خدمات پرستاري سپيد گستر

آيا استفاده از روروك براي كودكان ضرر دارد؟

استفاده از روروك براي كودك همواره مورد اختلاف نظر صاحب‌نظران و سوال بسياري از والدين است. آيا استفاده از روروك به كودك آسيب مي‌رساند؟ اگر نگهداري از كودك در منزل بر عهده شماست و كودكتان به سني رسيده كه مي‌تواند از روروك استفاده كند در اين مقاله با ما همراه باشيد تا اطلاعات بيشتري در اين باره در اختيارتان قرار دهيم.
كودكان به طور معمول در سن يازده تا سيزده ماهگي به راه مي‌افتند. اگر كودك در زماني زودتر از زمان گفته شده راه برود در سن نوجواني و جواني دچار زانودرد و كمردرد خواهد شد.

 استفاده از روروك براي كودكان


كارشناسان به چند دليل با راه رفتن كودك با روروك مخالفت مي‌كنند. آنها معتقدند كودك بايد روال فيزيولوژيك خود را سپري كند و سپس در زمان مناسب راه بيفتد. پدر و مادر نبايد كودك را زودتر از موعد به راه رفتن تشويق كنند يا با استفاده از روروك زمينه راه افتادن كودك را فراهم كنند. راه رفتن نادرست با روروك تاثيرات بسيار بدي بر استخوان‌هاي ران و ساق پاي كودك خواهد گذاشت.
روروك راستايي در مفاصل كودك را تحت تاثير قرار مي‌دهد. زماني كه كودك در روروك است تنها از طريق پنجه پا با سطح زمين در تماس است و اين كار حس خوبي در كودك ايجاد نمي‌كند. اگر ارتفاع روروك به درستي تنظيم نشود كودك عادت مي‌كند روي پنجه راه برود و اين به مرور زمان روي حالت كودك تاثير مي‌گذارد.
زماني كه كودك در روروك قرار دارد نمي‌تواند پاهايش را ببيند و روند تكامل حركتي كودك به تاخير مي‌افتد. به اين نكته توجه كنيد كه زماني كه ستون مهره‌هاي كودك تكامل لازم را پيدا كند كودك سعي مي‌كند بايستد. اگر زودتر از اين زمان كودك از روروك استفاده كند قطعا در آينده دچار كمردردهاي مزمن خواهد شد. اين موضوع درباره زودتر از موعد نشاندن كودك نيز صدق مي‌كند.
تحقيقي در آمريكا نشان داده است كودكاني كه از روروك استفاده مي‌كنند كمتر از ديگر كودكان روي زمين به دنبال چيزي مي‌گردند و قوه بينايي و ميدان ديدشان محدوديت پيدا مي‌كند. از طرف ديگر رشد هوشي كودكاني كه روي روروك مي‌نشينند نسبت به هم‌سالانشان كندتر است و مدت زمان بيشتري طول مي‌كشد براي اينكه بتوانند روي زمين بخزند، بشينند و راه بروند.
استفاده از روروك بيشترين تاثير را روي افزايش قدرت ساق پاهاي كودك دارد ولي بر توان حركتي لگن و ران‌ها بي‌تاثير است. روروك باعث مي‌شود كودك به تنهايي براي ايستادن تلاش نكند.

 

خطرهاي احتمالي روروك براي كودكان

يكي از مضرات روروك امكان دسترسي كودكان به نقاط خطرناك مانند اتاق‌هاي ديگر، پريز برق، شومينه، بخاري، آشپزخانه و يا محوطه باز منزل مانند حياط و استخر است. همچنين ممكن است كودك در اثر سرعت روروك با جايي برخورد كند يا از پله‌ها سقوط كند. افتادن يكي از علت‌هاي اصلي صدمه كودكاني است كه از روروك استفاده مي‌كنند. در اين صورت آسيب‌ديدگي كودك و شكستگي در سر، دست و پا را نيز در پي خواهد داشت.
گزارش‌هايي نيز از مسموميت كودكاني كه به علت استفاده از روروك به مواد خطرناك مانند شوينده‌ها يا سموم گياهي و حشر‌كش‌ها دسترسي پيدا كرده‌اند ارائه شده است.
در آمريكا و كانادا با تلاش پزشكان كودك، فروش روروك ممنوع اعلام شده است و حتي جريمه‌هايي براي فروشندگان آن در نظر گرفته شده است.

راهكارهايي براي راه افتادن كودكان

براي راه افتادن كودك والدين بايد براي او ايجاد انگيزه كنند. يكي از راه‌هاي ايجاد انگيزه قرار دادن اسباب‌بازي در فاصله‌اي دور از دسترس كودك است تا او را تشويق كند براي برداشتن آن خود را به اسباب‌بازي برساند.
راه ديگر اين است كه پدر يا مادر كمي دورتر روي پا به صورت نيم‌خيز بايستد و آغوشش را براي بغل كردن كودك باز كند تا كودك خودش را به آنها برساند. پدر و مادر بايد حوصله به خرج دهند تا زمان مناسب راه رفتن كودك فرا برسد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۱۲:۱۶ توسط:محيا يوسفي موضوع:

تزريق واكسن آنفولانزا براي سالمندان

آنفولانزا يكي از بيماري‌هايي است كه با فرا رسيدن فصل پاييز و زمستان سلامت سالمندان را به دليل ضعف سيستم ايمني تهديد مي‌كند. اين بيماري با علائمي همچون تب شديد، سرفه، گرفتگي و آب‌ريزش بيني همراه است. براي پيشگيري از اين بيماري پزشكان تزريق واكسن آنفولانزا براي سالمندان را توصيه مي‌كنند.
با سرد شدن هوا در فصل پاييز بروز عفونت‌هاي ويروسي دستگاه تنفسي شيوع پيدا مي‌كند. به همين دليل پزشكان توصيه مي‌كنند كودكان زير شش سال، سالمندان، خانم‌هاي باردار، بيماران قلبي، كليوي، ديابتي، مبتلايان به سرطان و افرادي كه نقص سيستم ايمني دارند براي پيشگيري از ابتلا به آنفولانزا واكسن آن را تزريق كنند.
پرستار سالمند يا افرادي كه وظيفه نگهداري از سالمندان را بر عهده دارند بايد در نظر داشته باشند كه بيماري آنفولانزا شباهت‌هاي زيادي به سرماخوردگي دارد ولي عوارض آن بسيار حادتر از سرماخوردگي است. بروز تب ناگهاني با درجه بالا به همراه درد بدن، گلودرد، سرفه و گاهي عطسه از عوارض آنفولانزاست كه در بيمار بروز مي‌كند. اين بيماري در افراد سالمند بالاي پنجاه سال و افرادي كه بيماري‌هاي مزمن قلبي، ريوي و كليوي دارند عوارض خطرناكي همچون سينه پهلو يا حمله‌هاي قلبي را به همراه خواهد داشت كه حتي ممكن است منجر به فوت بيمار شود.

تزريق واكسن آنفولانزا براي سالمندان


سالمندان بالاي 65 سال بايد واكسن آنفولانزا را تزريق كنند. پزشكان معتقدند واكسن آنفولانزا مرگ و مير ناشي از سكته‌هاي قلبي را كاهش مي‌دهد و حتي ميزان فوت بيماران مبتلا به عارضه‌هاي قلبي را در فصل زمستان كم مي‌كند.
پس از تزريق واكسن عوارض جزئي مانند تب خفيف، درد عضلات و مفاصل، سردرد و تورم و سرخي در محل تزريق رخ مي‌دهد. معمولا اين عوارض يك تا دو روز پس از تزريق برطرف مي‌شوند.
سالمندان بايد براي پيشگيري از ابتلا به آنفولانزا در كنار تزريق واكسن آنفولانزا بهداشت فردي و اجتماعي را رعايت كنند. آنها بايد از دست دادن و روبوسي با افراد بيمار بپرهيزند و دست‌ها را به طور مرتب و مكرر با صابون بشويند.
تزريق واكسن آنفولانزا در سالمنداني كه مبتلا به تب يا عفونت حاد هستند بايد به زمان ديگري موكول شود. پيش از تزريق حتما با پزشك مشورت كنيد و در صورت وجود حساسيت سالمند به تركيبات تخم مرغ، پروتئين مرغي، فرمالدئيد، ستيل تري متيل آمونيوم برومايد، پلي سوربات 80 و جنتامايسين از تزريق واكسن آنفولانزا پرهيز كنيد.
واكسن آنفولانزا تحت هيچ شرايطي نبايد داخل عروق تزريق شود. همچنين بهتر است امكانات درماني و نظارت‌هاي لازم پس از تزريق در دسترس باشد تا از بروز خطرات احتمالي جلوگيري شود.
منع از تزريق واكسن آنفولانزا در افرادي كه به تخم مرغ حساسيت دارند به اين دليل است كه واكسن آنفولانزا در جنين تخم مرغ تكثير داده مي‌شود. اين واكسن به صورت سوسپانسيون در سرنگ‌هاي تك‌دوز آماده تزريق و به شكل مايع بي‌رنگ و شفاف در داروخانه‌ها عرضه مي‌شود.
ميزان تاثيرگذاري واكسن آنفولانزا حدود هشتاد درصد تخمين زده شده است يعني ممكن است افراد حتي با وجود تزريق واكسن باز هم به آنفولانزا دچار شوند. نكته ديگري كه بايد مد نظر داشته باشيد اين است كه واكسن آنفولانزا در برابر سرماخوردگي ايمني ايجاد نمي‌كند.

زمان تزريق واكسن آنفولانزا

تزريق واكسن آنفولانزا براي سالمندان بايد در اواسط شهريور ماه تا اواخر اين ماه و اوايل مهر ماه انجام شود. دو هفته پس از تزريق واكسن، بدن فرد پادتن‌هايي توليد مي‌كند تا از بدن در برابر آنفولانزا محافظت كند اما در كل چهار هفته زمان نياز است تا سطح ايمني بدن افراد افزايش پيدا كند.
به اين نكته توجه كنيد كه تاريخ واكسن حتما مربوط به سال جاري باشد زيرا واكسن آنفولانزا هر سال با استفاده از ويروس‌هاي شايعي كه در سال گذشته به شيوع بيماري آنفولانزا منجر شده‌اند توليد مي‌شوند. اين واكسن را بايد در دماي بين 2 تا 8 درجه سانتي‌گراد در يخچال و به دور از نور و انجماد نگهداري كنيد. تزريق واكسن آنفولانزا از اين بيماري فقط براي يك سال پيشگيري مي‌كند و سال‌هاي بعد مجددا بايد تزريق شود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۰:۱۹ توسط:محيا يوسفي موضوع: