دارامان

خدمات پرستاري سپيد گستر خدمات پرستاري سپيد گستر .

خدمات پرستاري سپيد گستر

علت كم اشتهايي كودك و روش‌هاي درمان

پرستار كودك

بي‌ميلي و كم اشتهايي كودك مي‌تواند علل‌هاي گوناگوني داشته باشد. ابتدا بايد كودك را از لحاظ بعد رواني آماده كنيد. چگونه؟ با كودك خود صحبت كنيد و از او غذاهاي باب ميلش را بپرسيد. ممكن است وجود يك ماده غذايي باعث بي‌ميلي او شده باشد. يك برنامه غذايي متنوع تدارك ببينيد و واكنش كودك را در طعم‌هاي جديد شاهد باشيد.
گاهي اوقات كودكان از سر لجبازي اين كه وسيله بازي جديدي براي او تهيه نكرده‌ايد اقدام به چنين كاري مي‌كند؛ نگران نباشيد براي او توضيح دهيد كه با اين كار به بدن خود ضربه مي‌زند و حتي با داشتن اسباب بازي جديد حس خوب از غذا خوردن را تجربه نمي‌كند. همچنين مي‌توانيد آن وسيله بازي را به عنوان جايزه در نظر بگيريد و او را تشويق به خوردن وعده غذايي كامل كنيد.
همان‌طور كه گفتيم كودك را از لحاظ رواني بررسي كنيد. كودكان تمامي احساس‌هاي شما را متوجه مي‌شوند. يك بحث خانوادگي مي‌تواند تاثير مستقيم بر روحيه كودك شما بگذارد. فضاي خانه را آرام كنيد و كودك را از انرژي‌هاي منفي دور كنيد. با او زياد صحبت كنيد و برايش توضيح دهيد كه همه چيز مرتب است. به او اطمينان دهيد كه براي هر مشكلي يك راه حل وجود دارد.
اما گاهي اوقات وجود برخي بيماري‌ها در كودك باعث بي‌اشتهايي‌اش مي‌شود. از كودك بپرسيد آيا قسمت شكم يا دهان احساس ناراحتي دارد؟ اگر چنين بود او را پيش پزشك اطفال ببريد. اما نگران نباشيد چون بهبود جسماني كودكان بسيار سريع اتفاق مي‌افتد.
در هر صورت اين نكته را در نظر بگيريد كه كودك را تحت هيچ شرايطي مجبور به خوردن غذا با تهديد يا تنش نكنيد؛ اين كار نتيجه كاملا معكوس در پي خواهد داشت.

 

اگر براي نگهداري از كودك در منزل با يك پرستار كودك همكاري داريد بايد از او بخواهيد كه در تغذيه كودك كاملا دقت داشته باشد. همچنين استفاده درست از مواد غذايي  و توجه به عادات غذايي خانواده در كنار اصول بهداشتي و پزشكي يكي از مهمترين وظايف پرستار كودك شما مي باشد.

تمامي علل‌هاي ذكر شده را دنبال كنيد و اگر راه حل مناسبي پيدا نكرديد با پزشك كودك مشورت كنيد.

روش‌هاي خانگي درمان كم اشتهايي كودك

از جادوي ليمو ترش غافل نشويد. اين ميوه ترش‌مزه مي‌تواند تاثير مثبتي در كم اشتهايي كودك شما داشته باشد. علاوه بر اين ليمو ترش داراي ويتامين سي و تقويت سيستم ايمني بدن كودك مي‌شود.

به كودك خود آداب غذا خوردن آموزش دهيد.

غذا خوردن مي‌تواند يكي از تفريح‌هاي دنيا باشد. يك تفريح خوشمزه! كودك بايد متوجه شود وعده‌هاي غذايي به قدري مهم است كه براي آن آداب قبل و بعد از صرف غذا را انجام دهد. از اهميت شستن دست‌ها قبل از خوردن غذا برايش بگوييد.

نظم‌دهي به ساعت‌هاي سرو غذايي

ساعات وعده‌هاي غذايي را طوري تنظيم كنيد كه كودك در آن زمان احساس گرسنگي كند. حداقل يك ساعت پيش از صرف غذا از دادن تنقلات به كودك خودداري كنيد؛ اما مي‌توانيد از ميوه‌ها كمك بگيريد. در واقع ميوه‌ها نقش مهمي در بهبود اشتهاي كودك شما خواهند داشت. اين يك قرار دسته جمعي خانوادگي است. يك قرار شاد و خوشمزه؛ كودك خود را براي سر ميز آمدن ذوق زده كنيد. هنگام سرو غذا گفتگوهاي كودكانه و شاد داشته باشيد.

شركت دادن كودكان در آشپزي

يك پيشنهاد هيجان‌انگيز براي كودكان كنجكاو. مواد اوليه براي يك دستور غذايي را آماده كنيد و از كودك بخواهيد در آماده سازي، مخلوط كردن، چيدمان به شما كمك كند. خواهيد ديد كه آن‌ها اين كار را با ذوق انجام خواهند داد. وقتي فرزند شما بداند كه غذاها از چه مواد‌غذايي آماده مي‌شود مي‌تواند تاثيري در كم اشتهايي كودك بگذارد. به علاوه يك تفريح آموزنده نيز به حساب مي‌آيد.

مركز مشاوره سپيدگستر با داشتن سابقه مناسب در زمينه خدمات پرستاري نوزاد ، كودك، سالمند مي‌تواند راه‌گشاي مشكلات شما در نگهداري از كودكان و سالخوردگان باشد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۵۱:۳۸ توسط:محيا يوسفي موضوع:

چند توصيه مهم براي مراقبت از كودكان بيش فعال

نگهداري كودك در منزل

نگهداري از كودكان در خانه شرايط خاصي دارد. به‌خصوص اگر آن كودك دچار مشكل خاصي نيز باشد؛ اين شرايط خاص‌تر و پيچيده‌تر خواهد شد. در اين مطلب وب‌سايت سپيد گستر مي‌خواهيم توصيه‌هايي براي نگهداري بهتر و ساده‌تر كودكان بيش فعال در منزل ارائه دهيم. كودكان بيش فعال داراي تفاوت‌هايي اساسي در رفتار و درك محيط هستند؛ در نتيجه نياز به در نظر گرفتن نكات بيشتري براي مراقبت هستند. اين موضوع همچنين در صورت تصميم به انتخاب پرستار كودك و نگهداري كودك در منزل ، جدي‌تر نيز مي‌شود.

 

انتظارات خود را تغيير دهيد

اولين قدم براي بهبود مراقبت از كودكان بيش فعال، درك شرايط و تغيير انتظار والدين از آنها است. شما به عنوان والد يك كودك بيش فعال در قدم اول بايد بپذيريد كه فرزند شما داراي سطوحي از تفاوت با ساير كودكان است. تفاوت‌هايي كه شكل مراقبت از كودك را نيز تغيير مي دهد.
پس در درجه اول پيش‌فرض‌هاي خود را از يك كودك معمولي كنار بگذاريد؛ و بكوشيد با درك ويژگي‌هاي كودك خود و اختلالي كه با آن درگير است؛ شرايط بهتري را براي او فراهم كنيد. شما بايد تا جاي ممكن درباره اين اختلال اطلاعات كسب كنيد؛ و شرايط فرزند خود را بهتر درك نماييد. شما بايد بدانيد كه كودك بيش فعال دچار محدوديت‌هايي است كه موجب رفتار متفاوت از او مي‌شود. طبيعتا او كار اشتباهي را از عمد انجام نمي‌دهد و…

رژيم غذايي و دارويي كودك را جدي بگيريد

اختلال بيش فعالي درمان‌هاي موثر زيادي دارد. اين درمان‌ها نيز معمولا با تشخيص به موقع و درست مشكل از همان كودكي آغاز مي‌شود. در اين زمينه رژيم دارويي و غذايي كودك بيش فعال از هر چيز ديگري مهم‌تر است. چه خودتان مسئول نگهداري از فرزندتان باشيد، و چه اقدام به استخدام يك پرستار كودك نماييد؛ بسيار مهم است كه اين موضوع را جدي بگيريد. مصرف منظم و دقيق داروها و رژيم غذايي مناسب براي اين كودكان، در ايجاد شرايط طبيعي بسيار موثر است. كودكان بيش فعال معمولا خيلي زود تحت تاثير آشفتگي در مصرف دارو و رژيم غذايي نامناسب قرار مي‌گيرند.

به رفتار كودك توجه كنيد

كودكان بيش فعال نيازمند دريافت بازخوردهاي فوري هستند. پس بسيار مهم است كه به رفتار آنها توجه كنيد؛ و در صورت داشتن رفتارهاي مناسب از تشويقي متناسب با رفتار استفاده نماييد.
همچنين در طول روز دقايقي را به ارتباط مستقيم با كودك اختصاص دهيد؛ تا بتوانيد ارتباطي كامل و عميق را با او ايجاد نماييد. فراموش نكنيد كه كودك شما علاوه بر كودك بودن داراي اختلال بيش فعالي نيز هست. پس با او به آرامي، نرمي و دقت صحبت كنيد.

به كودك آموزش دهيد

فراموش نكنيد كه كودك شما مي‌تواند هر كاري را بياموزد. تنها تفاوت او در اين است كه از تمركز كافي براي دقت و يادگيري برخوردار نيست. پس از كارهاي ساده آغاز كنيد، و اين كارها را به وظايف ساده‌تر بشكنيد؛ تا بتوانيد كارهاي شخصي و… را به او به صورت تدريجي آموزش دهيد. دستورات شما بايد ساده، كوتاه، واضح و موثر باشد. اين كار در صورت مداومت مي‌تواند بسياري از مشكلات احتمالي كودك را حل كند؛ تا كودك بتواند در بزرگ‌سالي مانند ساير افراد حضوري موثر در جامعه داشته باشيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ بهمن ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۲۰:۳۶ توسط:محيا يوسفي موضوع:

نكاتي درباره زندگي سالمندان در خانه شخصي

پرستار سالمند

اگر مقدمات لازم فراهم شود؛ سالمندان در خانه شخصي خود نيز مي‌توانند به راحتي زندگي كنند. شايد هيچ‌كس دوست نداشته باشد درباره اين مسئله صحبت كند؛ اما حقيقت نهفته درباره زندگي مشترك با پدر و مادر پير در دوران ميان‌سالي فرزندان، حكايت از پيچيدگي‌هاي فراوان اين رابطه دارد. حقيقت آن است كه نمي‌توان مطمئن بود در اين شرايط همه چيز خوب پيش برود. البته نمونه‌هاي موفقي نيز وجود دارد؛ اما به‌طور كلي مسئله تنها توان، انرژي و زمان مورد نياز براي رسيدگي به والدين كهن‌سال نيست كه دردسر آفرين است.
سبك زندگي افراد كهن‌سال تفاوت‌هايي اساسي با افراد جوان و ميان‌سال دارد. از سرگرمي‌ها و ساعت خواب گرفته، تا ميزان دماي خانه در طول فصول سرد و گرم سال، همه از مواردي است كه ممكن است تعارضاتي را در اين رابطه ايجاد كند. در واقع همين مسائل است كه باعث مي‌شود تلاش كنيم شرايط مساعدي را براي والدين پير خود در خانه شخصي خودشان فراهم كنيم. در ادامه اين نوشته وب‌سايت سپيد گستر، 3 نكته مهم درباره اين موضوع را به شما يادآور مي‌شويم.

 

بهينه كردن فضاي خانه

نگهداري از سالمند در منزل شخصي نيازهاي متفاوتي با شما دارند. امنيت بخش‌هاي مختلف خانه براي حركت و جابجايي آنها بسيار مهم است. به عنوان مثال ممكن است لازم باشد تمام كفپوش خانه را به وسيله فرش و موكت بپوشانيد؛ تا هم گرم و نرم‌تر باشد و هم در صورت زمين خوردن آنها، احتمال آسيب كمتر باشد.
دسترس‌پذيري بخش‌هاي مختلف خانه از ديگر موضوعات مهم است كه بايد به دقت در خانه فرد سالمند مورد بررسي قرار بگيرد. به عنوان مثال بهتر است لوازم ضروري كه استفاده روزانه دارند در طبقه پايين كابينت باشد؛ تا براي برداشتن وسائل نيازي به چهارپايه نبوده و خطر افتادن فرد را تهديد نكند. تعريف دسترسي‌هاي ديگر از جمله سرويس بهداشتي، اتاق خواب، تعيين ميزان دماي بهينه و… از جمله موارد ديگري است كه تجربه زندگي سالمندان در خانه شخصي را بهبود مي‌دهد.

استخدام پرستار سالمند

بيشتر سالمندان در خانه شخصي خود نيازمند بهره بردن از خدمات يك پرستار سالمند هستند. پرستار سالمند در منزل كمك مي‌كند تا انجام امور ساده‌تر انجام شده و سالمندان خدمات بهتري دريافت كنند. حضور يك پرستار سالمند اين اطمينان را به شما مي‌دهد كه در همه حال، وضعيت فرد سال‌خورده در دست كنترل است. نظم و ترتيب در رسيدگي به امور شخصي، بهداشتي، رژيم غذايي، داروها و كنترل وضعيت سلامتي سالمند از جمله وظايفي است كه پرستار سالمند بايد انجام دهد.
در اين زمينه اساسا توصيه مي‌كنيم پيش از استخدام پرستار سالمند، درباره ويژگي‌ها و شرايط خاص والدين خود با آنها صحبت كنيد؛ تا در زمينه ترتيب انجام امور مختلف به توافقي درست برسيد.

كنترل از راه دور

فارغ از موارد گفته شده؛ احتمالا لازم است كه در شرايطي شما بتوانيد روي منزل شخصي سالمند از راه دور كنترل داشته باشيد. اين كنترل با هدف حفاظت بيشتر و اطمينان شما از نبود مشكل و سلامت آنها است.
اين روزها با توسعه تكنولوژي‌هاي ارتباطي و هوشمندسازي خانه‌ها، ايجاد چنين كنترل‌هايي ساده‌تر و كم‌هزينه‌تر شده است. با اين وجود مهم است كه هنگام انتخاب ابزارهاي كنترلي، نمونه‌هايي را برگزينيد كه والدين شما نيز بتوانند با آن كار كنند؛ و يا به‌طور كلي نيازمند تسلط آنها به روش كار آن ابزار نباشد.
شايد ساده‌ترين و البته هنوز هم موثرترين ابزار را در اين زمينه بتوان تلفن ثابت دانست. اثرگذاري اين ابزار بيش از هرچيز به اين علت است كه معمولا همه سالمندان كار با آن را به‌خوبي مي‌دانند. بكوشيد كه تلفن ثابت در جاي مناسب و در دسترسي قرار داشته باشد، تا پاسخگويي به آن ساده باشد. استفاده از چند دستگاه تلفن در مكان‌هاي مختلف خانه و استفاده از تلفن بي‌سيم در كنار تلفن ثابت از جمله كارهايي است كه در اين زمينه مي‌توانيد انجام دهيد.
ابزارهاي ديگر براي ايجاد ارتباط تصويري، كنترل وضعيت خانه و… نيز همان‌طور كه گفتيم، اين روزها به كمك تكنولوژي خانه‌هاي هوشمند امكان‌پذير شده است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۲:۰۶:۴۸ توسط:محيا يوسفي موضوع:

مراقبت از كودك معلول در خانه

پرستار كودك

پرستاري از يك كودك معلول با پرستاري از ساير كودكان متفاوت است. اين كودكان ويژگي‌هايي دارند كه مراقبت و نگهداري از آنها را پيچيده‌تر و به طور معمول سخت‌تر مي‌كند. نوع تغذيه، روش خوردن و خوابيدن، بهداشت، سرگرمي و ساير موارد در اين كودكان تفاوت‌هايي اساسي با ساير كودكان دارد. بنابراين بايد در انتخاب پرستار كودك نيز براي آنها، دقت و حساسيت بيشتري داشت.
در اين نوشته وب‌سايت خدمات پرستاري سپيد گستر مي‌خواهيم نكات مهمي را در اين زمينه با شما در ميان بگذاريم. نكاتي كه كمك مي‌كند بتوانيد بهتر از يك كودك معلول نگهداري كنيد؛ يا پرستار مناسب‌تري را براي او انتخاب كنيد.

نقش‌هاي ارتباطي در مراقبت از كودك معلول

در برخي موارد ممكن است كودك از يك ناتواني دائمي رنج ببرد. در اين شرايط او توانايي انجام بعضي از فعاليت‌هاي روزمره را نخواهد داشت. به همين دليل نيازمند مراقبت و كمك پيوسته والدين يا پرستار كودك است. در اين شرايط ممكن است نقش‌هاي ارتباطي در خانواده دچار مشكلاتي شود. به عنوان مثال اگر بجز اين كودكان فرزندان ديگري نيز در خانه وجود داشته باشند؛ ممكن است آنها احساس كنند كه توجه مادر به فرزند معلول بيشتر است. همين‌طور چنين فرزندي نيازمند مراقبتي نسبتا دائمي است. در نتيجه مي‌تواند يك مسئوليت تمام وقت باشد؛ و يكي از والدين را مجبور به ترك كار نمايد. به همين دليل است كه بسياري از والدين ترجيح مي‌دهند در اين شرايط از كمك پرستار كودك بهره ببرند.

مراقبت از عزت نفس كودك معلول

آگاهي شناختي كودك باعث مي‌شود كه او از ناتواني خود رنج برده و عزت نفسش دچار نقصان شود. اين موضوع بخصوص در كودكاني كه سالم بوده‌اند و در اثر حوادثي مثل تصادف دچار معلوليت شده‌اند، به شدت بيشتر است. حالات غم و افسردگي از ديگر مشكلاتي است كه در اين شرايط رخ مي‌دهد. در اين شرايط بسيار مهم است كه پرستار كودك بتواند با نوع رفتار خود، عزت نفس از دست رفته را به كودك بازگرداند. بهره گرفتن از توانايي‌هاي محدود او در انجام امور شخصي، از روش‌هايي است كه در اين زمينه موثر است. همچنين كشف استعدادها و بها دادن به ديگر جنبه‌هاي وجودي كودك اهرمي قدرتمند براي بهبود حال روحي كودك است.
از سويي بعضي كودكان معلول دچار ناتواني ذهني هستند. اين شرايط، ويژگي‌هاي متفاوتي را نيز ايجاد مي‌كنند. اين كودكان به طور معمول دچار مشكلات روحي و رواني ناشي از ناتواني ذهني و جسمي نمي‌شوند؛ اما توانايي يادگيري آنها در درجات مختلفي، كمتر است. در اين شرايط نيز پرستار كودك بايد صبور بوده و بتواند شرايط مساعدي را براي يادگيري، با توجه به ويژگي‌هاي اختصاصي كودك فراهم كند.

دريافت حمايت‌هاي اجتماعي براي مراقبت از كودك معلول

نگهداري از كودك در منزل ، والدين را با چالش‌هاي جدي و سختي مواجهه مي‌كند. چالش‌هايي كه حمل بار مسئوليت آن به تنهايي ممكن نيست. حتي در بعضي شرايط تنها حضور پرستار كودك نيز پاسخگوي نيازهاي چنين كودكي نيست. در اين شرايط بهتر است والدين به دنبال حمايت‌هاي اجتماعي در جوامع محلي، نزديكان و اطرافيان خود باشند.
به عنوان مثال انجمن‌هاي زيادي براي بهبود وضعيت ارتباطي و سلامت روحي چنين كودكاني وجود دارد. همچنين مراكزي براي ارائه خدمات بهداشتي و درماني، از جمله گفتار درماني و موارد مشابه وجود دارد؛ كه مي‌تواند در بهبود شرايط بسيار موثر باشد.
همچنين استفاده از كمك نزديكان، مثل مادربزرگ و پدربزرگ، خاله و دايي، عمو و عمه و حتي دوستان نزديك، مي‌تواند در شرايطي اوضاع را بهبود بخشيده و موجب استراحتي كوتاه براي والدين كودك باشد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۱۲:۵۰ توسط:محيا يوسفي موضوع:

بررسي چند ويژگي يك پرستار سالمند خوب

پرستار سالمند

پرستاري شغلي پر از چالش است. اين موضوع بخصوص در پرستاري از سالمندان داراي حساسيت‌هاي ويژه‌تري است. در نتيجه يك پرستار سالمند خوب بايد داراي مشخصه‌ها و ويژگي‌هايي باشد كه او را براي تصدي اين شغل به نحو احسن مناسب سازد. در اين مقاله وب‌سايت خدمات پرستاري سپيد گستر، مي‌خواهيم چند ويژگي مهم كه يك پرستار سالمند خوب بايد از آن برخوردار باشد را بررسي كنيم.

ويژگي يك پرستار سالمند

توانايي جسمي مناسب

سالمندان به طور معمول داراي مشكلات جسمي خاص هستند. اين موارد باعث مي‌شود كه گاهي در برخاستن، نشستن و امور ديگر نيازمند كمك پرستار خود باشند. در اين شرايط پرستار سالمند بايد از نظر جسمي توانايي مناسبي داشته باشد؛ تا بتواند از پس اين امور برآيد.
توجه كنيد كه حتي اگر سالمند شما از نظر حركتي محتاج كمك نيست؛ پرستاري كه در شرايط بحراني بتواند از عهده امور برآيد؛ نيازمند توانايي جسمي كافي است.

دانش و تجربه

البته اين يك ويژگي كلي است كه همه پرستاران بايد از آن به ميزان كافي برخوردار باشند؛ اما دانش و بخصوص تجربه براي يك پرستار سالمند از اهميت بيشتري برخوردار است. سالمندان به دليل ماهيت سني خود، در هر زماني ممكن است دچار وضعيتي شوند كه نيازمند كمك‌هاي فوري و تخصصي پزشكي است. پس طبيعي است كه يك پرستار سالمند بايد بتواند در اين شرايط به خوبي از دانش و تجربه خود استفاده كرده و مشكل را مديريت كند.

علاقه به شغل و داشتن روحيه خوب

سالمندان بيشتر از ساير افراد ممكن است دچار مشكلات روحي و رواني شوند. بسياري از آنها اهل غر زدن هستند. ميزان افسردگي در اين گروه به دلايل مختلف، از جمله خانه‌نشيني بيش از حد و درگيري مداوم با دردهاي مزمن بيشتر است. همچنين مشكلات حافظه و بيماري‌هايي مانند آلزايمر نيز مزيد بر علت است؛ تا مراقبت از سالمند را به يك چالش جدي و نسبتا سخت تبديل كند. در واقع يك پرستار سالمند خوب بايد بتواند علاوه بر كنترل وضع موجود، به بهبود روحيه و شرايط سالمند نيز كمك كند. در نتيجه در اين شرايط بسيار مهم است كه پرستار بر ذهن خود مسلط بوده و از وضعيت روحي خوبي برخوردار باشد. بسياري معتقدند كه شرايط روحي خوب در پرستاران با توجه به سختي كارشان، تنها در صورت علاقه به اين شغل ممكن مي شود.

نظم، دقت و توانايي مديريت امور

به طور معمول پرستاران سالمند داراي وظايف حاشيه‌اي بيشتري نسبت به ساير پرستاران هستند. آنها ممكن است در مواردي به مديريت امور منزل نيز بپردازند؛ در نتيجه بايد در اين زمينه نيز از قدرت مديريت خوبي برخوردار باشند. ايجاد ارتباط سازنده با اطرافيان سالمند، نظم‌دهي به ساعات شستشو و استحمام، خوردن وعده‌هاي غذايي، مصرف داروها و… از مواردي است كه بايد پرستار براي نگهداري از سالمند در منزل از عهده آن به خوبي برآيد.

توجه به نيازهاي خاص هر فرد

شايد اين ويژگي را بيشتر از توانايي، بتوان در گروه مهارت‌هاي مورد نياز پرستار سالمند در نظر گرفت. يك پرستار سالمند خوب مي‌داند كه نيازهاي هر فرد با ديگران متفاوت است. هر سالمندي داراي وضعيت خاص خود است؛ بعضي از آنها دچار نوعي بيماري هستند؛ بعضي داراي سرگرمي‌هاي خاصي هستند؛ برخي ساعات خواب مشخصي دارند و… يك پرستار سالمند خوب قبل از شروع فعاليتش بايد به‌طور كامل از اين جزئيات مطلع شود. اطلاع از اين جزئيات كمك مي‌كند تا بتواند راحت‌تر وارد كار شده و بهتر از عهده وظايف محول شده برآيد.
در نهايت ارتباط مستمر پرستار سالمند با فرزندان سالمند (يا هركس كه مسئوليت سالمند را برعهده دارد.) و دريافت اطلاعات تازه و ارائه نكات پيش آمده، موجب رضايت بيشتر دو طرف و بهبود كيفيت زندگي سالمند خواهد شد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۳۵:۵۸ توسط:محيا يوسفي موضوع:

چرا صحبت با پرستار كودك مهم است؟

 پرستار كودك

مراقبت از يك كودك با نيازهاي پيچيده پزشكي در خانه، مسئوليت سنگين و بزرگي است. همان‌طور كه تولد يك نوزاد در خانه شما موجب گرمي بخشيدن به خانه و ايجاد احساس خوشايند در شما مي‌شود؛ همان‌طور هم مسئوليت‌هاي سنگيني را براي شما ايجاد مي‌كند. مراقبت‌هاي روزانه از نوزاد مي‌تواند سخت، خسته‌كننده و گاهي اوقات ترسناك باشد. به‌خصوص اگر اين كار باعث شود شما به وظايف روزمره خود نرسيد و حتي مجبور شويد از محيط كار خود استعفا دهيد؛ مهم‌تر نيز مي‌شود.
اين در حالي است كه كمك گرفتن از يك پرستار كودك مي‌تواند شرايط خوشايندي براي شما و مراقبت‌هاي بهداشتي عالي براي فرزندتان را فراهم كند. البته استخدام يك پرستار كودك نيازمند داشتن اطلاعات و كسب تجاربي است. در اين نوشته وب‌سايت خدمات پرستاري سپيد گستر، مي‌خواهيم درباره صحبت با پرستار كودك و اهميت آن نكاتي را مطرح كنيم.
حضور يك غريبه در خانه شما، داراي پيچيدگي‌هايي است. سوالات و نگراني‌هايي از اين قبيل كه آيا اين پرستار به وظايفش آگاه است؟ آيا با نيازهاي فرزندتان هماهنگ است؟ آيا با اعضاي خانواده مي‌تواند هماهنگ شود؟ و… مي‌تواند شما را خيلي زود نگران كند. در اين شرايط بهترين كار اين است كه انتظارات، ترجيحات و نگراني‌هاي خود را مطرح كنيد؛ و براي آن پاسخ‌هايي مناسب بيابيد.در درجه اول بايد بتوانيد درباره قوانين خانه و نقش پرستار با پرستار انتخابي صحبت كنيد؛ و او را از شرايط خانه خود مطلع نماييد. سپس به او فرصت دهيد تا خود را با فرزند و خانه شما هماهنگ كند.
در ادامه مقاله 4 موضوع مهم براي صحبت با پرستار كودك مطرح شده است. توصيه مي‌كنيم حداقل درباره اين موارد با پرستار كودك خود صحبت كنيد.

 

4 موضوع مهم براي صحبت با پرستار كودك

مرزهاي خانوادگي

همانطور كه هر كودك متفاوت است؛ وضعيت هر خانه‌اي نيز متفاوت است. تصور نكنيد كه يك پرستار كودك به صورت پيش‌فرض با قوانين و بايد و نبايدهاي خانه شما آشنا است. اين شما هستيد كه بايد درباره مرزها و قوانين خانه و خانواده خود او را مطلع كنيد. در اين شرايط پرستار براي نگهداري از كودك در منزل شما با آرامش بيشتري به انجام وظايف خود مي‌پردازد؛ و شما نيز از زير پا گذاشتن قوانين ناراحت نخواهيد شد.

  • آيا استفاده از لوازم خانگي در آشپزخانه شما مجاز است؟
  • آيا او مي‌تواند ميزان گرما يا درجه تهويه مطبوع را تنظيم كند؟
  • آيا او مي‌تواند به تلفن پاسخ دهد يا با جايي تماس بگيرد؟ و…

مراقبت‌هاي روزمره كودك شما

همه كودكان داراي مراقبت‌هاي روتين و روزمره خاص خود هستند. صحبت با پرستار كودك خود درباره اين موضوع بسيار مهم است. ساعات بيدار شدن و خوابيدن، ساعات و روزهاي استحمام، عادات غذايي و ساعات سرو غذا، فعاليت‌هاي روتين داخل و خارج خانه، تماشاي تلويزيون، بازي‌هاي ويدئويي، مصرف داروهاي احتمالي و… از جمله مواردي است كه بهتر است هرچه زودتر پرستار كودك شما از آن اطلاع داشته باشد.

مشاركت شما به عنوان يك همكار

صرف نظر از اينكه پرستار كودك شما چقدر از او مراقبت مي‌كند؛ جاي پدر و مادر را براي كودك نمي‌گيرد. پس بهتر است درباره اين موضوع نيز با پرستار كودك خود صحبت كنيد. اينكه تمايل داريد در چه وظايفي با او همكاري كنيد؛ و چه وظايفي را شخصا بر عهده بگيريد. به عنوان مثال ممكن است تمايل داشته باشيد تغذيه فرزند يا دادن داروهايش را خودتان بر عهده بگيريد.

علايق و عادات فرزند

آخرين مورد مهم براي صحبت با پرستار كودك علايق فرزند شماست. پرستار كودك بايد بداند فرزند شما به چه چيزهايي علاقه دارد و از چه مواردي خوشش نمي‌آيد. شناخت علايق فرزند شما كمك مي‌كند كه پرستار كودك بتواند سرويس بهتري را به فرزند شما بدهد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۴:۵۳:۰۶ توسط:محيا يوسفي موضوع:

شرح وظايف پرستار سالمند و ويژگي هاي آن

پرستار سالمند

همان‌طور كه افراد مسن‌تر مي‌شوند؛ بدن آنها شروع به فرسوده شدن مي‌كند. اين موضوع شروع تجربه مشكلات سلامتي مختلف است. به همين دليل سالمندان بيش از هركسي به مراقبت‌هاي پزشكي نياز دارند. در بسياري از كشورها پرستاري از سالمند يك رشته در شاخه پزشكي است؛ كه در نهايت با همين عنوان نيز مشغول به كار مي‌شود. اين پرستاران بهترين گزينه براي سالمندان هستند؛ چراكه بهترين و بيشترين مراقبت را از سالمندان به عمل مي‌آورند. از آنجايي كه اميد به زندگي در سراسر جهان در حال افزايش است؛ روز به روز نياز به پرستاران سالمند بيشتر مي‌شود. در نتيجه مهم است كه نيازمندان به اين تخصص با وظايف پرستار سالمند به خوبي آشنا باشند.

 

پرستار سالمند كيست؟

به دليل سلامت شكننده آنها، افراد سالمند اغلب به مراقبت ويژه نياز دارند. به ويژه از آنجا كه كنترل يك موضوع جزئي مرتبط با سلامت، گاهي اوقات مي‌تواند در افراد سالخورده مشكل باشد. يك پرستار سالمند ، آموزش داده شده تا قادر به انجام وظايف پرستاري از اين قشر خاص باشد. اما آنها همچنين داراي آموزش ويژه‌اي هستند كه به آنها كمك مي‌كند تا نيازهاي ويژه افراد مسن را درك كنند. اين آموزش‌ها آنها را قادر مي‌سازد تا ساده‌تر و بهتر از عهده انجام اين وظايف برآيند.

كار كردن به عنوان يك پرستار سالمند بسيار سخت است؛ هرچند مي‌تواند براي افرادي لذت‌بخش و از نظر روحي راضي‌كننده باشد. با اين وجود افرادي كه تازه وارد اين حرفه مي‌شوند؛ براي هماهنگي با آن نيازمند زمان هستند. اگر به دنبال كار به عنوان پرستار سالمند هستيد؛ بهتر است بدانيد سالخوردگي روي افراد مختلف اثرات متفاوتي دارد. به عنوان مثال بسياري از سالخورده‌ها خوشحال و خندان؛ اما در مقابل بعضي از آنها دچار افسردگي، عصبانيت، غم و ترس هستند.

قبل از انتخاب شغل پرستاري از سالمند، بسيار مهم است كه علاوه بر توجه به وظايف پرستار سالمند، به ويژگي‌هاي شخصيتي خود نيز توجه كنيد. شادابي و پر انرژي بودن براي يك پرستار سالمند بسيار مهم است. در درجه بعد صبوري، درك، دلسوزي و علاقه به كمك به سالمندان نيز از ويژگي‌هايي است كه بر كيفيت كار شما تاثير مثبت دارد. همچنين بايد بتوانيد در موقعيت‌هاي افسرده‌كننده مثل مرگ سالمند، استوار و محكم باشيد.

وظايف پرستار سالمند چيست؟

به عنوان پرستار يك فرد سالخورده، شما بايد به خوبي با وظايف پرستار سالمند آشنا باشيد. براي مثال، شما اغلب مسئول موارد زير هستيد:

  • اندازه‌گيري و ثبت علائم حياتي
  • مديريت مصرف داروها
  • تمرين و ماساژ دادن سالمند
  • درك نشانه‌هاي سوء استفاده از سالخوردگان
  • حمل و نقل بيمار
  • كمك به بيماران براي رفع نيازهاي روزانه خود مانند حمام كردن، پانسمان و استفاده از دستشويي

در تمام اين موارد، شما همچنين بايستي سوابق دقيق بيمار را نگه داريد؛ و مراقبت‌هاي خود را با توصيه پزشكان بيمار خود هماهنگ كنيد. پرستاران سالمندان اغلب نه تنها مسئول سلامت فيزيكي بيماران خود هستند؛ بلكه همچنين مسئول شرايط روحي و رفاه عاطفي آنها نيز خواهند بود. اغلب بيماران سالخورده به دلايلي از قبيل عدم موفقيت در بازيابي سلامت، عدم استقلال و فراموشي از جانب عزيزان و… خسته و عصبي مي‌شوند. به عنوان يك پرستار سالمند، شما بايد براي نگهداري از سالمند در منزل  سعي كنيد در هر شرايطي، حتي در روزهاي سخت، شاد و مهربان باقي بمانيد. هنگامي كه به عنوان يك پرستار سالمند كار مي‌كنيد؛ بهتر است با اعضاي خانواده بيمار ارتباط خوبي برقرار كنيد. ممكن است لازم باشد يك رژيم مراقبت از بيمار يا داروها را براي آنها توضيح دهيد؛ يا به عنوان يك رابط بين اعضاي خانواده، بيمار و پزشك عمل كنيد. به عنوان يكي ديگر از وظايف پرستار سالمند شما همچنين در موقعيت خوبي قرار داريد تا به بيماران و حتي عزيزان خود توصيه‌هاي مربوط به مسائل سلامت را ارائه دهيد؛ و آنها را تشويق به انجام آنها كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ آبان ۱۳۹۷ساعت: ۰۲:۰۵:۵۶ توسط:محيا يوسفي موضوع:

توصيه هايي درباره استخدام پرستار كودك

پرستار كودك

متاسفانه نمي‌توانيد انتظار داشته باشيد كه به محض تمام كردن مرخصي زايمان خود بتوانيد كساني مثل ماري پاپينز، جو فراست يا حتي مك في را براي پرستاري كودك خود پيدا كنيد. جستجو براي پرستار كودك مناسب مي‌تواند بسيار طاقت فرسا باشد؛ و فكر اينكه كودك خود را پيش يك غريبه تنها بگذاريد، واقعا مي تواند سرسام‌آور باشد. اما هميشه لازم نيست چنين باشد. با بهره‌گيري از بعضي توصيه‌ها در زمينه استخدام پرستار كودك مي توانيد انتخاب خوب و مطمئني داشته باشيد. در حالي كه بسياري از سازمان ها مايل هستند تمامي كارها را براي شما انجام دهند؛ شما همچنين مي توانيد در اين امر مشاركت كرده و با يك پرستار كودك مصاحبه كنيد. براي اين كار بهتر است از اينجا شروع كنيد:

 

به كارگيري

در هنگام استخدام پرستار كودك به دنبال ارجاع باشيد. متخصصان اين حوزه پيشنهاد مي‌دهند كه، “از همه بپرسيد و به همه بگوييد كه به دنبال استخدام پرستار كودك هستيد”. همچنين گاي مادالون (مدير عامل GTM House Employment گروه مشاوره‌اي نيويوركي براي كارفرمايان خانگي و همچنين نويسنده كتاب چگونگي استخدام پرستار كودك) با اين جمله موافق است كه، بهترين راه براي پيدا كردن پرستار كودك استفاده از جستجوي شفاهي است.
از قبل بدانيد كه به دنبال چه چيزي يا كسي هستيد. مادلون مي‌گويد كه قبل از اينكه حتي مصاحبه را شروع كنيد؛ توصيفي كتبي از موقعيت شخص مورد نظر خود را بنويسيد. “آيا تنها پرستاري از كودك است؟ خانه و تميز كردن آن؟ آموزش؟” آن دسته از مهارت‌ها را بنويسيد كه دوست داريد آن شخص داشته باشد. مادلون مي‌گويد: در مورد ويژگي‌هايي فكر كنيد كه براي انجام كار مورد نظر لازم هستند؟
از اشخاص خواهان كار، رزومه بخواهيد. ماركوس مي‌گويد: به ياد داشته باشيد كه بسياري از پرستاران عالي هيچ رزومه‌اي ندارند؛ اما رزومه براي فهميدن اين الزامي است كه بدانيد آنها چه مدت كار قبلي خود را نگه داشته‌اند”. بعد از آن، “اطمينان حاصل كنيد كه آن شخص قبلا سابقه پرستاري از كودك داشته است؛ تا فرزند شما به اولين تجربه وي تبديل نشود.

مصاحبه

با همه اشخاصي كه در نظر داريد مصاحبه كنيد. ماركوس مي‌گويد كه: هيچ اما و اگري نبايد در كار باشد، با همه آنها به صورت حضوري مصاحبه كنيد. بعضي از مردم، مخصوصا زنان حرفه‌اي، مصاحبه را به گونه‌اي پيش مي‌برند كه گويي مصاحبه‌اي تجاري است؛ اما اين يك اشتباه بزرگ است چرا كه پرستاران كودك كاملا متفاوت هستند. وي همچنين اين نكته را به ما مي‌گويد كه مردم بايد وقت زيادي را صرف آن كنند؛ چون واقعا ارزشش را دارد. پس به برداشت اوليه بيش از حد اهميت ندهيد.

چند نكته

از يك پرستار كودك احتمالي در مورد برنامه‌هايش براي پنج سال آينده سوال نپرسيد. وي مي‌گويد، اين از آن دسته سوالاتي نيست كه بتواند هيچ اطلاعاتي به شما بدهد.
به جاي آن، سناريوهايي طراحي كنيد كه توانايي وي را در انجام كارهاي خواسته شده نشان مي‌دهند. از وي بپرسيد كه اگر بخواهد براي كودك سه ساله‌تان ناهار درست كند؛ و كودك نخورد چه كاري انجام خواهد داد. يا اينكه اگر كودك‌تان در پارك نخواست با كودك ديگري غذا بخورد، او چكار خواهد كرد.
شما همچنان بايد به دنبال فهميدن اين باشيد كه شيوه نگهداري كودك در منزل به چه صورت است. “شما به كسي نياز داريد كه به حرف‌تان گوش مي‌دهد. بعضي از پرستاران كودك بسيار حرفه‌اي هستند؛ و شيوه مخصوص به خود را دارند. براي مثال، اگر شما خانواده‌اي فعال هستيد كه از بيرون رفتن لذت مي بريد (بدون توجه به هوا) و مي‌خواهيد كه فرزندتان در پارك بماند؛ بايد مطمئن باشيد كه پرستار كودك هم با چنين چيزهايي مشكلي نداشته باشد.
نكته: پرستار كودك احتمالي را امتحان كنيد: بهانه‌اي پيدا كرده و او را براي سه يا چهار دقيقه با كودك خود تنها بگذاريد؛ و ببينيد كه چگونه عمل مي‌كند.
معرفي نامه‌ها را چك كنيد. متخصصين تاكيد مي‌كنند كه حتما اين كار را انجام دهيد. ماركوس مي‌گويد، شما به معرفي نامه هاي قابل تاييد و بي‌طرفانه نياز داريد. به ياد داشته باشيد كه پرستار كودك بودن محشر است؛ اما قابل تاييد يا بي‌طرفانه نيست. پس به شماره‌هاي موجود در همه توصيه‌نامه‌هاي كتبي زنگ بزنيد.
مادالون خاطرنشان مي‌كند كه در هنگام چك كردن معرفي نامه‌ها، همه آن چيزهايي را كه در مصاحبه خودتان مدنظرتان بود دوباره نگاه كنيد. براي مثال، از كارفرماي قبلي پرستار كودك بپرسيد كه آن پرستار در مواقع وجود استرس يا چندين كار به صورت هم‌زمان تا چه اندازه موفق است. بايد شفاف بودن توصيه‌نامه را بررسي كنيد؛ و اينكه تا چه اندازه با شرايط خودتان هم‌خواني دارد.
در هنگام استخدام پرستار كودك سابقه افراد متقاضي را چك كنيد. در حالي كه بسياري از سازمان‌ها اين كار را بسيار خوب انجام مي‌دهند؛ والدين هم مي‌توانند آن را انجام دهند. ماركوس مي‌گويد، مي‌توانيد حتي مدارك تحصيلي آنها را بررسي كنيد. بعضي از مردم احساس مي‌كنند كه بررسي سابقه بسيار حائز اهميت است؛ تا مطمئن شوند كه پرستار كودك سابقه كيفري نداشته است. بعضي از شركت‌ها خدمات پرستاري، مي‌توانند اين كار را براي شما انجام دهند.
مادالون حتي در بعضي موارد انجام آزمايش اعتياد را هم بر روي پرستار كودك مورد نظر توصيه مي‌كند.

يك پيشنهاد

حقوق را تعيين كنيد. پرستارهاي كودك شبانه روزي احتمالا پول كمتري را طلب خواهند كرد، چرا كه مي توانند از اتاق و غذاي رايگان بهره مند شوند. هزينه هاي حمل و نقل، بهداشت، استفاده از ماشين و چيزهاي ديگر را نيز همراه با حقوق بررسي كنيد.
مادالون توصيه مي كند كه در هنگام مكالمه، بايد دستمزد كل در مقابل دستمزد ماندن در خانه را حساب كنيد. همچنين روزهاي مريضي و تعطيلات را هم در نظر گرفته و برنامه مورد انتظار از پرستار كودك خود را به صورت كامل توضيح دهيد؛ تا هيچ شبهه‌اي باقي نماند.
نكته: بر طبق گفته مادالون، احتمالا بهتر است كه كمي بالاتر از نرخ بازار دستمزد دهيد؛ تا در صورت پيدا كردن شخص مناسب كس ديگري نتواند وي را از چنگ شما دربياورد.
به محض اينكه پرستار كودك خود را پيدا كرديد، مسئوليت‌هاي وي و انتظارات خود را به صورت شفاف به او بگوييد؛ و حد و حدودي نيز تعيين كنيد. اين را از كسي بشنويد كه در اين كار متخصص است، به محض اينكه پرستار كودك شروع به كار كرد ديگر نمي‌توان به عقب برگشت و همه اينها را دوباره انجام داد. پس همين الان آنها را انجام دهيد تا همه راضي باشند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۰۵:۲۸:۳۰ توسط:محيا يوسفي موضوع:

مراقبت از والدين سالخورده كه مستقل زندگي مي كنند

پرستار سالمند

والدين سالخورده و تنها، يكي از دغدغه‌هاي روزمره فرزندان است. وقتي شما پدر و مادري پير در شهر يا كشوري دور از محل سكونت خود داريد؛ به طور مداوم داراي استرس درباره وضعيت سلامتي و زندگي آنها هستيد. اينكه آيا حال آنها خوب است؟ نياز به كمك ندارند؟ تنها هستند؟ داروهاي خود را منظم مي خورند؟ و… بخش كوچكي از سوالاتي است كه ذهن شما را درگير خود خواهد كرد. طبيعتا در شرايط دوري آنها به كمك بيشتري هم نياز خواهند داشت؛ كه احتمالا شما از پس انجام همه آنها بر نخواهيد آمد. شما براي بهبود اين شرايط چه كار مي‌كنيد؟ در اين مقاله مركز خدمات پرستاري سپيد گستر به ارائه پيشنهاداتي براي كم كردن اين دغدغه‌ها مي‌پردازيم.

 برنامه منظم بازديد داشته باشيد

بسته به اينكه فاصله محل زندگي شما چقدر است؛ مي‌توانيد برنامه منظمي براي سر زدن به آنها تدارك ببينيد. مثلا اگر در يك شهر زندگي مي‌كنيد؛ سعي كنيد چند مرتبه در هفته به آنها سر بزنيد. بكوشيد روز و زمان سر زدن را منظم كنيد؛ تا يادآوري آن براي والدين‌تان ساده‌تر باشد.

همچنين بكوشيد برنامه مشخصي هنگام حضور در آنجا داشته باشيد. اختصاص زماني براي تميز كردن خانه، سامان دادن به داروها، حل مشكلات فني احتمالي مثل چكه كردن شير آب و سرويس بخاري و كولر و… از مواردي است كه مي‌تواند بسيار كمك‌كننده باشد. همچنين زماني را به گفتگو و انجام تفريحات ساده مشترك مثل فيلم ديدن و پياده‌روي اختصاص دهيد. اين كار باعث مي‌شود آنها احساس بهتري نسبت به حضور شما داشته باشند؛ و تصور نكنند تنها مزاحم اواقت شما هستند. در عمل نيز بايد بكوشيد برنامه‌اي خوب براي لذت بردن از لحظات با هم بودن داشته باشيد.

 آنها را از راه دور چك كنيد

شما هميشه نمي‌توانيد در آنجا حضور داشته باشيد؛ اما هميشه مي‌توانيد از راه‌هاي ديگر آنها را پشتيباني كنيد. به طور منظم با پدر و مادر خود تماس تلفني بگيريد. اگر دسترسي مناسبي به اينترنت دارند؛ ارتباط آنلاين و ويدئو چت را فراموش نكنيد. سعي كنيد به ساده‌ترين شكل ممكن امكان چنين ارتباطي را فراهم كنيد و روش كار را به آنها آموزش دهيد. والدين سالخورده نياز روحي شديدي به اين ارتباطات دارند. در نهايت درباره كنترل از راه دور، استفاده از سيستم‌هاي خانه هوشمند براي كنترل وضعيت خانه از راه دور و اطلاع از شرايط غير عادي، يك راه حل ويژه و خوب است.

 هديه‌اي براي آنها ارسال كنيد

گاهي اوقات براي قدرداني از آنها و اينكه نشان دهيد در همه حال به فكرشان هستيد؛ هديه‌اي براي آنها ارسال كنيد. يك دسته گل، نامه يا خوراكي‌هاي مورد علاقه، مي‌تواند براي آنها بسيار مسرت‌بخش باشد. فراموش نكنيد كه احساس دوست داشته شدن مي‌تواند بر سلامت روحي و جسمي مالدين سالخورده شما بسيار موثر باشد. همچنين تحقيقات زيادي نشان داده‌اند كه تنهايي و احساس دوري مي‌تواند منجر به افسردگي مزمن شود؛ و افسردگي مي‌تواند بيماري‌هايي مثل فشار خون بالا و استرس و ضعف سيستم ايمني را ايجاد كند.

 استخدام يك پرستار سالمند

اگر به مرحله‌اي از زندگي رسيده‌ايد كه والدين سالخورده شما توانايي مراقبت از خود و انجام امور شخصي را ندارند؛ بهترين كار استفاده از خدمات پرستاري در منزل است.
انجام كارهاي روزمره، مراقبت‌هاي پزشكي، يادآوري داروها و… بخشي از كمك‌هايي است كه يك پرستار سالمند مي‌تواند در اختيار والدين سالخورده شما بگذارد. همچنين والدين سالخورده نيازمند كمك‌هايي خاص هستند كه ممكن است انجام آنها توسط يك پرستار از نظر آنها مقبول‌تر باشد.

پس استخدام يك پرستار سالمند خوب براي نگهداري از سالمند در منزل مي‌تواند بسياري از نگراني‌هاي شما را كاهش دهد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۴۶:۵۴ توسط:محيا يوسفي موضوع:

نكات مهم پرستاري از كودكان اوتيسمي

پرستار كودك

پرستاري از كودكان اتويسمي نيازمند صبر و آرامش بسيار بيشتري در قياس با پرستاري از ساير كودكان است. پرستاري از كودكان اوتيسمي مي‌تواند براي پرستاران نيز از نظر احساسي و جسمي سخت باشد. بخصوص اگر پرستار كودك نتواند اعتماد او را براي همكاري و همراهي جلب كندغ در پرستاري از او دچار مشكلات جدي خواهد شد.

 

درك بيماري اوتيسم

اختلالات طيف اسپكترومتري يا ASD يك خوشه اختلالات است كه با اختلالات مهارت‌هاي اجتماعي، مشكلات ارتباطي، تاخير شناختي و رفتارهاي تكراري شناخته مي‌شود. به طور كلي، بسياري از افراد به عنوان يك اختلال رواني مبتلا به اوتيسم هستند. در حقيقت اوتيسم شرايط و سطوح متفاوتي دارد؛ و در هر شرايط نشانه‌هاي مختلفي وجود دارد.

نكاتي براي پرستاري از كودكان اوتيسمي

بر اساس گزارش مركز كنترل و پيشگيري بيماري‌ها، برآورد مي‌شود 1 كودك از هر 150 كودك هشت ساله، دچار نوعي اختلال اوتيسم است. اين باعث مي‌شود كه پرستاران در مواردي با موضوع پرستاري از كودكان اوتيسمي روبرو شوند. در اين مقاله مركز خدمات پرستاري سپيد گستر چند توصيه و استراتژي براي موفقيت در اين راه ارائه شده است.

1. يك محيط امن براي كودك فراهم كنيد

كودكان اوتيسمي به سرعت تحريك مي‌شوند. پس اگر شما نياز به انجام معاينه فيزيكي روي كودك مبتلا به اوتيسم داريد، آنها را در يك اتاق آرام قرار دهيد. ترجيحا نبايد هيچ وسيله پزشكي اضافي در داخل اتاق وجود داشته باشد. هرچه حواس كودك كمتر پرت شود، كار شما ساده‌تر خواهد بود. تاريك كردن و تنظيم دماي اتاق براي ترويج محيط آرامش‌بخش نيز ديگر توصيه ما در اين شرايط است.

2. ابتدا با والدين كودك صحبت كنيد

قبل از آغاز دوره پرستاري از كودك، ابتدا با والدين او درباره ويژگي‌ها و شرايط خاصش صحبت كنيد. آشنايي هرچه بيشتر شما با شرايط كودك، كار پرستاري از او را ساده‌تر كرده و شرايط بهتري براي كودك فراهم مي‌شود. دريافت تاريخچه پزشكي كودك؛ فعاليت هايي كه به او كمك مي‌كند؛ و بهترين راه ايجاد ارتباط با او، از مهمترين مواردي است كه بايد از والدين پرسيده شود.

3. همراهي والدين در روزهاي اول پرستاري

پرستاري از كودكان اوتيسمي نياز به همراهي بيشتري از سوي والدين دارد. اين كودكان به سختي مي‌توانند با پرستار خود ارتباط برقرار كرده و به او اعتماد كنند. در نتيجه در روزهاي اول شروع كار پرستار، همراهي و حضور والدين بسيار موثر است. در ادامه كار نيز والدين اين كودكان بايد به شكل موثرتري در مسير پرستاري از كودك با پرستار كودك همكاري كنند.

4. از روبرو با كودكان اوتيسمي صحبت كنيد

هنگام مراقبت، انجام كارها و ارتباط برقرار كردن با كودك اوتيسمي دقيقا روبرو و هم سطح او قرار بگيريد. بسيار مهم است بدانيد كه كودكان مبتلا به اوتيسم با افرادي كه دقيقا روبروي چشم‌انداز بصري آنها قرار مي‌گيرند ارتباط بسيار بهتري برقرار مي‌كنند. همچنين نگاه كردن از بالا يا پايين موجب سخت شدن دريافت اعتماد آنها مي‌شود.

5. مراقب رفتار و اعمالتان در اطراف كودك باشيد

كودكان مبتلا به اوتيسم نياز جدي به همبستگي و آرامش در رفتار اطرافيان دارند. در نتيجه هر رفتار ناسازگار و تندي مي‌تواند به راحتي موجب تغيير حالت و افزايش استرس آنها شود.

6. برنامه‌ريزي منظم داشته باشيد

كودكان مبتلا به اوتيسم با برنامه‌ريزي منظم و رويه‌هاي ساختاري ثابت بهتر هماهنگ مي‌شوند. در نتيجه داشتن برنامه‌ريزي منظم، پرستاري از كودكان اوتيسمي را ساده مي‌كند. در اين شرايط اگر يك تغيير برنامه اجتناب ناپذير رخ مي‌دهد؛ پيش از زمان وقوع مسئله را با كودك مطرح كنيد.

7. به رفتارهاي خوب پاداش دهيد

پاداش در برابر رفتار مثبت در كودكان مبتلا به اوتيسم بسيار موثر است. اين كار علاوه بر اينكه موجب اعتماد بيشتر كودك به پرستار مي‌شود؛ موجب انگيزه بيشتر كودك براي انجام رفتار درست مي‌گردد.
در نهايت در نظر بگيريد كه هنگام پرستاري از كودكان اوتيسمي پرستاران بايد سطح آمادگي، دانش، خلاقيت، صبر و حتي حس شوخ طبعي بالايي داشته باشند. در غير اين صورت، اعمال يا رفتار پرستار مي‌تواند به تنش‌هاي نامطبوع براي كودك منجر شود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۳۳:۰۶ توسط:محيا يوسفي موضوع: