دارامان

خدمات پرستاري سپيد گستر خدمات پرستاري سپيد گستر .

خدمات پرستاري سپيد گستر

چگونه با سالمندان افسرده رفتار كنيم؟

نگهداري سالمند در منزل به‌دليل ناتواني بدني و ضعف حافظه پيچيدگي‌هاي خاصي دارد. يكي از مشكلات شايعي كه بسياري از سالمنداني كه خانه‌نشين شده‌اند با آن دست‌وپنجه نرم مي‌كنند افسردگي است. حتما شنيده‌ايد كه از افسردگي با عنوان سرماخوردگي روان ياد مي‌كنند. علائم اين اختلال رواني در دوران سالمندي بيشتر بروز مي‌كند. سالمندان افسرده بايد مورد توجه قرار بگيرند تا به موقع درمان شوند. اگر والدين شما به اين عارضه دچار شده‌اند بهتر است درمان آنها را پيگيري كنيد تا از بروز مشكلات بيشتر براي آنها و اطرافيان جلوگيري كنيد.
البته بايد به اين نكته توجه داشت تشخيص افسردگي در سالمندان كار آساني نيست و حتما بايد متخصص روان‌شناس باليني آن را تشخيص دهد. افسردگي باليني بسيار در سالمندان ديده مي‌شود اما نبايد تصور شود كه اين عارضه طبيعي است و نياز به درمان ندارد.
در كل افسردگي چند نشانه دارد. احساس غم و اندوه، لذت نبردن از تفريح، احساس بي‌ارزش بودن، احساس سربار بودن، بي‌توجه بودن به بهداشت شخصي، عدم استفاده از داروها، ضعف حافظه، دردهاي بي‌دليل و ناگهاني، اختلال در خواب و بي‌خوابي، مدام به فكر مرگ بودن و… از علامت‌هاي افسردگي هستند. افسردگي آسيب‌هاي زيادي براي سالمندان دارد. گوشه‌گيري، تحريك‌پذيري و رنجش بيش از اندازه نمونه‌هايي از آسيب‌هاي افسردگي در سالمندان است.

سالمندان افسرده

دلايل افسردگي سالمندان

سالمندان به دليل مواجهه با تغييرات در زندگي نظير بازنشستگي، مرگ همسر يا اعضاي خانواده و دوستان هم‌سن و عوض كردن مكان زندگي در معرض افسردگي هستند. نداشتن حمايت اجتماعي، مصرف بعضي از داروها، سوء مصرف مواد مخدر، استرس، سابقه خانوادگي افسردگي شديد، تنها زندگي كردن، ترس از مرگ و… هم مي‌توانند ابتلاي سالمندان به افسردگي را افزايش دهند. علاوه بر استرس بروز تغييرات شيميايي در سلول‌هال مغزي نيز احتمال افسردگي در سالمندان را افزايش مي‌دهد.
وجود افسردگي در كنار بيماري‌ها و ناتواني جسمي سالمند مشكلات را بيشتر مي‌كند. سالمندي كه به افسردگي مبتلاست تواني براي درمان ساير بيماري‌هايش ندارد. افسردگي در سالمندان زمان بيشتري طول مي‌كشد و خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و مرگ را در آنها افزايش مي‌دهد.

چگونه با سالمندان افسرده رفتار كنيم؟

اگر شما با سالمندي زندگي مي‌كنيد يا از او مراقبت مي‌كنيد بهتر است به حرف‌هاي او با صبر و حوصله گوش بدهيد. حمايت عاطفي خود را به او ابراز كنيد. با او درباره موضوعاتي صحبت كنيد كه اميد را در دلش زنده كند. اگر فرد سالمند با شما از احساساتش حرف زد او را سرزنش نكنيد.
تنهايي و انزوا يكي از مهم‌ترين دلايل افسردگي در سالمندان است. بايد ترتيبي بدهيد كه سالمند اقوام، آشنايان و دوستان خود را ديدار كند. اگر روند تنهايي ادامه داشته باشد قطعا افسردگي روز به روز تشديد شده و مشكلات بيشتري هم براي سالمند و هم اطرافيانش ايجاد مي‌شود.
مهم است براي سالمند شرايطي را به وجود بياوريد كه از زندگي لذت ببرد. پياده‌روي و قدم زدن در فضاي سبز، ترتيب دادن يك گردش خارج شهر، تماشاي فيلم و هر كاري كه سالمند به آن علاقه دارد مي‌تواند از ميزان افسردگي بكاهد. حتي اگر سالمند شما توان حركتي ندارد با كمك ويلچر او را به فضاي آزاد ببريد تا روحيه‌اش بهتر شود.
يك برنامه منظم روزانه براي سالمندتان در نظر بگيريد. در اين برنامه حتما بخشي را به ديدار با دوستان و بستگان اختصاص دهيد. سالمند با بازگويي خاطرات گذشته حس بهتري پيدا خواهد كرد و روابط اجتماعي او تقويت خواهد شد.
در كنار اين رفتارها يادتان باشد توجه به سالمند بيش از هر چيز در كاهش افسردگي او نقش دارد. تهيه غذاي دلخواه، توجه به لباس، گوش دادن به حرف‌ها و خاطرات آنها حس توجه را به سالمندان القا مي‌كند و باعث مي‌شود حال روحي بهتري داشته باشند.

درمان افسردگي در سالمندان

به طور معمول درمان‌هاي مختلفي براي افسردگي سالمندان در نظر گرفته مي‌شود. دارودرماني، روان‌درماني و در موارد خاص درمان با شوك شيوه‌هاي درماني رايج در اين حوزه هستند. سالمنداني كه علاقه‌اي به مصرف دارو ندارند يا تداخل داروهاي مصرفي با داروهاي ضدافسردگي برايشان مشكل‌ساز مي‌شود بيشتر از خدمات روان‌درماني استفاده مي‌كنند. اما درمان مطلوب از نظر بسياري از پزشكان روان‌درماني به همراه استفاده از داروهاي ضدافسردگي اس


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۳۷:۳۴ توسط:محيا يوسفي موضوع:

نگهداري از سالمند مبتلا به آلزايمر

نگهداري از سالمند مبتلا به آلزايمر چالش‌ها و مشكلات خاص خود را دارد. اين سالمندان از نظر ذهني و در موارد حاد از نظر وضعيت جسمي، شرايط كاملا متفاوتي با ساير سالمندان دارند. بنابراين نيازمند مراقبت‌هاي ويژه و رفتار خاص خود هستند. اگر شما نيز در خانه خود يك سالمند مبتلا به آلزايمر داريد؛ و قصد داريد شخصا از او پرستاري و مراقبت كنيد؛ بهتر است براي انجام درست اين كار برنامه دقيق‌تري داشته باشيد. براي نگهداري از سالمند در منزل بايد با ويژگي‌هاي اصلي بيماري آلزايمر آشنا شويد؛ و سپس بنا بر اين ويژگي‌ها، بتوانيد روش و رفتار مناسبي براي انجام امور اين فرد در نظر بگيريد. براي اطلاعات بيشتر با ادامه اين نوشته وب‌سايت سپيد گستر همراه ما باشيد.

نگهداري از سالمند مبتلا به آلزايمر

مهم‌ترين ويژگي‌هاي بيماري آلزايمر

آلزايمر يك بيماري پيش‌رونده است. اين مسئله به اين معناست كه اين بيماري در ابتدا بسيار ضعيف و جزئي بوده، اما به مرور توسعه يافته و جدي و جدي‌تر مي‌شود. معمولا افراد در سنين پيري دچار بيماري آلزايمر مي‌شوند. نشانه‌هاي اوليه اين بيماري، فراموشي‌هاي كوچك است؛ اما هرچه از زمان آن مي‌گذرد تعدد، توالي و شدت اين فراموشي‌هاي ذهني بيشتر مي‌شود.
به عنوان مثال در ابتدا بيمار ممكن است يك شماره تلفن هميشگي را فراموش كند؛ اما در نسخه‌هاي شديدتر ممكن است حتي نام خود را فراموش كرده و يا قادر به تشخيص زمان و مكان نباشد. شدت اين بيماري گاهي چنان زياد مي‌شود كه متاسفانه بيمار حتي مسائل شخصي مثل اجابت مزاج را نيز فراموش مي‌كند.
نكته ديگر درباره بيماري آلزايمر اين است كه درمان كاملي ندارد. البته داروها و درمان‌هاي موجود مي‌توانند سرعت رشد بيماري را كاهش داده و آن را تا حدودي كنترل كنند. همين موضوع هم دست‌آورد كمي نيست. بنابراين در صورت ايجاد نشانه‌هاي اوليه بيماري، بهتر است هرچه زودتر سالمند مبتلا به آلزايمر را وارد فرآيند درمان كنيد؛ اين كار هم موجب بالا رفتن كيفيت زندگي فرد بيمار و هم همراهان او خواهد شد.

مراقبت از سالمند مبتلا به آلزايمر

اين كار سختي‌هاي خاص خود را دارد. پس شايد اولين توصيه به پرستار چنين فردي، داشتن صبوري است. اگر شما به اندازه كافي صبور نباشيد؛ احتمالا خيلي زود از شرايط موجود خسته خواهيد شد. بنابراين صبوري در رفتار و اعمال را هميشه در نظر داشته باشيد. اين افراد معمولا كارهايي غيرمعمول مي‌كنند؛ كه تا جاي ممكن بايد در اين شرايط از آنها مراقبت كرد.
همچنين گاهي دچار بداخلاقي و بدرفتاري مي‌شوند. در اين شرايط بايد در درجه اول بدانيد كه اين مسئله عمدي نيست و بنابراين با آنها ترش رويي نكنيد. در ثاني توجه كنيد كه در برابر اين رفتارها و خواسته‌هاي غيرمنطقي، بهترين روش بي‌اعتنايي است. البته منظور بي‌احترامي به اين افراد نيست. اما تجربه ثابت كرده است كه اين روش موجب مي‌شود به مرور اين خواسته‌ها و رفتارها كاهش يابد. در مقابل بهتر است با صحبت مداوم، يادآوري خاطرات و تشويق كردن سالمند مبتلا، شرايط او را بهبود دهيد.
نكته ديگر نظم در انجام امور روزانه است. وجود نظم در امور روزانه به بهبود رفتار سالمند مبتلا به آلزايمر كمك مي‌كند. به عنوان مثال بايد ساعات دقيقي را براي خواب، بيماري، صرف نهار، حمام كردن و… در نظر بگيريد. اين ساعات دقيق كمك مي‌كند بيمار شما راحت‌تر بتواند موارد ضروري را به ياد آورده و در نهايت رفتار بهتري داشته باشيد.
اما آخرين نكته توجه به خودتان و هماهنگي كامل افراد خانواده است. در واقع اگر بجز شما و فرد سالمند، افراد ديگري نيز در خانه با شما زندگي مي‌كنند؛ بهتر است آنها نيز در مسير نگهداري از سالمند با شما در هماهنگي كامل باشند. حقيقت آن است كه نگهداري از چنين سالمندي نيازمند ياري و همكاري همه افراد خانواده است. در نهايت گاهي خود را از اين فضا دور كرده و استراحت كنيد؛ تا بتوانيد پس از بازيابي انرژي از دست رفته، با انرژي و شرايط بهتري كار را ادامه دهيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۹ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۱۹:۵۷ توسط:محيا يوسفي موضوع:

نگهداري از كودكان معلول جسمي و حركتي در منزل

نگهداري از كودكان معلول جسمي

نگهداري از كودكان معلول جسمي و حركتي در منزل داراي پيچيدگي‌هاي خاصي است. اين كودكان، همان شور و شوق كودكانه را دارند؛ اما محدوديت‌هاي جسمي به آنها اجازه فعاليت‌هاي معمول را نمي‌دهد. معلوليت‌هاي جسمي يا حركتي بسيار متفاوت هستند. از محدوديت‌هاي حركتي در دست و پا، تا نابينايي و ناشنوايي، همگي از جمله مواردي است كه ممكن است كودكان از بدو تولد و يا بر اثر حادثه با آن درگير شوند. طبيعتا اين كودكان شرايط ويژه و خاصي داشته و پرستاري از آنها در منزل كاري دشوارتر و البته حساس‌تر است. در اين نوشته وب‌سايت خدمات پرستاري سپيد گستر، چند نكته مهم را در زمينه معلوليت‌هاي جسمي حركتي، به‌طور خلاصه مطرح مي‌كنيم.

 

نكات نگهداري از كودكان معلول جسمي

كودكان دچار معلوليت‌هاي جسمي حركتي، معمولا داراي نقص در يكي از اندام‌هاي حركتي اصلي، يعني دست يا پا هستند. همچنين اين معلوليت‌ها داراي طيف گسترده‌اي از نظر شدت ناتواني ايجاد شده هستند.
 پرستار كودك در منزل در نگهداري از اين كودكان بايد نكات زيادي را در نظر بگيرد. نكاتي كه باعث افزايش كيفيت زندگي فرد در حال و آينده خواهد شد.
اولين نكته استفاده تمام و كمال از كودك در انجام امور شخصي است. هر كودك معلولي با هر سطح از ناتواني، در نهايت قادر است درصد مشخصي از فعاليت‌هاي شخصي خود را انجام دهد. اين روش تربيتي اجازه مي‌دهد تا كودك رشد و نمو بهتري داشته باشد؛ به مرور توانايي‌هاي خود را گسترش دهد؛ و در نهايت از اعتماد به نفس بالاتري براي انجام امور خود برخوردار باشد.
فراموش نكنيد كه هر كودك معلولي روزي تبديل به نوجوان، جوان، بزرگسال و در نهايت سالمند خواهد شد. مراقبت و نگهداري از اين كودكان نمي‌تواند فرآيندي هميشگي باشد؛ و اگر باشد نيز بايد روز به روز از ميزان آن كاسته شود. بنابراين بسيار مهم است كه فرد معلول، تا حد توان از پس مسائل شخصي خود برآيد.
اين وظيفه پرستار كودك است كه در اين راه قدم برداشته و با صبوري و حوصله زياد، به آموزش كودك در حين مراقبت از او بپردازد.
اين كودكان به نسبت ساير كودكان تحرك كمتري داشته و در معرض آلودگي‌هاي خاصي هستند. بنابراين بهداشت شخصي كودك بسيار مهم بوده و باعث سلامت بيشتر و احساس رواني بهتر آنها خواهد شد. حمام مرتب، شستشوي دست و صورت، مسواك زدن و… از جمله اين موارد است كه پرستار كودك بايد به‌طور منظم پيگير انجام آنها باشد.
تغذيه كودك معلول جسمي حركتي، از ديگر نكات مهمي است كه بايد به آن توجه شود. در زمينه تغذيه علاوه بر نوع مواد غذايي، شكل سرو كردن غذا براي اين كودكان از اهميت بسيار بالايي برخوردار است. همان‌طور كه گفته شد، درصد ناتواني اين كودكان بسيار متفاوت است؛ اما اگر كودك مدنظر شما در زمينه در دست گرفتن قاشق و خوردن غذا به‌صورت شخصي مشكل دارد؛ بايد توجه بيشتري در اين زمينه داشته باشيد.
خوشبختانه وسايل كمكي خاصي براي بهتر شدن شرايط غذا خوردن اين كودكان فراهم شده است؛ كه استفاده از آنها توصيه مي‌شود. از جمله اين وسايل مي‌توان به صندلي مخصوص و ظروف و قاشق‌هاي مخصوص اشاره كرد، كه استفاده و كنترل آنها ساده‌تر است.
آخرين موضوع در زمينه نگهداري از كودك معلول جسمي حركتي، حفظ شخصيت كودك، توجه به روابط انساني او و كمك به او براي ايجاد ارتباط با ساير افراد است. متاسفانه اين كودكان به دليل تفاوت‌ها و محدوديت‌هايي كه دارند؛ از اعتماد به نفس كمي برخوردار بوده و توانايي برقراري ارتباط درست و سازنده را با ديگران ندارند. آموزش پذيرش اين تفاوت‌ها، تاكيد روي توانايي‌هاي ديگر و آموزش روش‌هاي برقراري ارتباط، از جمله مواردي است كه زندگي و آينده اين افراد را مي‌تواند تحت تاثير مثبت قرار دهد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۶:۲۰ توسط:محيا يوسفي موضوع:

مهم‌ترين نكات درباره رفتار مناسب با سالمند

رفتار مناسب با سالمند از جمله مهارت‌هاي بسيار مهمي است كه پرستار سالمند بايد به آن تسلط داشته باشد. سالمندان اگرچه در سنين پيري مانند يك كودك نيازمند مراقبت و نگهداري توسط يك پرستار شده‌اند؛ اما روحيات و شخصيت آنها به‌گونه‌اي است كه به شدت به نوع رفتار پرستار خود حساس هستند. در اين مقاله به اين موضوع مهم پرداخته شده است؛ و نكات مهمي در اين زمينه مطرح شده است.

 

آرامش و صبر داشته باشيد

كهن‌سالي با نشانه‌هاي ساده‌اي خود را نشان مي‌دهد. شما از يك فرد كهن‌سال نمي‌توانيد انتظار داشته باشيد به خوبي يك جوان بشوند، واكنش نشان دهد و سريع پاسخ گويد. او در همه امور تا حدود زيادي تحليل رفته است. بنابراين بايد بتوانيد با رعايت آرامش با او سخن بگوييد؛ حال او را جويا شويد و اموراتش را به سرانجام برسانيد. به عنوان مثال بايد با سرعت كمتر و شمرده‌تر با او صحبت كنيد. همين‌طور بايد كمي حجم صداي خود را افزايش دهيد، تا به‌درستي صحبت‌هاي شما را بشنود.
البته اين مسائل در مورد همه سالمندان يكسان نيست. در واقع افراد مختلف داراي ضعف‌هاي متفاوتي در توانايي‌هاي خود هستند. درك اين تفاوت‌ها و هماهنگ شدن با شرايط او و همچنين چگونگي رفتار با سالمندان ،از ديگر مواردي است كه يك پرستار سالمند بايد به آن توجه كند.

 

رفتار مناسب با سالمند

حس مشاركت آنها را جلب كنيد

يكي از نشانه‌هاي متداول سالمند شدن، كاهش توانايي‌هاي گوناگون فرد است. در واقع علت حضور پرستار سالمند جبران همين نقاط ضعف است. اما توجه به اين نكته بسيار مهم است كه سالمندان نبايد احساس بي‌مصرف بودن و ناتواني كامل داشته باشند. يك پرستار خوب و با تجربه پرستاري است كه مي‌تواند از خود سالمند براي انجام امور كمك بگيرد. البته منظور اين نيست كه سالمند را به سختي بيندازيد؛ اما انجام امور ساده و كارهاي روتين، كه در حد توانايي‌هاي فرد باشد؛ مي‌تواند در بهبود روحيه فرد بسيار موثر واقع شود؛ و البته كار پرستار را ساده‌تر كند.
سالمندان دوست دارند كه احساس كنند مفيد هستند؛ و حداقل بخش كوچكي از فعاليت‌هاي شخصي خود را شخصا بر عهده داشته و در اموري مشاركت كنند.

مانند يك كودك با آنها رفتار نكنيد

كودكان و سالمندان هر دو از نظر توانايي‌هاي فردي داراي محدوديت‌هايي هستند. اما فراموش نكنيد كه سالمندان پيش از اين و در گذشته‌اي نه‌چندان دور، جواناني برومند و ميانسالاني باتجربه بوده‌اند. بنابراين در صورتي كه رفتاري كودكانه، دستوري و از سر اجبار با آنها داشته باشيد؛ خيلي زود دچار مشكل ارتباطي با آنها خواهيد شد.
يك پرستار سالمند خوب، به خوبي اين نكته را درك مي‌كند. كاملا متوجه مي‌شود كه ناتواني‌هاي جسمي ارتباطي با ويژگي‌هاي شخصيتي و ذهني ندارد؛ و بنابر همين ويژگي‌ها، رفتاري توام با احترام سن و سال و شخصيت فرد سالمند ارائه مي‌دهد.

مشكلات روحي آنها را درك كنيد

سالمندان يكجانشين، به فراخور مشكلات جسمي خود، بيش از سايرين ممكن است دچار مشكلات روحي و افسردگي شوند. اين شرايط ممكن است باعث شكل‌گيري رفتارهاي نامتعارفي مثل پرخاشگري، بي‌حوصلگي، مقاومت در برابر امور درماني و بهداشتي و ساير موارد شوند. يك پرستار حرفه‌اي بايد بتواند با درك شرايط خاص سالمند، صبورانه و از سر مهر با آنها برخورد كند.

از تجارب آنها بهره ببريد

سالمندان مملو از تجارب آموزنده، داستان‌هاي شيرين و خاطرات جذاب هستند. بنابراين هم‌صحبتي با آنها فرصتي مغتنم است تا از تجارب آنها بهره ببريد. اين ويژگي مي‌تواند علاوه بر لذت‌بخش شدن ساعات مراقبت و كنار يكديگر بودن، عزت نفس را در سالمند افزايش داده و موجب شود كه شرايط روحي بهتري داشته باشند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۸:۲۴ توسط:محيا يوسفي موضوع:

نقش پرستار كودك در تربيت فرزند شما

تربيت فرزند يكي از مسائلي است كه پدر و مادرها بسيار به آن حساس هستند. همه ما دوست داريم فرزندي با شخصيت و با تربيت داشته باشيد. فرزندي كه در تمامي جمع‌ها مايه سربلندي ما باشد. اما هميشه موضوع به اين سادگي نيست و داشتن فرزندي با اين ويژگي‌هاي اخلاقي و رفتاري، نيازمند صرف وقت، هزينه و انرژي است. اين مسئله براي كودكاني كه پدر و مادر انها هر دو مشغول كار بوده و ساعات زيادي از روز را تحت نظر پرستار كودك قرار دارند، حساس‌تر و مهم‌تر نيز خواهد بود. در اين نوشته وب‌سايت سپيد گستر مي‌خواهيم درباره نقش پرستار كودك در تربيت فرزند نكاتي را با شما در ميان بگذاريم.

نقش پرستار كودك در تربيت فرزند

 

حيطه اختيار پرستار كودك

پرستار كودك ساعات زيادي را در طول روز با فرزند شما مي‌گذراند. ساعاتي كه به‌طور طبيعي شما در آن حضور نداريد؛ و همچنين بهترين ساعات فعاليت كودك است. بنابراين او مي‌تواند از جمله افراد تاثيرگذار در تربيت كودك باشد. اين مسئله موجب مي‌شود كه تعيين حيطه اختيار پرستار كودك موضوعي بسيار مهم شود.
به زبان دقيق‌تر اين شما هستيد كه بايد مشخص كنيد پرستار كودك شما در چه حوزه‌هاي تربيتي اجازه ورود دارد؛ و در چه حوزه‌هايي اجازه ورود ندارد. به عنوان مثال آيا تمايل داريد كه پرستار كودك شما در حوزه‌هاي اعتقادي و جهان‌بيني، نكاتي را به فرزند شما بياموزد؛ و يا او را تنها محدود به مسائل تربيت عمومي روزمره مثل نوع ارتباط گرفتن با ديگرام و رعايت ادب و احترام و… مي‌كنيد؟ اين تعيين حيطه اختيار موجب مي‌شود خيال‌تان از بابت آموزه‌هاي مطرح شده آسوده باشد. البته توجه كنيد كه در اين زمينه بايد كاملا شفاف و دقيق، موضوع را با پرستار كودك در ميان گذاشته و از او بخواهيد كه دقيقا همان‌طور كه مي‌خواهيد با فرزندتان رفتار كند.
همچنين پيگيري اين موضوع به‌طور متوالي و دقت در تغييرات رفتاري كودك نيز در كنترل هرچه بيشتر شرايط موثر است.

بهترين انتخاب تربيتي براي فرزندان

همه ما درباره اصولي كلي و اخلاقي با يك‌ديگر توافق داريم؛ و درباره جزئياتي مثل جهان‌بيني و…. ممكن است تفاوت‌هايي با يك‌ديگر داشته باشيم. بنابر همين ويژگي، به‌نظر مي‌رسد پيگيري آموزش اصول كلي و اخلاقي توسط پرستار كودك، بهترين انتخاب براي تربيت كودك شما باشد.
در ادامه به عنوان مثال مواردي را در اين زمينه مطرح مي‌كنيم:
راستگويي: اين خصيصه اخلاقي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي تربيتي است. راستگويي را مي‌توان اولين پايه سلامت روح كودك دانست. بنابراين تاكيد بر اين آموزه مي‌تواند بسيار مهم باشد.
كسب اجازه: پرستار كودك به او بياموزد؛ كه در انجام هركاري بايد اجازه آن را دريافت كنيد. اجازه براي ورود به اتاق در بسته، اجازه براي رفتن به بازي، اجازه براي خوردن يك خوراكي خاص و… همچنين اين كسب اجازه بايد همراه با احترام و بياني درست باشد.
تشكر و قدرداني: كودك بايد بياموزد كه در قبال اجابت شدن خواسته‌هايش، بايد تشكر كند.
طرز بيان: رعايت ادب در صحبت كردن، گوش ندادن به مكالمه‌هاي خصوصي ديگران، كسب اجازه براي وارد صحبت شدن، استفاده از كلمات مناسب و پرهيز از كلمات زشت، از جمله اين موارد است.
احوال پرسي: پرستار بايد به كودك بياموزد كه وقتي كسي حالش را پرسيد؛ پاسخش را داده و در مقابل او نيز حال طرف مقابل را جويا شود.
نظم در غذا خوردن: يكي از اولين موارد تربيتي كه كودك ياد مي‌گيرد؛ شكل درست غذا خوردن است. روش درست استفاده از قاشق و چنگال، آرامش در غذا خوردن و… از جمله اين موارد است.
به اين ليست مي‌توانيد موارد بيشتري نيز اضافه كنيد؛ و به مرور از پرستار كودك خود بخواهيد پيگير آنها باشيد.

” ما در مجموعه خدمات پرستاري سپيد گستر، مي‌كوشيم پرستاراني شايسته را براي كودك شما اعزام كنيم. پرستاراني كه خيال شما را از هر جهت آسوده كند”


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۴۴:۴۰ توسط:محيا يوسفي موضوع:

زخم بستر در سالمندان و مراقبت‌هاي آن

زخم بستر در سالمندان يكي از اتفاقات بدي است كه ممكن است سلامت سالمند شما را تهديد كند. متاسفانه با افزايش سن و رسيدن به دوران كهولت، شانس مبتلا شدن به مشكلات و بيماري‌هاي گوناگون افزايش مي‌يابد. سالمندان كهنسال، معمولا به دليل مشكلات جسمي گوناگون، بيش از ساير افراد در معرض ابتلا به بيماري‌ها هستند؛ و در صورت ابتلا نيز، مسير سخت‌تري براي درمان و بهبودي پيش رو دارند. يكي از مشكلات متداول در سالمنداني كه به هر دليل مدت زيادي را در بستر مي‌گذرانند، زخم بستر است. اگر مي‌خواهيد درباره زخم بستر و نگهداري از سالمند در منزل كه دچار بيماري زخم بستر ميباشد، بيشتر بدانيد؛ با اين نوشته وب‌سايت سپيد گستر همراه ما باشيد.

 

زخم بستر در سالمندان

زخم بستر چيست؟

زخم بستر همان‌طور كه از نامش پيداست؛ به دليل قرار گرفتن طولاني مدت در بستر شكل مي‌گيرد. به همين دليل نيز معمولا سالمندان ناتوان جسمي، بيش از سايرين در معرض ابتلا به آن هستند.
وقتي فرد مدت طولاني در بستر قرار مي‌گيرد، به بخشي از لايه‌هاي پوست كه در مناطق تحت فشار بدن و بستر هستند، فشار وارد مي‌كنند. اين فشار ممتد موجب مرگ سلول‌هاي پوستي و آسيب ديدن آنها در اين ناحيه مي‌شود. به عنوان مثال يكي از بخش‌هاي بدن كه بيش از ساير بخش‌ها درگير اين وضعيت مي‌شوند. بخش كناري استخوان لگن است. پوست اين قسمت به دليل به پهلو خوابيدن بيمار، تحت فشار استخوان لگن و وزن بيمار و همچنين كف بستر، دچار مشكل مي‌شود. در واقع اين فشار ممتد موجب كاهش و در نهايت قطع جريان خون در رگ‌ها و بافت‌هاي اين بخش از پوست شده و در نهايت موجب مرگ سلولي آن مي‌شوند.
در اين وضعيت محل آسيب ديده بيش از هميشه در معرض انواع عفونت‌ها قرار مي‌گيرد؛ كه در نهايت خود را به شكل يك زخم نشان مي‌دهد.

مراقبت‌هاي زخم بستر در سالمندان

نكات زيادي در زمينه مراقبت و بهبود زخم بستر در سالمندان وجود دارد؛ اما شايد مهم‌ترين نكات در اين زمينه مرتبط به موارد پيشگيرانه باشد. واقعيت اين است كه جلوگيري از زخم بستر، بسيار ساده‌تر از درمان زخم ايجاد شده است.
بنابراين در ابتدا به مهم‌ترين اصل در پيشگيري از زخم بستر اشاره مي‌كنيم؛ و آن هم چيزي نيست جز حركت دادن و چرخ منظم بدن بيمار در ساعات شبانه روز. در واقع افراد سالم معمولا به‌صورت ارادي و در بستر، در طول شب چندين بار پهلو به پهلو شده و موقعيت خواب خود را تغيير مي‌دهند. همچنين اين افراد در طول روز به فعاليت پرداخته و بدن آنها تحت فشار بستر قرار نمي‌گيرد.
اين مسئله متاسفانه براي بيماران دچار مشكلات حركتي متفاوت است. آنها در طول شبانه روز در بستر قرار گرفته و بنابراين در صورتي كه هر چند ساعت يك بار توسط پرستار خود تغيير موقعيت ندهند؛ ممكن است دچار مشكل زخم بستر شوند. بنابراين بهتر است در اين زمينه از پرستار سالمند خود بخواهيد دقت و اهتمام كافي داشته باشد.
اما اگر سالمند شما به هر دليل دچار زخم بستر شد؛ شستشوي منظم زخم و اطراف آن با آب و صابون، خشك كردن كامل زخم شستشو داده شده و پوشاندن آن بسيار مهم است. دقت كنيد كه هنگام خشك كردن بجاي كشيدن حوله روي زخم، زخم را با گذاشتن و برداشتن حوله خشك كنيد. اين كار از آسيب بيشتر به زخم جلوگيري مي‌كند.
همچنين رعايت بهداشت بستر بيمار نيز بسيار مهم است. اين كار هم در زمينه پيشگيري و هم بهبود زخم بستر در سالمندان بسيار موثر است. تعويض منظم ملحفه‌ها و پتوهاي استفاده شده در تخت خواب بيمار، از جمله اصول مهم در اين زمينه است.
در نهايت پانسمان زخم به كمك باندهاي آنتي باكتريال و ضد ميكروبي، در كنترل و كاهش زخم بستر بسيار موثر است. اين پانسمان ها به خوبي ميكروب‌ها، ترشحات و قارچ‌هاي ايجاد شده روي زخم را جمع كرده و از گسترش عفونت جلوگيري مي‌كنند. البته فراموش نكنيد كه پانسمان اين زخم‌ها بايد خيلي زود و به‌صورت مرتب تعويض شود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۵۹:۲۸ توسط:محيا يوسفي موضوع:

هنگام حمام كردن سالمندان چه نكاتي را بايد در نظر گرفت

حمام كردن سالمندان يكي از وظايف معمول پرستار سالمند در منزل است. در واقع به‌طور معمول سالمنداني نيازمند پرستار هستند كه در انجام امور ساده و روزمره از جمله حمام كردن، ناتوان باشند. حمام كردن به عنوان يكي از مراقبت‌هاي بهداشتي، موضوع بسيار پر اهميتي است؛ و علاوه بر مسئله بهداشت، بر سلامت روحي و رواني فرد نيز به شدت موثر است. در اين نوشته مي‌خواهيم نكاتي را درباره روش حمام كردن سالمندان با شما در ميان بگذاريم.

 

اين كار را به يك پرستار مسلط بسپاريد

در درجه اول پيشنهاد مي‌كنيم براي اين كار ، از يك پرستار مسلط و آشنا به اين امور بهره ببريد. فراموش نكنيد كه حمام كردن يك انسان بزرگسال و البته داراي ناتواني جزئي يا كلي، با يك كودك خردسال بسيار متفاوت است. وزن بالا، ناتواني‌هاي حركتي احتمالي و… همگي از مواردي است كه مي‌تواند در اين شرايط موثر باشد.
نكته ديگر در اين زمينه اين است كه اگر سالمند شما داراي چنين ناتواني‌هايي است؛ بهتر است هنگام انتخاب پرستار، موضوع را با او در ميان گذاشته و توانايي‌هاي فني و فيزيكي او را براي انجام اين وظيفه در نظر داشته باشيد.

حمام كردن سالمند

شرايط محيطي حمام را آماده كنيد

اگر در خانه ملكي خود مستقر هستيد و اطمينان داريد كه سالمند شما تا سال‌ها در آن محل زندگي خواهد كرد؛ تا جاي ممكن شرايط محيطي حمام را براي او بهبود دهيد. در اين زمينه توصيه‌هاي بسياري وجود دارد؛ اما بعضي از آنها مهم‌تر هستند.
در اولين مرحله دسترسي به حمام را مناسب كنيد. اگر حمام داخل اتاق سالمند قرار داشته باشد؛ اوضاع خيلي بهتر و ساده‌تر خواهد شد. همچنين اين كار باعث مي‌شود سالمند راحت‌تر وارد حمام شده و راحت‌تر و بدون نگراني از شرايط محيطي مثل سرما و… از آن خارج شود.
مسائل ديگر به فضاي داخل حمام مرتبط است. تا جاي ممكن سعي كنيد كف حمام ارتفاع بالاتري از كف اتاق نداشته باشد. اين كار نيز براي دسترسي بهتر سالمند و حمل ساده‌تر او بهتر است. وجود يك صندلي محكم و اطمينان بخش در حمام، نكته ديگري است كه بايد براي حمام كردن سالمند در نظر بگيريد.
در نهايت پيش از بردن سالمند به داخل حمام، محيط حمام را گرم كرده و مناسب حمام كردن نماييد.

به نيازهاي اساسي سالمند توجه كنيد

سالمندان معمولا توانايي دقايق طولاني حضور در حمام را ندارند. بنابراين بكوشيد بهترين كار را در كوتاه‌ترين زمان ممكن براي آنها انجام دهيد. بعضي از كارها مثل ناخن گرفتن و اصلاح صورت را مي‌توان در محيط خانه نيز انجام داد؛ و تنها براي شستشوي بدن، سالمند را وارد حمام كرد.
همچنين توجه كنيد كه سالمند شما چه حساسيت‌هايي دارد. به عنوان مثال دماي آب را ابتدا با تشخيص خود و سپس با تاييد سالمند تنظيم كنيد. استفاده از شوينده‌هاي مايع مثل بدن شوي‌ها نيز در راحت‌تر و بهتر شدن نتيجه نهايي شستشو موثر است.
در نهايت شايد بهتر باشد، از شامپو بچه براي حمام كردن سالمند استفاده كنيد؛ تا نگران سوزش چشم او در صورت باز كردن چشمانش، نباشيد.

موارد بعد از حمام را فراموش نكنيد

پيش از بردن سالمند به داخل حمام، يكي از مقدمات مهم آماده كردن لباس‌ها و وسايل خشك كردن او است. اين كار كمك مي‌كند پس از حمام كردن مجبور به ترك سالمند در وضعيت نامناسب نباشيد. حوله مناسب، لباس‌هاي زير و رو و وسايل خشك كننده، مثل سشوار و در نهايت لوسيون‌ها و… مورد استفاده، از جمله اين موارد است.
در نهايت توصيه مي‌كنيم سالمندان را در زماني كه نه گرسنه هستند؛ و نه به تازگي غذا خورده‌اند به حمام ببريد. همچنين اگر در حمام خود وان داريد؛ اجازه دهيد كه او براي خودش دقايق طولاني را در يك وان آب گرم استراحت كند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ تير ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۶:۵۹ توسط:محيا يوسفي موضوع:

مشكلات مصرف دارو در سالمندان

با بالارفتن سن، ترك كردن بعضي عادات كار آساني نيست. حتي ممكن است برخي رفتارهاي ديگر نيز به اين عادات اضافه شوند. حتما به اين مشكل برخورده‌ايد كه سالمند شما از خوردن دارو اجتناب كند و يا حتي مصرف داروي خود را فراموش كند.
سالمندان به دليل كهولت سن، دچار فراموشي و حواس پرتي مي‌شوند. دارو يكي از مسائل مهمي است كه سالمندان با آن روبرو هستند. بدن در سنين كهنسالي ويتامين كمتري جذب مي‌كند. به همين دليل بسياري از سالمندان را ديده‌ايم كه قرص كلسيم مصرف مي‌كنند.
نكته‌اي كه لازم است به آن توجه كنيد اين است كه براي نگهداري از سالمند در منزل ، همواره او را براي ابراز ناراحتي خود تشويق كنيد. خيلي از آن‌ها ترس استفاده از داروهاي جديد را دارند به همين دليل ناراحتي خود را پنهان مي‌كنند.
همه عوامل را به پيري و كهولت سن ربط ندهيد. درست است كه سالمند به مراقبت بيشتري نياز دارد اما اين موضوع نبايد ملكه ذهن آن‌ها شود. به خصوص در بانوان سالمند، كه اين موضوع ممكن است نتيجه افسردگي در آن‌ها ايجاد كند.

 مصرف دارو در سالمندان

 

آشنايي سالمند با نحوه مصرف دارو

اگر حجمي از قرص و شربت را به سالمند نشان دهيد مطمئنا حس اعتماد از مصرف دارو را از دست مي‌دهد. اما اگر براي او دليل مصرف دارو در سالمند را توضيح دهيد، قبول كردن اين موضوع برايشان آسان‌‌تر است. يك نكته: به سالمند توضيح دهيد داروي خود را شبانه و در تاريكي مصرف نكند اين كار ممكن است باعث اشتباه او شود و با اين نتيجه روبرو شويد كه يك دارو تا مدت‌ها مصرف نشده و به اشتباه يك داروي ديگر با دوز بالاتر مصرف شده. راه حل ساده اين موضوع قرار دادن يك چراغ قوه كوچك در جعبه داروهاست.

توضيح نحوه مصرف دارو در سالمند به پرستار

اگر براي سالمند خود پرستار داريد، بايد نحوه مصرف دارو را به آن توضيح دهيد. در زماني‌كه خودتان به سالمندتان دسترسي نداريد، اين وظيفه پرستار سالمند است كه حواسش به ساعت و ميزان مصرف داروي سالمند باشد. همچنين با توضيح دادن خيالتان از بابت اشتباه كردن در مصرف دارو توسط فرد ديگر از بين مي‌رود.
در صورتي كه تعداد داروها زياد باشد، ممكن است حتي خود شما هم به اشتباه بي‌افتيد. براي همين منظور از برچسب‌هايي كه نحوه مصرف دارو روي آن نوشته شده استفاده كنيد. اين برچسب‌ها را روي جعبه قرص‌ها بچسبانيد. همچنين در داروخانه‌ها جعبه‌هايي به اسم جعبه يادآور قرص وجود دارد. بعضي از اين جعبه‌ها اين امكان را به شما مي‌دهند كه براي يك هفته، قرص‌ها را به ازاي هر روز هفته تقسيم بندي كنيد.

مصرف دارو در سالمند به صورت خودسرانه

بنا بر تشخيص اشتباه و مصرف خودسرانه دارو ممكن است صدمات جدي به جسم سالمند بزنيد. بدن سالمند ضعيف‌تر از ديگر گوه‌هاي سني است. هميشه به گفته پزشك اعتماد كنيد. پزشك بر اساس تجربه نوع دارو را تجويز مي‌كند.
برخي اوقات به سبب نداشتن آگاهي، سالمند داروهاي زيادي را مصرف مي‌كند و همچنين از تداخل داروها بي خبر است. همين امر خود باعث بروز ديگر بيماري‌ها مي‌شود. به همين دليل اگر سالمند خود را نزد پزشك متخصص قلب مي‌بريد، لازم است ديگر داروهاي مصرفي‌اش را به همراه داشته باشيد. پزشك با توجه به داروهايي كه سالمند مصرف مي‌كند، داروهاي ديگر را تجويز مي‌كند.
با مصرف دارو بدن سالمند نياز به مواد معدني و ويتامين‌ها پيدا مي‌كند. شايد نياز باشد برخي عادات غذايي ترك شود و برنامه غذايي جديدي تعريف شود. براي اين منظور لازم است با دكتر متخصص تغذيه مشورت كنيد. مصرف سبزيجات را در برنامه غذايي بالا ببريد. طبخ غذاهاي دريايي و مصرف آن به صورت بخارپز بيشتر توجه كنيد.
با رعايت همه اين نكات شايد سالمند نياز به مكمل غذايي داشته باشد. با پزشك او مشورت كنيد. چرا كه سالمندان بعد از سن 50 سالگي در جذب ويتامين دچار مشكل مي‌شوند. كمبود كلسيم يكي از مهم‌ترين عامل‌هايي‌ست كه بايد به‌خاطر آن قرص ويتامين مصرف كنند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ تير ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۴۸:۵۲ توسط:محيا يوسفي موضوع:

چند توصيه مهم در پرستاري از كودك مبتلا به صرع

اگرچه كودكان مبتلا به صرع از نظر توانايي‌هاي جسمي و ذهني هيچ تفاوتي با ساير كودكان ندارند؛ اما نگهداري و پرستاري از آنها ملزم به رعايت نكاتي اختصاصي است. نكاتي كه در مورد اين كودكان بايد با دقت و حساسيت بيشتري مورد توجه قرار گرفته و رسيدگي شود. در اين نوشته وب‌سايت سپيد گستر مي‌خواهيم درباره پرستاري از كودك مبتلا به صرع چند نكته مهم و موثر را مرور كنيم. اگر شما هم به عنوان پرستار يا والدين چنين كودكي داراي مسئوليت هستيد؛ پيشنهاد مي‌كنيم تا انتهاي اين نوشته همراه ما باشيد.

 

حمله صرع و اقدامات لازم هنگام وقوع

حملات صرع در قالب تشنج كودك رخ مي‌دهد. ويژگي بارز اين حملات غير قابل پيشبيني بودن آنها است. به اين معنا كه به عنوان پرستار كودك مبتلا به صرع، بايد در هر شرايطي انتظار رخ دادن اين مسئله را داشته باشيد. مهم نيست كه تعداد دفعات وقوع حملات در كودك شما به چه ميزان است؛ چرا كه هر حمله نيازمند توجه و كنترل است.
در اين زمينه توصيه‌هاي بسياري وجود دارد. همچنين شدت حملات در بيماران مختلف متفاوت است. با اين وجود اصلي‌ترين و مفيدترين كار خواباندن كودك به پهلو و قرار دادن سر هم‌سطح يا پايين‌تر از بدن است. اين كار باعث مي‌شود مسير تنفسي كودك هنگام وقوع تشنج باز باشد و بيمار به‌راحتي نفس بكشد. گاهي شنيده مي‌شود كه بهتر است بين دندان‌هاي بيمار جسمي خارجي قرار داده شود؛ تا از گاز گرفته شدن زبان توسط دندان‌ها جلوگيري گردد. در اين زمينه به اين نكته توجه كنيد كه اولا اين كار يك كار حرفه‌اي و دقيق است و اگر روش درست اجراي آن را نمي‌دانيد بهتر است آن را انجام ندهيد. چرا كه ممكن است با بستن مسير تنفسي شرايط بيمار را بدتر كند. ثانيا قطع زبان توسط دندان‌ها، يكي از اتفاقات نادر در اين حملات است.
حمله صرع معمولا كمتر از يك دقيقه ادامه دارد؛ و پس از آن كودك آرام شده و به دليل انرژي از دست رفته نيازمند استراحت و شايد خواب باشد. از سويي توجه كنيم كه حملات طولاني‌تر خطرناك است و بايد سريعا به اورژانس اطلاع دهيد.

پرستاري از كودك مبتلا به صرع

وضعيت دارويي كودك مبتلا به صرع

حملات صرع به‌طور معمول در بيمار پس از مدت مشخص و البته طولاني درمان، كاملا كنترل مي‌شود. اما توجه داشته باشيد كه كودك مبتلا به صرع معمولا در ابتداي مراحل شناسايي بيماري است. بنابراين به احتمال بالا بيماري هنوز در كودك كاملا كنترل نشده است. اين وضعيت اهميت مصرف به موقع و منظم داروها را دو چندان مي‌كند.
نظم در پيگيري مراحل درمان و مصرف داروها، نه‌تنها موجب سرعت بخشيدن به فرآيند كنترل بيماري مي‌شود؛ بلكه احتمالا وقوع حملات ناگهاني را كاهش مي‌دهد. بنابراين بسيار مهم است كه در پرستاري از كودك مبتلا به صرع به اين موضوع توجه داشته باشيد.

رژيم غذايي كودك مبتلا به صرع

درباره رژيم‌هاي غذايي افراد مبتلا به اين بيماري، موارد بسياري مطرح شده است؛ كه رعايت آنها مي‌تواند در بهبود وضعيت فرد موثر باشد. اما فارغ از نوع مواد غذايي مصرفي، يك نكته بسيار مهم درباره اين بيماران، عدم تحمل گرسنگي است. در واقع بيماران مبتلا به صرع (به‌خصوص كودكان) در مقابله با گرسنگي ناتوان‌تر بوده و ضعف ناشي از گرسنگي مي‌تواند موجب افزايش احتمال وقوع حملات شود.
با توجه به نكته گفته شده توصيه مي‌كنيم وعده‌هايي غذايي منظمي را براي كودك تدارك ديده و به اين موضوع توجه كافي داشته باشيد. البته دقت كنيد كه اين مسئله نبايد منجر به پرخوري و رژيم نامناسب در كودك شود.

رفتار با كودكان مبتلا به صرع

بيماري صرع مي‌تواند از نظر روحي و رواني روي كودك شما تاثير بگذارد. طبيعتا هيچ فردي از اينكه دچار حالات تشنج شود، خوشحال نيست. اين مسئله شامل كودكان نيز مي‌شود.
همچنين از گذشته اين مسئله مطرح بوده كه افراد مبتلا به صرع به نسبت ساير افراد، زودرنج‌تر و حساس‌تر هستند. البته درباره اين مسئله داده علمي خاصي وجود ندارد. شايد هم اين موضوع به دليل نوع نگاه متفاوت جامعه به بيماران مصروع در گذشته باز مي‌گردد.
به هر طريق به عنوان آخرين توصيه براي پرستاري از كودك مبتلا به صرع پيشنهاد مي‌كنيم به اين موضوع توجه كرده و با صبوري، نرمش و ملاطفت بيشتري با آنها رفتار كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۶:۵۸ توسط:محيا يوسفي موضوع:

اشتباهات پرستار سالمند كه بخشودني نيست

اشتباهات پرستار سالمند

هر شخصي ممكن است در مواقعي در انجام وظايف خود دچار اشتباه و خطا شود. از قديم گفته‌اند انسان جايز الخطا است و نمي‌توان انتظار داشت همه كارها بدون كوچك‌ترين نقصي انجام شود. اما بعضي خطاها و اشتباهات، بخصوص در كارهاي حساس مثل پرستاري از سالمندان و بيماران، مي‌تواند منجر به ايجاد لطمات و آسيب‌هاي جبران ناپذير شود. بنابراين بسيار مهم است كه نسبت به آنها حساسيت كافي به خرج داده و در صورت رخ دادن آنها عكس العمل مناسب داشته باشيد. در اين مقاله وب‌سايت سپيد گستر مي‌خواهيم درباره اين اشتباهات و روش برخورد با آنها صحبت كنيم.

تاخير در حضور

اين مشكل ممكن است هرازگاهي رخ دهد. همه ما گاهي دير به محل كار خود مي‌رسيم. پرستار سالمند شما نيز از اين قاعده مستثني نيست. اما دو نكته را در نظر بگيريد. اول اينكه تعداد موارد رخ داده بايد بسيار كم بوده و پرستار اين تاخير را با شما در ميان بگذارد. دوم اينكه با توجه به حساسيت كار پرستار، اين تاخيرها بايد به نسبت ساير مشاغل بسيار كمتر باشد.

توجه كنيد كه اگر اين تاخيرها تبديل به يك روال معمول شود؛ به زودي كنترل اوضاع از دست شما خارج خواهد شد؛ و پرستار به جاي آنكه موجب آسودگي شما شود؛ موجب نگراني و عصبي شدن شما خواهد شد.
بنابراين در اين شرايط پيشنهاد مي‌كنيم موضوع را به‌صورت جدي با پرستار و موسسه‌اي كه از طريق آن اقدام به جذب پرستار كرده‌ايد در ميان بگذاريد؛ و در صورت اثربخش نبودن اين روش، به فكر شخص ديگري براي نگهداري از سالمند در منزل خود باشيد.

بي‌نظمي در انجام مسئوليت‌ها

مسئوليت‌هاي تعيين شده براي پرستار سالمند ممكن است پيچيده نباشد؛ اما اجراي دقيق آن از حساسيت بسياري برخوردار است. بنابراين اشتباهات پرستار در اين موضوع تا حد زيادي بخشودني نيست. وقت شناسي پرستار در انجام وظايفي مثل حمام كردن و ساير خدمات بهداشتي، مصرف داروها، صرف غذا و موارد مشابه بسيار مهم است.

اين مسئله به‌خصوص اگر سالمند شما دچار بيماري خاصي باشد؛ اهميت بيشتري پيدا مي‌كند. گاهي تنها با فراموش شدن يك وعده دارو، ممكن است اتفاقات ناخوشايندي براي فرد رخ دهد؛ كه هزينه‌هاي مادي و معنوي آن قابل جبران نخواهد بود.

بنابراين در اين زمينه نيز اشتباهات احتمالي پرستار را جدي بگيريد. اين موضوع حتي از مورد مطرح شده ابتدايي، بسيار مهم‌تر است. چراكه خطرات بيشتري را متوجه زندگي سالمند مي‌كند. بنابراين در اين شرايط با جديت و حساسيت بيشتري تصميم بگيريد؛ و مطمئن شويد تنها با يكبار تذكر مشكل حل خواهد شد؛ و در غير اين صورت در اسرع وقت به تغيير پرستار مدنظر اهتمام ورزيد.

بي‌حوصلگي و بداخلاقي

ممكن است اين مسئله را يك اشتباه مشخص ندانيد؛ اما اين رفتار به تدريج موجب كاهش سطح كيفي زندگي سالمند شما مي‌شود. در راس تمام ويژگي‌هاي خوب يك پرستار، خوش اخلاقي و صبور بودن است. پرستار سالمند شما بابت اين مسئله و خدماتي كه ارائه مي‌كند دستمزد مي‌گيرد؛ بنابراين بايد با حوصله تمام و روي خوش به ارائه خدمات بپردازد.

بنابراين بهتر است در اين زمينه هر چند وقت يكبار از سالمند خود و در خلوت اطلاعاتي كسب كنيد؛ و مطمئن شويد كه از اين نظر مشكلي با پرستار ندارد. گاهي سالمندان در اين مورد كم حرف هستند و همچنين به حقوق خود آگاه نيستند؛ بنابراين بهتر است تا جاي ممكن اين مسئله با حضورهاي ناگهاني و هر از گاه و بررسي وضعيت ارتباطي آنها، بررسي كنيد. در نهايت استخدام يك پرستار بي‌حوصله و بداخلاق، بدترين رويدادي است كه ممكن است براي سالمند شما رخ دهد.

اميدواريم با مطالعه موارد مطرح شده، بتوانيد در انتخاب و كنترل پرستار مدنظر موفقيت بيشتري داشته باشيد. ما در سپيد گستر اين كار را براي شما ساده كرده‌ايم و با سنجش‌هاي دقيق استخدامي، نيروهايي را در اختيار شما مي‌گذاريم كه بهترين كارايي، مسئوليت پذيري و رفتار را داشته باشند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۵۶:۱۹ توسط:محيا يوسفي موضوع: