنيد مي توانيد كودك را با پرستار تنها بگذاريد. البته اگر كودك از شير شما تغذيه مي كند، بايد مدت زماني كه از او دور هستيد چند ساعت بيشتر نباشد و يا اينكه به وسيله دستگاه هاي مخصوص كمي از شير خودتان را در محفظه اي نگهداري كنيد تا در صورت نياز نوزاد پرستار بتواند به او شير خودتان را بدهد.

كودك شما ممكن است بطري شير را از دست خود شما قبول نكند بنابر اين ابتدا از يكي از اعضاي خانواده بخواهيد در حالي كه شما در اتاق حضور نداريد، سعي كند شيشه شير را به نوزاد بدهد. نوزاد كم كم عادت مي كند شيشه شير را قبول كند و اين باعث مي شود كار پرستار كودك راحت تر شود.

اگر فكر مي كنيد كه نمي توانيد دور از فرزند خود باشيد باز هم از يك پرستار يا يك دوست بخواهيد تا ساعاتي را كنار كودكتان باشد و خود شما در اتاقي ديگر باشيد تا كم كم به استقلال فرزند خود كمك كنيد. اين ساعات را سعي كنيد با دوستان خود سپري كنيد يا كتابي بخوانيد و يا براي يك پياده روي كوتاه مدت از خانه خارج شويد. سعي كنيد ساعاتي را حتما به خودتان اختصاص دهيد تا از وابستگي بيش از حد جلوگيري شود.

نگهداري از كودك در منزل

آماده شدن براي ترك نوزاد با يك پرستار نوزاد 

اين طبيعي است كه احساسات مختلفي را هنگامي كه كودك خود را براي اولين بار با  پرستار كودك  تنها مي گذاريد، تجربه كنيد. احساساتي مثل عذاب وجدان، خشم، عصباني شدن، دلتنگي، نگراني و ترس كه همگي ممكن است به سراغ شما بيايند.

اين خيلي مهم است كه كودك شما به شخصي كه وظيفه او مراقبت از كودك است عادت كند. براي اينكه اين اتفاق بيفتد بايد در بازه هاي زماني كوتاه اين كار را شروع كنيد. براي مثال اولين بار حدود 15 دقيقه فقط كودك را به پرستار خود بسپاريد و كم كم اين زمان را افزايش دهيد تا كودك از ابتدا وحشت نكند. اين به كودك كمك مي كند بدون شما باشد.

بايد در نظر داشته باشيد كه اضطراب شما به كودك منتقل مي شود بنابراين اگه دائما نگران باشيد، اين اضطراب به كودك شما منتقل مي شود.

وظايف ديگر خود را سعي كنيد انجام دهيد. قرار هاي كاري، خريد و … را خودتان به عهده بگيريد و قبل از اينكه از خانه خارج شويد مطمئن شويد كه كودكتان كاملا استراحت كرده و تغذيه مناسبي داشته است. همه وسايل مورد نياز را آماده كنيد و به اندازه كافي كنار او باشيد و با او بازي كنيد تا در ساعاتي كه شما نيستيد كمتر احساس دلتنگي كند.

سعي كنيد مدتي را همراه پرستار كنار كودك باشيد و جوري برنامه ريزيي نكنيد كه دقيقا هنگام حضور پرستار شما نيز از منزل خارج شويد و  نگهداري از كودك در منزل  به عهده پرستارش باشد.

حتما حتما از كودك خداحافظي كنيد و سعي نكنيد با گمراه كردن او و به صورت پنهاني از خانه خارج شويد. هنگام رفتن او را با وسيله بازي يا پرستار سرگرم كنيد و زماني كه مشغول بازي بود با او خداحافظي كنيد و برويد.

هميشه اين نكته را در نظر داشته باشيد كه شما به زمانهايي براي خودتان نياز داريد زماني براي ورزش، صرف وقت با دوستان و يا يك شب رمانتيك با شريك زندگيتان. بنابراين بدون عذاب وجدان حتما براي اين مسائل برنامه ريزي كنيد.

 

برچسب: پرستار كودك, نگهداري از كودك در منزل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۲:۱۸:۵۶ توسط:محيا يوسفي موضوع:

مسئوليت ها و وظايف پرستار كودك

انتخاب يك پرستار كودك مناسب يكي از موضوعات چالش برانگيز براي خانواده هاست. پرستار كودك بايد فردي با تجربه و با حوصله و قابل اطمينان باشد. همچنين بايد آموزش هاي لازم را جهت نگهداري از كودك در منزل ديده باشد تا بتواند نقش موثري در مراقبت و پرستاري از كودك داشته باشد.

 
ايمني


ايمني كودك بايد در اولويت باشد.
پدر و مادر هميشه نگران اين مسئله هستند كه آيا كودك در شرايط ايمن مراقبت مي شود يا خير. بنابراين مهمترين وظيفه پرستار اين است كه كودك را از آسيب هاي فيزيكي محافظت نمايد.
پرستار بايد هم در خانه هم در محسط بيرون حواسش به آسيب هاي احتمالي به كودك باشد. اسباب بازي هاي خطرناك، زمين بازي، وجود استخر در حياط يا پارك بازي، دوچرخه و بسياري از وسايل ديگر ميتواند در صورت بي احتياطي پرستار خطرساز باشند.
اسباب بازي ها بعد از پايان بازي بايد بايد سر جايشان مرتب شوند تا از بروز حادثه جلوگيري شود. همچنين پرستار كودك بايد مراقب ارتباط كودك با غريبه ها باشد.

 

پرستار سالمند


امور منزل


يك پرستار كودك بايد تمامي امور مربوط به منزل را انجام دهد. كارهايي مانند تميز كردن خانه، جارو كردن، گردگيري، پختن غذا و شستن ظروف، مرتب كردن اتاق كودك، جمع اوري اسباب بازي ها و .. همگي به عهده پرستار مي باشد.


كمك هاي اوليه


پرستار كودك بايد تا حدي كمك هاي اوليه را بلد باشد. پدر و مادر بايد با خيال راحت كودكشان كنار او بگذارند. در مواردي كه نياز به پانسمان و شستشوي زخم شد، پرستار بايد توانايي انجام اين كار را داشته باشد. يا اگر كودك دچار سوختگي سطحي، بريدن قسمتي از انگشت شد پرستار بايد بتواند اقدامات اوليه را انجام دهد. او همچنين بايد وضعيت پزشكي كودك را بداند و شماره هاي اضطراري را داشته باشد تا در مواقع ضروري از آنها استفاده كند. شماره هايي مانند آتش نشاني، پليس، امبولانس و …


فعاليت هاي خلاقانه


يك پرستار كودك بايد بتواند فعاليت هايي جهت ارتقا سطح هوشيو خلاقيت كودك داشته باشد. بايد براي تمام زمانهايي كه با كودك سرو كار دارد، برنامه ريزي كند. چه در داخل خانه و چه در بيرون منزل فعاليت هايي كه خلاقيت كودك را ارتقا دهد مي تواند به بهبود رابطه پرستار و كودك كمك كند. هر چقدر ميزان تعاملات بيشتر باشد، رابطه ي عميق تري ميان كودك و پرستار شكل مي گيرد كه اين امر در نهايت هم به نفع كودك بوده و هم به نفع پرستار مي باشد.


تغذيه كودكان


يكي از امور مهم در مورد مراقبت از كودك، توجه به تغذيه او مي باشد. پرستار كودك بايد با مشاوره با والدين تمامي نيازهاي تغذيه اي كودك را در برنامه غذايي وي بگنجاند. همچنين پرستار بايد روشهاي درست نگهداري از مواد غذايي و نحوه تركيب آنها را بلد باشد. استفاده درست از مواد غذايي مي تواند نقش موثري در رشد جسماني كودك داشته باشد. توجه به عادات غذايي خانواده در كنار رعايت اصول بهداشتي و پزشكي از وظايف پرستار در منزل مي باشد.


ليست مسئوليت هاي پرستار كودك:


1- پرورش و مراقبت از كودكان در منزل كارفرما
2- آماده سازي مواد غذايي موردنياز براي كودكان و غذاهاي مورد نياز نوزادان مانند حريره بادام و سوپ هاي مخصوص
3- تعويض پوشك نوزاد
4- رسيدگي به امور درسي كودكان مانند ديكته گفتن وكمك براي انجام تكاليف درسي
5- مشاركت در فعاليت هاي تفريحي و ورزشي، درست كردن كاردستي، آموزش صنايع دستي، بازي هاي فكري و …
6- تربيت كودك با روشهاي مورد نظر والدين و تحت نظر آنها
7- نگهداري محيط خانه به صورت ايمن و تميز و مرتب
8- مرور رفتار هاي كودك و ارائه گزارش روزانه به والدين
9- انجام امور خانه داري و نگهداري از كودك در منزل
10- توجه به زمان استراحت كودك و توجه به ميان وعده ها


برچسب: نگهداري از كودك در منزل, پرستار كودك،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۵:۰۰:۴۰ توسط:محيا يوسفي موضوع:

سالمندان مي توانند در خانه خود زندگي كنند

ما معتقديم سالمندان مي توانند در خانه خود زندگي كنند. يك مراقب حرفه اي پيدا كنيد و به زندگي خود در منزل شخصي خودتان ادامه دهيد. مراقب سالمند به حفظ استقلال سالمند كمك ميكند. آنها انعطاف پذير؛ حامي، آموزش ديده و براي اين كار با شور و اشتياق اقدام مي كنند. نگهداري از پدر يا مادر شما توسط يك پرستار سالمند حرفه اي مي تواند اميد به زندگي را در آنها افزايش دهد.

پيري جزء جدايي ناپذير زندگي است و تاثير قابل توجهي بر سلامت فرد دارد. در دوره سالمندي عوامل موثر بر سلامت عبارتند از وضعيت اقتصادي، وضعيت جامعه، زير ساخت هايي مانند حمل و نقل مناسب و مسكن مناسب، اما از همه اين ها تاثير گذارتر پرستار سالمند مي باشد. يك مراقب به صورت شبانه روزي وظيفه نگهداري از سالمند در منزل را به عهده مي گيرد. بنابراين در تمام اوقات شبانه روز با وي در ارتباط است و مي تواند از لحاظ جسمي و روحي تاثير بسزايي در سلامت سالمند بگذارد.

پرستار سالمند

پرستار سالمند بايد به صورت مداوم اطلاعات و مهارت هاي خود را به روز كند. با مطالعه مستمر و همچنين استفاده از آموزش هاي گوناگون مي تواند خود را همگام با نيازهاي سالمندان و خانواده ها جلو ببرد. علاقه مندان به كار پرستاري از سالمند بايد از طريق يك موسسه پرستاري معتبر و داراي مجوز اقدام به ثبت نام نمايد. موسسات پرستاري با دريافت مدارك هويتي و تضامين لازم و همچنين ارائه آموزشهاي اوليه، افراد را روانه بازار كار مي كنند.

وظايف

وظايف مراقب و پرستار سالمند با توجه به ميزان تحصيلات و تجربه آنها و همچنين با توجه به نياز سالمند متفاوت مي باشد. وظايف ممكن است شامل كمك هاي اوليه مانند كمك به حمام رفتن، لباس پوشيدن، بالا و پايين رفتن از روي تخت خواب، همراهي در راه رفتن و استفاده از صندلي چرخدار باشد.
همچنين پرستار در صورت صلاحيت علمي ميتواند علائم و نشانه هاي حياتي بيمار را چك كند و به پزشك اطلاع دهد. علاوه بر اين پرستار مي تواند مصرف داروها را مديريت نمايد و به بيماران در زمينه اختلالات بي خوابي، عصبي، پرخاشگري و آلزايمر كمك كند. تمامي اينها در گرو داشتن اطلاعات و تجربه كافي مي باشد. در صورتي كه فرد داراي مدرك بهياري و پرستاري باشد مي تواند وظايفي از جمله گاواژ، سونداژ، تزريقات و … را نيز انجام دهد.

روابط پرستار و سالمند

روابط پرستار و سالمند بر پايه احترام متقابل، اعتماد، حساس بودن به خود و ديگران، لذت بردن از كمك كردن به ديگران شكل مي گيرد.
اين رابطه زماني به شكل احسن اتفاق مي افتد كه روابط كلامي موثر و تعامل عملي بين پرستار و سالمند صورت بگيرد.
پرستار بايد در جلسه اول خود را با نام كوچك به سالمند معرفي كنيد. يك دستاورد در جلسه اوليه مي تواند زمينه ساز اعتماد و احترام باشد.

درآمد مراقب سالمند

مراقبت از بيمار در منزل از آن دسته مشاغل است كه با توجه به حساسيت هاي شغلي فراوان، به نسبت ديگر افراد، درآمد مناسبي دارند. البته ميزان اين درآمد بستگي به ساعات كاري و شرح وظايف شغلي مراقب و يا پرستار دارد. براي بالا بردن درآمد سعي كنيد دوره هاي مختلف مانند دوره كمك هاي اوليه را بگذرانيد تا با توانايي هاي بيشتر حقوق بالاتري دريافت نماييد.


برچسب: پرستار سالمند, نگهداري از سالمند در منزل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ آذر ۱۳۹۶ساعت: ۰۴:۴۲:۰۲ توسط:محيا يوسفي موضوع:

مقابله با سالمندان عصباني

هر مراقب با تجربه يا پرستار سالمند مي داند كه سالمندان روزهاي خوب و بد خود را دارند. نوسانات خلقي ناشي از نارضايتي، كاهش سلامتي، استرس، درد و از دست دادن شان و منزلت، باعث مي شود به آساني افراد خانواده و يا پرستار خود را در حضور ديگران آزار دهند. مراقبت از سالمند در منزل در چنين شرايطي مي تواند وظيفه اي خطير و گاهي سخت باشد كه نياز به صبر و حوصله و تجربه بالا دارد.

با در نظر گرفتن احساسات سالمند و فشار هاي عاطفي و عصبي آنها، بيشتر مي توان با صبر و همدلي روزهاي بد را تحمل كرد و در كنار سالمند بود. در اين جا مي توانيد چند مرحله ساده كه به شما آموزش مي دهد در مقابله با عصبانيت سالمند چگونه بخورد كنيد را مطالعه كنيد تا وقتي به عنوان مراقب سالمند و پرستار سالمند مشغول به كار هستيد به حفظ سلامت خود كمك نماييد.

آشفتگي احساسي در سالمندان

ويژگيهاي نامطلوب شخصيت ما نيز همانند خود ما رشد مي كنند، بنابراين در دوران سالمندي تمام ويژگيهاي منفي دوران جواني با شدتي بيشتر بروز مي نمايد. براي مثال فردي كه در دوره جواني به آساني عصباني ميشود در دوره سالخوردگي با ميزان بيشتري عصبي مي شود. هدف اين خشونت هاي رفتاري و كلامي معمولا مراقب يا پرستار سالمند مي باشد. توجه به اين قضيه كه علاوه بر آلزايمر و زوال عقل ريشه بسياري از ناملايمتي هاي رفتاري سالمندان در كودكي و جواني آنها مي باشد، نحوه برخورد مراقب را تغيير مي دهد.

 

پرستار سالمند

چگونگي مقابله با خشم

اولين قدم براي مقابله با اين مشكل اين است كه نبايد احساسات منفي و رفتار مرتبط با آن را خصومت شخصي قلمداد كنيم. درد و بيماري موجب مي شود سالمند به شيوه اي نا مطلوب عمل كند و همين مي تواند بهانه اي شود كه مراقب از وظايف خود كوتاهي كند.

بهترين راه براي كاهش تنش ها ارتباط برقرار كردن با سالمند است. معمولا افراد مي توانند با دوستان و كودكان خود را جع به موضوعات مختلف صحبت كنند ولي براي ارتباط برقرار كردن با سالمندان دچار مشكل مي شوند. يك ارتباط مثبت با سالمندان مي تواند بسياري از رفتارهاي نامناسب را كاهش دهد. بايد با او صحبت كنيد. صحبت كردن راجع به دغدغه ها و مشكلات و نيازهاي سالمند مي تواند از استرس هاي او بكاهد.

زيان خشونت آميز

زبان خشونت آميز مي تواند يك مسئله پيچيده تر باشد. به خصوص زماني كه مخاطب مراقب باشد كه نسبتي با سالمند ندارد و يا وقتي پاي كودكان در ميان باشد. اين ناهنجاري ها معمولا ناشي از زوال عقل و آلزايمر مي باشد. با توجه به اينكه درمان خاصي براي اين مشكل وجود ندار، شايد بهترين كار اين باشد كه حواس خود را پرت كنيد. هنگامي كه سالمند شروع به فحاشي مي كند، سعي كنيد به مسائل ديگري ذهن خود را معطوف كنيد.

هذيان گفتن ها

سالمندي كه از او مراقبت مي كنيد ممكن است مبتلا به اختلال هذيان گويي باشد. سالمندان به دليل توهم هاي شديد از اختلالات رواني رنج مي برند كه اين موضوع مي تواند براي شما غير قابل تحمل شود. در اين زمينه حتما با پزشك مشورت كنيد و در مورد مصرف داروها دقت زيادي كنيد. اين داروها به هيچ وجه نبايد تغيير كنند. پارانوئيد نتيجه بيماري آلزايمر مي باشد.

در اين موارد بهترين راه براي حل مشكل پارانوئيدي اين است كه سعي كنيد آرامش خود را حفظ كنيد و اعتماد به نفس خود را تقويت نماييد. شما به طور كلي نمي توانيد به سالمند خود ثابت كنيد چيزي را كه تجربه كرده است واقعي نيست و او دچار توهم شده است، بنابراين از بحث هاي بي نتيجه پرهيز كنيد كه موجب ناراحتي و عصبانيت سالمند مي شود.

در هر صورت اگر احساس مي كنيد سالمند از شما سوء استفاده مي كند و يا ممكن است در معرض آسيب فيزيكي قرار بگيريد حتما از مشورت يك مشاور خبره در اين زمينه بهره ببريد و از او كمك  بخواهيد، به ياد داشته باشيد هر چه بيشتر مهارت كسب كنيد، محيط امن تر و شادتري را براي خود و سالمند تحت مراقبت خود فراهم خواهيد كرد و براي نگهداري از سالمند در منزل از ما كمك بخواهيد


برچسب: پرستار سالمند،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ آذر ۱۳۹۶ساعت: ۱۱:۰۴:۰۵ توسط:محيا يوسفي موضوع:

نقش پرستار در سلامت خانواده

بهداشت و درمان در خانه شامل طيف گسترده اي از خدمات مي باشد. خدماتي شامل مراقبت از زخم بستر، مديريت درمان، مديريت بيماري، استفاده از تجهيزات پزشكي، مميزي هاي ايمني و آموزش بيمار است. پرستار در منزل يك متخصص امور پرستاري است كه از طرف موسسه هاي معتبر پرستاري جهت نگهدار از بيمار، سالمند و كودك معرفي مي گردند. پرستار روند بهبود وضعيت بيمار و سالمند را رصد ميكند و به پزشك در اين باره مشورت ميدهد. يكي از اصلي ترين وظايف اوليه پرستار در منزل ايجاد اعتماد است، علاوه بر اعتماد يكي ديگر از ويژگي هاي منحصر به فرد مراقبت در منزل پيوند ايجاد شده بين بيمار و مراقب است.

پرستار بايد به عنوان يك همدم بايد كنار بيمار باشد تا خلا ايجاد شده در زمان بيماري و يا دوره سالمندي،  را كه در اثر از دست دادن استقلال و انزواي اجتماعي مبتلا مي شوند جبران نموده و بتوانند به بهبود روحيه بيمار كمك كنند. بيمار يا سالمند به پرستار بايد به مثابه يك دوست و يا يكي از اعضاي خانواده نگاه كند تا كاملا احساس راحتي كند و بتواند نيازهاي خود را بازگو كند زيرا نگهداري از سالمند در منزل كار بسيار دشواري است.

پرستار سالمند

بنابراين هنگام استخدام پرستار سالمند و بيمار علاوه بر مراجعه به مراكز معتبر و داراي مجوز، با انجام مصاحبه و غربالگري افراد معرفي شده براي كار، بهترين مورد را براي ورود به حريم خانوادگي خود انتخاب كنيد. هر بيمار سزاوار بهترين مراقب است. مراقبي دلسوز و مهربان كه با تمام انرژي خود وظايف محموله را انجام دهد و طبيعتا براي گرفتن بهترين نتيجه پرستار كودك يا سالمند بايد از لحاظ مادي و اخلاقي امنيت لازم را داشته باشد.

محل زندگي پرستار شما در حال حاضر منزل شخصي شما مي باشد بنابراين بايد شرايطي فراهم آوريد كه پرستار احساس راحتي داشته باشد. با او مانند يك زير دست برخورد كردن انرژي او را براي ارائه بهتر خدمات كاهش مي دهد. بااو مانند يكي از اعضاي خانواده برخورد كنيد تا بهترين خدمات را به بيمار يا سالمند شما ارائه دهد.


برچسب: نگهداري از سالمند در منزل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۷ آبان ۱۳۹۶ساعت: ۰۹:۵۳:۵۵ توسط:محيا يوسفي موضوع:

رفتار با سالمندان در منزل

در فرهنگ ملي و ديني ايران تاكيدي زيادي بر تكريم سالمندان شده است و اين اصل در بسياري از فرهنگ ها به ويژه كشورهاي شرقي آمده است.
سالمند در خانواده‌ يك ركن مهم محسوب مي‌شود و مي‌تواند كانون خانواده را گرم نگه ‌دارد؛ اعضاي خانواده نيز مي‌توانند از تجارب سالمندان در اداره خانواده بهره‌مند شوند و خانواده از سردرگمي نجات يابد.
خانواده، كانون مهرورزي و آرامشِ روحي و رواني، و جايگاه ابراز احساسات و عواطف افراد نسبت به يكديگر است. وجود سالمندان در خانواده، بر آرامش و عواطف كانون محبّت بخش خانواده افزوده و فضاي خانه با وجود پربركت آنانْ استواري و صميميت خاصي پيدا مي كند. از اين رو بايد حرمت و احترام سالمندان در خانه حفظ شود و با نهايت تواضع و مهرباني به آنان محبت كرده و نگذاريم كه غروب زندگي شان با غربت و تنهايي قرين شود.
اما آنچه كه مسلم است نگهداري از سالمند در منزل به اين سادگي ها هم نيست كه اگر امري ساده و پيش پا افتاده بود تا اين حد در دين اسلام به آن توجه نمي شد و مورد تاكيد قرار نمي گرفت.
آن چنان كه پيامبر اكرم(ص) در اين باره مي فرمايند:
وجود پيران سالخورده بين شما ، باعث افزايش فيض خداوند و گسترش نعمتهاي الهي است .
در هر حال والدين سالخورده، گاه غرغرو، منفي باف، بدگمان نسبت به اطرافيان، سرزنش كننده و تندخو (كه همگي ناشي از كهولت سن مي تواند باشد) به نظر مي ايند و آنچه اين شرايط را سخت تر مي‌كند اين است كه بايد با اين دشواري هاي رفتاري سالمند كنار بياييد و از طرف ديگر مراقب رفتار و برخورد خود نيز باشيد. شما موظفيد از آنها مراقبت كنيد پس منطقي آن است كه بياموزيد كه چه چيز مي تواند به لحاظ روحي شما را سالم نگهدارد در حالي كه

پرستار سالمند

مشغول مراقبت و نگهداري از يك سالمند دشوار هستيد:

بگذاريد سالمند شما بدخلقي اش را بكند اما شما صبور باشيد: اغلب افراد سالخورده حس مي‌كنند عقايد و نظرات شان بي‌اهميت تلقي مي‌شود. اگر بدون هيچگونه تقابل اجازه دهيد كه حرف شان را بزنند احتمالا شاهد كمي ارامش و ملايمت بيشتر در آنها خواهيد بود. ممكن است شما با آنچه كه آنها مي‌گويند موافق نباشيد يا حتي به صلاح زندگي زناشويي يا فرزندان تان نباشد اما همين كه به گفتار آنها احترام گذاشته و نظرات آنها را خوب و دقيق مي شنويد، از بسياري از چالشها و تندخويي ها خواهيد كاست.
در مواقعي  كه به لحاظ ذهني خودتان را آماده مي دانيد و آرامش لازم را داريد، مي توانيد وقت بيشتري براي والدين تان صرف كنيد. با آنها وارد صحبت درباره خاطرات گذشته شويد چون به نظر مي رسد اين مقوله براي بيشتر سالمندان جذاب و دوست داشتني است و يادآور دوراني است كه انها در اوج قرار داشته اند
سعه صدر را تمرين كنيد: چون والدين مسن نمي توانند كارها را آنطور كه مي خواهند و مي دانند انجام بدهند لذا حس مي كند كه اگر به شما روش كار را گوشزد كنند، به نوعي باعث موفقيت هر چه بيشتر شما خواهند شد و اين حس ارزشمندي را در سالمند شما تقويت مي كند. در بسياري از موارد سالمندان تصور مي كنند كه آن كار به درستي انجام نخواهد شد مگر آنكه طبق نظر و روش آنها انجامش دهيد. گاهي اوقات شنيدن و احترام گذاشتن ولي اجرايي نكردن جواب مي دهد اما گاهي اوقات نه. در مواردي كه حس مي كنيد تحمل شرايط و حتي شنيدن غرولند هاي سالمند براي تان دشوار شده است و ممكن است كار به بي حرمتي كشيده شود، بهتر است يك استراحت و تنفس به خودتان بدهيد و براي چندين لحظه بيرون برويد و چند نفس عميق و آرام‌بخش بكشيد. وقتي كه ذهن تان را پاك كرديد مي توانيد با يك انرژي مضاعف به كارتان برگرديد و تمامش كنيد يا از يك پرستار سالمند كمك بخواهيد.
گاهگاه لبخند بزنيد: مسلما اوقاتي كه حس كنيد كه تلاش تان بيهوده است لبخند زدن كار بسيار دشواري است. منفي بافي تان را كنترل كنيد و در عوض درباره تمام موفقيتهايي كه والدين تان نقش بسزايي در آن داشتند فكر كنيد و لبخند بزنيد. در بسياري موارد اين روش براي توقف نقد و نكوهش و كاهش تنش موثر است. وقتي كه والدين تان شاهد لبخند زدن شما هستند موضوع لبخند (قدرداني كه از زحمات ايشان داريد) را به آنها هم بگوييد تا هم فضاي پرتنش تغيير كند و هم والدين پير شما بدانند كه شما همواره خاطره زحمات آنها را در ذهن حفظ مي كنيد.

كنار آمدن با والدين پير و تندخو

 با آنها همدلي كنيد: در مواقعي  كه به لحاظ ذهني خودتان را آماده مي دانيد و آرامش لازم را داريد، مي توانيد وقت بيشتري براي والدين تان صرف كنيد. با آنها وارد صحبت درباره خاطرات گذشته شويد چون به نظر مي رسد اين مقوله براي بيشتر سالمندان جذاب و دوست داشتني است و يادآور دوراني است كه انها در اوج قرار داشته اند. هم‌كلام شدن آنها با شما ذهن‌شان را از بدخلقي و ترش‌رويي و احساس تنهايي دور مي‌كند. نظرشان را درباره موضوعات مختلف بپرسيد. از آنها سوال بپرسيد. بخواهيد از زندگي‌شان برايتان حرف بزنند. به اين ترتيب احساس مفيد بودن كنند و حس مي‌كنند كه آنها هم چيز مهمي براي سهيم شدن در بحث هاي خانوادگي دارند.
گاهي اوقات شرايط ايجاب مي كند  كه چند روزي از منزل والدين تان دور باشيد: لذا در اين مواقع، از اقوام يا بستگان يا خواهر و برادرهاي خود براي چند روز مراقبت از والدين كمك بخواهيد. از اين فرصت براي بودن با دوستان و يا تنها بودن و پرداختن به كارهاي مورد علاقه‌تان استفاده كنيد. انجام اين كار به طور دوره‌اي حس كمك‌رساني را در شما احيا مي كند و به شما امكان صبوري بيشتر براي كنار آمدن با شرايط والدين تان در روزهاي آتي مي دهد.
بياييد هم نشين تنهايي شان باشيم، هم دردِ غم ها و مرهم زخم هايشان گرديم تا غصه ها و خستگي هاي روزگار از تن رنجور آنان زدوده شود. بياييد آنان را در روزگار تنهايي در خانه سالمندان رها نكنيم تا غم و اندوه پيري و غربت و جدايي مهمان قلب هاي مهربانشان شود. بياييد بذر عشق و مهرباني و دوستي را در وجودمان بكاريم و با تكريم سالمندانْ از آنان دل جويي كنيم.


برچسب: نگهداري از سالمند در منزل, پرستار سالمند،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ساعت: ۰۹:۰۷:۱۷ توسط:محيا يوسفي موضوع:

نگهداري از سالمندان در منزل

در فرهنگ ما «پير شدن» دعاي خيري است كه همواره بدرقه راه كودكان مي شود. پيري وسالخوردگي امري اجتناب ناپذير و غيرقابل برگشت است. امروزه پيشرفت هاي پزشكي،اجتماعي،اقتصادي سبب افزايش اميد به زندگي و كاهش مرگ و مير گرديده و در نتيجه روز به روز بر تعداد سالمندان جهان افزوده مي شود. بر اساس تعريف سازمان جهاني بهداشت سالمند به گروه سني 60 سال به بالا اطلاق مي شود. در حال حاضر حدود 600ميليون نفر از جمعيت جهان را سالمندان تشكيل مي‌دهند كه اين رقم تا سال 2025 به يك‌ميليارد و دويست‌هزار نفر مي‌رسد. به اين ترتيب سالمندان 21درصد از كل جمعيت جهان را تشكيل خواهند داد.
در كشور ما نيز بر طبق سرشماري سال 1385، تعداد سالمندان برابر با 5ميليون و 119هزار نفر يعني 3/7درصد جمعيت كل كشور بوده است كه تا سال 2050 ميلادي تعداد آنها به بيش از 25ميليون نفر خواهد شد، يعني يك‌چهارم جمعيت آن زمان ايران.
پيري اجتناب ناپذير است اما بسياري از مشكلات و بيماري هاي سالخوردگي با اصلاح شيوه زندگي قابل پيشگيري است. اين بخشي است كه بايد به افراد جامعه و همچنين سالمندان آموزش داد اما بخشي از مشكلات سالمندي نيز از حيطه اختيار خود سالمند خارج است و به جامعه اي كه سالمند در آن زندگي مي كند برمي گردد. به عنوان مثال وجود متخصص طب سالمندي ، خدمات پاراكلينيك، وجود مركزي كه همه خدمات مورد نظر در آن، يكجا جمع باشد، وجود سيستم نگهداري از سالمند در منزل ، وجود مراكز بستري طولاني مدت ويژه سالمندان و در نهايت وجود بيمه هاي درماني مكفي كه درمان هاي تخصصي را هم در برگيرد اما سالمند بتواند از عهده مخارج آن برآيد، براي زندگي مطلوب در دوران سالمندي لازم است.
بنابر اين لازم است همه افراد با يادگيري شيوه زندگي سالم طوري زندگي كنند كه در آينده سالمنداني سالم باشند ، زيرا تجربه هاي سالمندان روشنگر راه جوانان است
يكي از نكات اساسي در حفظ سلامت سالمندان توجه به تغذيه ايشان است ،بسياري از سالمندان دچار سوء تغذيه هستند بدين ترتيب كه يا مصرف بيش از حد مواد غذايي موجب بروز چاقي درآنها شده ويا بيماري هاي مزمن ناشي از آن مثل ديابت، فشار خون يا عوارض قلبي عروقي آنها رارنج مي دهد ، كه اين امر مراقبت هاي خاص تغذيه اي را مي طلبد و بعضي اوقات نيز در اثر كم خوراكي دچار سوء تغذيه شده اند كه مي تواند به دليل عدم اشتها به غذا يا مسائل جانبي ديگر باشد كه اين نيز خطرات خاصي به همراه دارد و مراقبت هاي مربوط به خود را مي طلبد.

 

نگهداري از سالمند در منزل

مفاهيم اوليه در مورد سالمند

سالمند كيست؟

جهان در سايه پيشرفت‌هاي علمي بويژه پزشكي ، شاهد افزايش جمعيت سالمندان است. برآوردها حاكي از آن است كه تا سال 2030 ميلادي جمعيت سالمندان در دنيا از 9 درصد به 16 درصد و در ايران از 5?6 درصد به 17?5 درصد افزايش خواهد يافت. از طرف ديگر سالمندان شاهد تقليل توانايي‌هاي بدني (جسمي) و رواني خويش هستند و انواع بيماري‌ها و مشكلات رواني آنها را تهديد مي‌كند. بيماري‌هاي جسماني نظير : ايست قلبي ، مشكلات تنفسي ، پوكي استخوان ، مشكلات گوارشي و انواع آسيب‌هاي مغزي و انواع اختلالات رواني نظير اضطراب ، افسردگي ، سوء مصرف مواد ، بي‌خوابي و مشكلات جنسي ، برخي از مسائل سالمندي در روانشناسي گرديده است. برخي از پرسش‌هاي مطرح شده در اين حوزه عبارتند از:

تغييرات بدني

پوست : بافت پوست سالمندان تغييرات زيادي دارد، بدين معني كه پوست انعطاف پذير و نرمي سابق را ندارد، چروكيده و بي‌رنگ است و موي بعضي قسمت‌ها (مانند سر) سفيد شده و ريخته است.
قلب و گردش خون: اين تغييرات بدين شكل است كه خون به همه جاي بدن نمي‌رسد و مويرگهاي برخي اندام‌ها خون كمي دريافت مي‌كنند. اين بدليل افت كاركرد قلب و عروق است كه باعث افت فشار خون مي‌شود.
عملكرد جنسي: در مسائل مربوط به عملكرد جنس اگر چه با يائسگي در زنان از حدود 50 سالگي به بعد روبرو هستيم ، اما فعاليت غدد جنسي در اين دوران در مردان ادامه دارد. مردان قدرت باروري خود را حفظ مي‌كنند، از طرف ديگر امكان افزايش ميل جنسي در زنان به علت از بين رفتن ترس حاملگي وجود دارد.
دستگاه گوارش: اعضا گوارش سالمندان بعد از چندين دهه فعاليت ديگر قدرت لازم را براي هضم برخي غذاها (نظير غذاي پرچرب و سخت) را ندارد. احتمال سوء تغذيه در اين دوران زياد است. بنابراين تدوين يك برنامه غذايي كه شامل همه موارد ضروري بدن باشد، ضروري است.
دستگاه عصبي: بعد از حدود 25 سالگي هر روز از تعداد سلولهاي عصبي مغز مقداري كم مي‌شود و با افزايش سن ، تعداد مرگ اين سلولها بيشتر مي‌شود. مغز يك سالمند در اين مدت آنقدر سلول عصبي از دست داده كه ديگر نمي‌تواند عملكردهاي سابق خود را با همان سرعت و كيفيت داشته باشد. اما اين بدان معني نيست كه همه سالمندان دچار اختلالات شديد در فعاليت ذهني (نظير اختلال آلزايمر) خواهند شد.

تغييرات اجتماعي

خانواده
تقريبا اكثر سالمندان فرزنداني در قيد حيات دارند و تعداد زيادي از آنها با فرزندان خود زندگي مي كنند يا زود به زود آنها را مي بينند با اين حال در روابط بين سالمندان و فرزندانشان مشكلات حادي نيز بوجود مي‌آيد، مسائلي از قبيل محل سكونت (زندگي مشترك ، خانه مستقل يا خانه سالمندان) استقلال يا عدم آن در زندگي شخصي بر روابط بين آنها تاثيرات عميقي مي‌گذارد. در عين حال اين مسائل از اعتقادات مذهبي و اخلاقي و فرهنگ جامعه نيز متاثر مي‌شود.

دوستان
گاهي بودن با دوستان براي سالمند مهمتر و لذت بخش‌تر از روابط با فرزندان است چرا كه سالمندان با دوستان هم سن راحت‌تر از فرزندان خود هستند. و بنابراين قرار ملاقات‌هاي متعددي را ترتيب مي‌دهند. سالمندان با هم درباره خاطرات گذشته و دور خود صحبت مي‌كنند. اين كار پيوندهاي عميقي را بين آنها بوجود مي‌آورد.

تغييرات شغلي

امروزه در جوامع صنعتي و شهري سالمنداني مترادف با بازنشستگي است، در حالي كه در روستاها و شهرهاي كوچك آنها اكثرا تا آخرين روزهاي زندگي فعاليت شغلي دارند. بين از دست دادن شغل (بازنشستگي) و احساس رضايت از خود (مفيد بودن) رابطه متقابل وجود دارد و اين يكي از پيامدهاي منفي سالمندي است. با اين حال اگر سالمند در گذشته از درآمد خوبي برخوردار بوده و در حال حاضر داراي سلامت جسمي باشد و براي دوران بازنشستگي برنامه ريزي كرده باشد، اين اتفاق پيامدي منفي برايشان نخواهد بود.

قريب از حدود 40 سال قبل در كشورهاي غربي توجه خاصي به طب سالمندان شده است. همان طور كه توضيح داديم پيري تمام موجودات و بويژه انسان را در معرض انواع بيماريهاي جسمي و رواني قرار مي دهد. ما در اينجا مي خواهيم پيري و سالمندي را بشناسيم و پيامدهاي جسمي و رواني آن را به ا ختصار بررسي كنيم و با استفاده از رهنمودهاي طب سالمندي شادابي و آرامش بيشتري به والدين خود هديه نماييم و فراموش نكنيم كه روزي، دير يا زود ما نيز به مرز سالمندي نزديك مي شويم؛ فرصت را از دست ندهيم كه زمان به سرعت مي گذرد!؟
پس از اين مقدمه سؤالي مهم در طب سالمندان مطرح است. آيا مي دانيد چگونه پير مي شويم؟ چگونه سالمندي اتفاق مي افتد؟ به راستي تعريف پيري چيست؟
اعتقاد بر اين است كه سير پيري و سالمندي احتمالاً به وسيله مكانيسمهاي خاص داخل سلولي تنظيم مي شود و بنابراين دخالت عامل ژنتيك در روند پيري حائز اهميت است اما آنچه اهميت بيشتري دارد اين است كه عوامل محيطي نيز در كندي يا تسريع اين روند دخالت چشمگيري دارند. اما به دليل اينكه ساختمان ژنتيكي هر فرد تقريبا منحصر بفرد است و همچنين تجربيات و تأثيرپذيريهاي محيطي هر فرد نيز مخصوص همان شخص است بنابراين تعيين و ارزيابي ميزان اثر اين همه محرك بر چرخه زندگي رو به زوال و در حال تغيير و تحول انسان امر بسيار مشكلي است و قابل محاسبه نيست. به همين دليل پاسخ اين سؤال كه: آيا پيري قابل پيشگيري است، در شرايط عادي و طبيعي به وضوح روشن نيست بلكه مبهم است اما دانستن اينكه چگونه و چه ميزان با استفاده از روشهاي مناسب مي توانيم از افت و زوال فعاليت فيزيولوژيك سلولهاي بدن در سنين بالا پيشگيري نماييم از ا هميت ويژه اي برخوردار است.
در اينجا شايد اين سؤال مطرح شود كه آيا ظهور و بروز پيري در همه اعضاء بدن انسان به طور همزمان اتفاق مي افتد؟ پژوهشگران دريافته اند كه بعضي از اعضاء بدن مثل كليه، ريه و سيستم ايمني به تدريج و با افزايش سن دچار كاهش عملكرد فيزيولوژيك مي شوند و در افراد مختلف به نسبتهاي مختلفي اين كاهش عملكرد اتفاق مي افتد و در بعضي از اعضاء ديگر بدن مثل قلب و كبد و مغز استخوان سطح عملكرد فيزيولوژيك آنها در سنين بالا معادل سطح عملكرد اين اعضا در سنين جواني است. با اين حال اكثر اعضاء بدن متناسب با افزايش سن با كاهش ظرفيت ذخيره روبه رو مي شوند و در نتيجه افراد مسن در مواجهه با استرسهاي مختلف قادر به حفظ تعادل بدن نيستند و بنابراين افراد پير نسبت به افراد جوان استعداد بيشتري براي ابتلاء به بيماريها و عوارض آنها پيدا مي كنند. همچنين در افراد پير سير بهبودي از يك بيماري يا صدمه فيزيكي جسمي آهسته و كندتر است. به همين دليل افراد سالخورده بيشتر مستعد عفونتها هستند و مرگ ناشي از عفونت در آنها شايع تر است. كاهش فعاليت سيستم دفاعي و ايمني بخصوص نقص ايمني سلولي عامل آسيب پذيري افراد پير نسبت به بيماريهاي عفوني است. همچنين اين نقص ايمني باعث شيوع بيشتر سرطان در آنان است.
هنوز معلوم نشده كه مكانيسم داخل سلولي كه باعث پيري مي شود چيست؟ ولي چندين نظريه در اين مورد پيشنهاد شده است: يكي از اين نظريه ها نظريه پيري برنامه ريزي شده يا Programmed aging مي باشد. بر اساس اين نظريه پيري به وسيله مكانيسمهاي خاص ژنتيك برنامه ريزي شده است. در توضيح اين نظريه آمده است كه تغيير عمل سلولها در اثر افزايش سن به صورت كاهش فعاليت سيستم ايمني و سيستم عصبي غددي «ايمونو كورو اندوكرينولوژيك» بروز پيدا مي كند و اين موضوع يك پروسه تدريجي است كه در نهايت منجر به افزايش شيوع بيماريهاي عفوني و ساير بيماريهاي جسمي و رواني در اين گروه سني مي شود.
نظريه ديگر مي گويد: پيري ناشي از تجمع خطاهاي ژنتيك اتفاقي Random genetic errorsمي باشد. بر اساس اين نظريه در طول زمان و به مرور ساخت پروتئينها در داخل بدن مختل شده و فعاليت سلولي در يك مسير ناصحيح قرار مي گيرد. بر اساس نظريه بنيانهاي آزاد Free radicalسلولها به طور عادي در اثر انجام فعاليتهاي متابوليكي (سوخت و ساز) يك سري بنيانهاي آزاد يا متابوليت ايجاد مي كنند كه به نوعي بايد خنثي شود و يا دفع شوند بر اساس اين نظريه يكي از مشخصات پيري كاهش قابليت سلولي در خنثي كردن سريع اين متابوليتها مي باشد. بعضي از اين متابوليتها نقش تخريبي در سير طبيعي واكنشهاي فيزيولوژيك بر سلولها ايفا مي كنند كه در نهايت باعث آسيب برگشت ناپذير در اعمال حياتي سلولها مي گردند و بالاخره نظريه ديگري مي گويد كه كاهش پيش رونده قابليت سلول در ترميم DNA منجر به ايجاد اشتباه در ساخت RNA و پروتئينها مي شود كه اين اختلال بر كار و اعمال حياتي سلولها و ساخت پروتئينها اثر نامطلوب بر جاي مي گذارد.
از آنجا كه سالمندي يك فرايند مداوم در طول زندگي انسان است اين سوال مطرح مي شود كه چه زماني يك فرد سالمند يا پير تلقي مي شود؟تفاوت هاي فردي در اين زمينه وجود دارد، در واقع سن تقويمي(شاخص سالمندي زيست شناختي نيست)در حقيقت ممكن است شخصي به سن 95 سالگي برسد و كاملا سالم و فعال باشد در حالي كه فرد ديگري با وجود 30 سال جوان تر بودن در سن 60 تا 65 سالگي زندگي طبيعي نداشته باشد. در اغلب جوامع شهري،افراد 60 ساله،بازنشسته مي شوند به همين دليل افراد 60 ساله و بالاتر به عنوان سالمندان يك كشور شناخته مي شوند.
در بسياري از برآوردهاي آماري 65 سالگي به عنوان يك مرز مشخص كننده در نظر گرفته مي شود.در كشور ما نيز سالمندي از سن 60 سالگي آغاز مي شود
جمعيت سالمند را مي توان به 3 گروه وسيع تقسيم نمود:
1-سالمندان جوان
معمولا در محدوده سني 60 تا 75 سال قرار داشته و از نظر جسمي فعال و از نظر ذهني هوشيار هستند.نيازهاي بهداشتي آنان تفاوت چنداني با افراد ميانسال (45 تا 60 ساله )ندارد.
2- سالمندان پير
معمولا بالاتر از 75 تا 84 سال سن دارند.اين افراد از نظر جسمي حساس بوده و انواع مختلفي از نواقص مانند بينايي،شنوايي و تحرك و انواع متنوعي از اختلالات رواني را دارند و اغلب آنان به مراقبت هاي ويژه نيازمندند.
3- كهنسالان
سنين 85 ساله و بالاتر را شامل مي شود.

تغييرات رواني شخصيتي

سالمند يكپارچه : اين سالمندان با ويژگي‌هاي انعطاف پذيري ، آرام بودن و پختگي در روابط مشخص مي‌شوند. آنها سالمنداني فعال هستند كه زندگي منسجمي دارند.
سالمند ضد ضربه: براي اين سالمندان با تسلط بر موقعيت‌ها (كنترل رويدادها) و موفقيت زياد ، اهميت بسزايي دارد. اين سالمندان مبارزه جو و جاه طلب هستند.
سالمند منفعل وابسته: فعاليت اين سالمندان كمتر است و در مقابل رويدادها و اشخاص تسليم مي‌شوند. اين سالمندان زماني مي‌توانند خوب كار كنند كه به يكي از دو نفر تكيه داشته باشند.
سالمند متلاشي: اين سالمندان از نظر عملكرد ذهني و تفكر دچار ضعف و زوال هستند. فعاليت و رضايت آنها از سالمند بودن بشدت پايين است.
بهداشت فردي سالمندان
تعداد افراد بالاي 60سال در هر كشوري كه به سرعت در حال افزايش است، نسبت اين بخش از جمعيت نسبت به كل جمعيت نيز بالا مي رود. اين پديده به دو علت مهم به وجود مي آيد:
1- كاهش ميزان مرگ ومير و افزايش اميد به زندگي
2- كاهش كلي در ميزان تولد در برخي كشورها
در حاليكه مردم و دولتها در كشورهاي پيشرفته براي روياروئي با پيامدهاي افزايش تعداد سالمندان كاملا آماده مي باشند، اغلب كشورهاي منطقه مديترانه شرقي حتي نسبت به اين پديده و اثرات بهداشتي، اجتماعي و اقتصادي آن آگاه نيستند. بسيار بجا خواهد بود از هم اكنون برنامه ريزي كنيم تا سالمندان در آينده بتوانند در سنين آخر عمر از زندگي مولد و شادي آفريني لذت ببرند و به عنوان بخش پيوسته اي از جامعه به حساب آيند.
نيازهاي بهداشتي سالمندان با نيازهاي افراد ميانسال متفاوت است. وضعيت بدني، كاري، روحي و رواني آنها نيز متفاوت است. الگوي بيماريها و مرگ و مير آنها نيز تفاوت دارد.
گذشت عمر يك فرايند زيستي است كه نمي توان آنرا متوقف يا معكوس نمود. مراقبتهاي مناسب مي تواند به طول عمر سالم منتهي شود.
افراد 60 ساله و بالاتر به عنوان سالمند تلقي مي شوند. جمعيت سالمندان را مي توان به دو دسته عمده تقسيم كرد:
1- پيران جوان : (75-60ساله) اين افراد معمولا از نظر جسمي و رواني فعال و هوشيارند و اگر به آنها فرصت داده شود مي توانند از نظر اقتصادي مانند افراد ميانسال مولد باشند. نيازهاي بهداشتي آنها نيز باافراد ميانسال زياد متفاوت نيست.
2- پيران پير: اين افراد كه معمولا بالاي 75 سال هستند از نظر جسمي شكننده بوده و مبتلا به اختلالات بينائي، شنوائي، حركتي و انواع اختلالات رواني مي باشند. اين گروه نياز به مراقبتهاي ويژه دارند.
با بالا رفتن سن تغييرات زيستي چندي دربدن انسان به وجود مي آيد كه مرض نيستند اما فعاليت كامل را محدود ميسازند. اين تغييرات در افراد متفاوت است. يعني هر فرد يك جور پير مي شود.

 

برچسب: نگهداري از سالمند در منزل, پرستار سالمند،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ساعت: ۱۰:۴۵:۳۶ توسط:محيا يوسفي موضوع:

برخورد با لجبازي كودك

پدر و مادر شدن به غير از احساس شادماني،‌ دردسرهاي فراواني نيز به دنبال دارد. درست مانند اين است كه يك قرارداد بيست و چند ساله امضا كرده باشيد. آرزوهاي ضد و نقيض زيادي هستند كه در سرتاسر دوران كودكي وجود دارند و حتي به سال‏هاي نوجواني هم كشيده مي‏شوند.‌

نگهداري از كودك در منزل

والدين در برخورد با كودك لجباز صبر داشته باشند

كودكان با ذهنيتي مختص خودشان متولد مي‏شوند. بعضي از كودكان نسبت به سايرين لجبازتر هستند. همه كودكان گاهي لجبازي مي‏كنند و اين رفتار مي‏تواند علل گوناگوني داشته باشد. علت لجبازي مي‏تواند ترس‏هاي غيرمنطقي يا مقاومت در برابر تغيير باشد. لجبازي كودكان گاهي موجب شرمندگي شما مي‏شود. در چنين مواقعي واكنش والدين خشم و عصبانيت است؛ چرا كه احساس مي‏كنند رفتار كودك در تقابل با قدرت و اختيار آنهاست. با اين وجود پدرها و مادرها نمي‏دانند كه خشم آنها فقط به آتش لجبازي بيشتر كودك دامن مي‏زند.
در اينگونه مواقع، والدين بايد صبور باشند. در وهله اول بايد ريشه لجبازي كودك را كشف كنند. بايد آرام و خونسرد و با دانش و درك كافي فكر كنند تا اين موقعيت‏ها را به لحظاتي مسرت‌بخش بدل كنند. آنها بايد بينش خود را بر اساس رفتار كودك تنظيم كرده و آرامش و خونسردي را پيشه كنند يا از كسي در مورد نگهداري از كودك در منزل كمك بگيرند.
نكاتي كه مي‏توانند كارساز باشند‌
لجبازي را يك ويژگي منفي ندانيد بلكه به آن با ديد مثبت نگاه كنيد.
 لجبازي كودك مي‏تواند نشانه اين باشد كه او به فكر خودش است و مي‏تواند قاطعانه افكار و عقايد خود را به زبان آورد.‌اگر موضوع چندان جدي نيست،‌ هيچ ضرري ندارد كه با كودك خود مذاكره كنيد و به توافق برسيد.
 بيش از حد واكنش نشان ندهيد. ديدگاه خود را به آرامي براي كودك شرح دهيد.
 گاهي اوقات بهترين روش مقابله با بي‌ادبي كودك، اين است كه در اين باره با او گفتگو كنيد. زماني با او حرف بزنيد كه هر دو آرام شده باشيد.
مشكل را شناسايي كنيد
مشكل را شناسايي كنيد و به كمك خود كودك، دنبال راه حل بگرديد. به اين ترتيب او ديگر شما را دشمن خود نمي‏داند.
اگر از كودك خواستيد كاري را انجام دهد،‌ براي پيشگيري از مشاجره مزاحم كار او نشويد.‌
 رفتار محترمانه‏اي نسبت به كودك داشته باشيد. به او احترام بگذاريد. روش‏هاي تربيتي ما بزرگ‌ترها،‌ احترام ناشي از ترس كودك را به همراه دارد.‌
 وقتي از كودك مي‏خواهيد كاري را انجام دهد، قاطع باشيد. شما كه نمي‏خواهيد در حق‌تان لطف كند. همچنين عواقب نافرماني را به او متذكر شويد.‌
 يكي از بهترين روش‏هاي احترام گذاشتن به كودك، اين است كه در روش‏هاي انضباطي خود مهربان و قاطع باشيد. مهرباني، نشانه احترام شما به كودك و قاطعيت، نشانه احترام شما براي كاري است كه بايد انجام شود.
از كودك درخواست منطقي كنيد
يادتان باشد درخواست‏هاي شما از كودك بايد منطقي باشند.
 فراموش نكنيد وقتي كودك همكاري مي‏كند و رفتار خوبي از خود نشان مي‏دهد، او را تشويق كنيد.
كودكان لجباز احساس مي‏كنند، يكي بايد برنده شود و ديگري بايد ببازد. براي چنين موقعيتي،‌ طرز فكر برنده- برنده، بهترين راه‌حل است. به نيازها و خواسته‏هاي كودك پاسخ دهيد. به او بگوييد كه پدر و مادر هم مي‏خواهند برنده باشند و آيا راه‌حلي را سراغ دارد كه به نفع شما و خودش باشد؟
 وقتي پدر و مادر احساس مي‏كنند اوضاع وخيم شده است، بايد به دنبال روش‏هاي درماني باشند. قرار نيست به رفتار بد كودك پاداش بدهيد بلكه بايد در رابطه خودتان با او تجديد نظر كنيد. دنيا را از دريچه چشمان كودك خود ببينيد.
 علاوه بر نكات فوق،‌ بايد يادتان باشد كه صبر بسيار مهم است. اگر صبر و تحمل خود را از دست بدهيد،‌ نمي‏توانيد كودك لجباز خود را كنترل كنيد.


برچسب: نگهداري از كودك در منزل, پرستار كودك،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ساعت: ۱۰:۳۴:۳۰ توسط:محيا يوسفي موضوع: