خدمات پرستاري سپيد گستر

خواندن كتاب براي كودكان نوپا

خواندن كتاب براي كودكان نوپا يكي از مهم‌ترين كارهايي است كه والدين بايد در برنامه روزانه خود بگنجانند. كتاب‌خواني براي نوزادان علاوه بر مهارت زباني، به رشد احساسي و پرورش اجتماعي آنها كمك مي‌كند.
نگهداري كودك در منزل كار دلچسبي است اگر با كمي تامل و برنامه‌ريزي انجام شود. يكي از راه‌هاي سرگرم كردن كودك كتابخواني است. علاوه بر سرگرمي، مهارت زباني كودك ضمن شنيدن كتاب با تقليد صداها، تشخيص تصاوير كتاب و يادگيري كلمات افزايش پيدا مي‌كند.
خواندن كتاب با صداي بلند براي نوزاد باعث مي‌شود كلمات بهتر و بيشتر در ذهن آنها بنشيند و بهتر و راحت‌تر بتوانند صحبت كنند. به طور معمول نوزاداني كه تا قبل از دو سالگي والدين بيشتر با آنها صحبت كرده‌اند و برايشان كتاب خوانده‌اند بيشتر با كلمات آشنايي دارند.

خواندن كتاب براي كودكان نوپا


نوزاد در ماه‌هاي اول زندگي متوجه تصاوير كتاب نمي‌شود و فقط به رنگ‌هاي روشن توجه مي‌كند. خواندن آواز و لالايي توسط مادر باعث به آرامش رسيدن نوزاد مي‌شود. نوزاد تقريبا در چهار تا شش ماهگي علاقه به كتاب نشان مي‌دهد. كتاب‌هايي را براي كودك انتخاب كنيد كه مانند شعر ريتم تكراري داشته باشد و تصاوير آن داراي رنگ‌هاي روشن باشد.
مي‌توانيد كتاب‌هاي پارچه‌اي مخصوص كودك تهيه كنيد كه هم آسيبي به كودك نمي‌رساند و هم مي‌توان داخل حمام نيز از آن استفاده كرد. نوزاد در اين سن مي‌خواهد كتاب را لمس كند. جنس نرم كتاب‌هاي پارچه‌اي و چاپ ضد حساسيت آنها براي استفاده كودك مطلوب است و لمس اين كتاب‌ها به تقويت قدرت حركت انگشتان و دست او كمك مي‌كند.
كودك شش‌ماهه تا يك‌ساله با چنگ انداختن به كتاب و توليد صداهايي با دهانش به مادرش كه در حال خواندن كتاب است پاسخ مي‌دهد. كودك در يك سالگي مي‌تواند به كمك والدين كتاب را ورق بزند و به اشكالي كه در كتاب مي‌بيند اشاره كند و صداي والدين را تكرار كند.

 

چگونه براي كودك كتاب بخوانيم؟

1. كتاب را با صداي بلند و به صورت شمرده براي كودك بخوانيد: هنگام خواندن كتاب براي كودكان كلمات را با سرعت مناسب و به درستي تلفظ كنيد تا توجه كودك را جلب كنيد. از لحظاتي كه كنار كودكتان مي‌گذرانيد لذت ببريد.
2. داستان كتاب را به زبان خودتان براي كودك نقل كنيد: زمان خواندن كتاب مهم منتقل كردن ايده داستان به كودك است. خواندن تك به تك واژه‌هاي كتاب جذابيت داستان را براي كودك كم مي‌كند. بهتر است كتاب را با زبان خودتان براي كودك بخوانيد و جمله‌هاي سخت آن را تغيير دهيد تا براي كودك قابل فهم باشد.
3. كتاب را با حركات دست و آواهاي مختلف براي كودك بخوانيد: وقتي براي كودك كتاب مي‌خوانيد لحن خود را تغيير دهيد، صدا را زير و بم كنيد و از حركت دست‌هاي خود استفاده كنيد تا به داستان عينيت ببخشيد. اين كار هيجان بيشتري در كودك ايجاد مي‌كند و او را مشتاق به كتاب‌خواني خواهد كرد.
4. اجازه دهيد كودك كتاب را لمس كند و آن را ورق بزند: كودكان دوست دارند كتاب را لمس كنند و آن را ورق بزنند. از پاره شدن ورقه‌هاي كتاب نترسيد. براي كودكان كوچك‌تر كتاب‌هاي پارچه‎‌اي و پلاستيكي انتخاب كنيد كه هيچ خطري براي كودك ندارند. تصاوير كتاب را با دست به كودك نشان دهيد و اجازه دهيد كودكتان آن تصاوير را لمس كند. حتي مي‌توانيد كتاب‌هايي با طرح برجسته تهيه كنيد تا از اين طريق احساس كودك تقويت شود.
وقتي به تصويري اشاره مي‌كنيد و درباره آن حرف مي‌زنيد كودك هم به حرف زدن تشويق مي‌شود بنابراين دايره واژگان او شكل مي‌گيرد و رفته رفته بزرگ‌تر مي‌شود.
5. به صورت روزانه براي كودك كتاب بخوانيد: خواندن كتاب براي كودكان را در برنامه روزانه حتي به مدت اندك قرار دهيد. حتي لازم نيست يك كتاب را به صورت كامل براي كودك بخوانيد هر چند كتاب كودك حجم بسيار كمي دارد. بهتر است روزي پانزده تا سي دقيقه براي كودك كتاب بخوانيد اما اگر فرصت نداريد حداقل پنج دقيقه زمان را به اين كار اختصاص دهيد.
6. از كودك سوال بپرسيد: وقتي براي كودك كتاب مي‌خوانيد مكث كنيد و درباره آنچه در داستان مي‌گذرد از او سوال بپرسيد. اين كار باعث تعامل بيشتر شما با كودكتان مي‌شود و در نتيجه علاقه او به كتابخواني بيشتر خواهد شد.
زماني را براي خواندن كتاب انتخاب كنيد كه كودك آرام و سرحال باشد. وقتي كودك شما هوشيار باشد مهارت‌هاي يادگيري در او تقويت خواهد شد. در نهايت مهم اين است كتابخواني رابطه شما را با فرزندتان تقويت كند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۳۹:۱۸ توسط:محيا يوسفي موضوع:

ميزان خواب كودك از بدو تولد تا يك ‌سالگي

به طور كلي نوزادان با هم متفاوت هستند و مراقبت و نگهداري از آنها نيز بايد با توجه به ويژگي‌هاي خاص نوزاد انجام شود. خواب كودك يكي از دغدغه‌هاي مهم والدين به ويژه آنهايي است كه تازگي پدر و مادر شده‌اند. ميزان خواب و كيفيت آن در نوزادان بر زندگي تمام افراد خانواده تاثيرگذار است البته ميزان خواب كودك با توجه به عوامل مختلف از جمله سن كودك تغيير مي‌كند.
سوالاتي نظير نوزاد به چه مقدار خواب نياز دارد و كدام روش خواب براي نوزادان مناسب است، سوالات رايج هر پدر و مادري است كه تازه صاحب فرزند شده‌اند. به عنوان والديني كه وظيفه نگهداري از كودك در منزل را بر عهده داريد بايد اطلاعات خود را درباره خواب نوزاد افزايش دهيد و به اهميت خواب منظم براي كودك پي ببريد.
هر كودكي الگوي خواب مختص خود را دارد و ميزان خواب مورد نياز او در هر سني متفاوت است. در ادامه مقاله خواب كودك را در چهار بازه زماني بدو تولد، يك تا سه ماهگي، چهار تا هفت ماهگي و هشت تا دوازده ماهگي بررسي مي‌كنيم.

ميزان خواب كودك

 

نوزاد در بدو تولد

نوزاد تازه متولدشده به دليل حجم كوچك معده و ضعف دستگاه گوارش مرتب براي خوردن شير مادر يا شير خشك بيدار مي‌شود. نوزاد در اين سن تفاوت روز و شب را متوجه نمي‌شود و تمايل دارد در كل ساعات شبانه‌روز بخوابد.
به طور معمول نوزاد در بدو تولد بايد در شبانه‌روز 14 تا 17 ساعت خواب باشد. ممكن است بعضي نوزادان حتي 18 تا 19 ساعت در روز بخوابند. معمولا نوزادان هر دو ساعت يك بار براي خوردن شير بيدار مي‌شوند.
اگر نوزادي عادت به خواب طولاني دارد والدين بايد بعد از سه تا چهار ساعت او را براي شير خوردن بيدار كنند تا وزن كودك كاهش پيدا نكند.
معمولا ماه اول تولد نوزاد براي والدين دوران سختي است زيرا مرتب بايد براي تعويض پوشك و تغذيه كودك بيدار شوند و گاهي ممكن است اصلا نتوانند در طول شب بخوابند. بسياري از نوزادان تازه متولدشده به دليل نفخ بي‌قراري مي‌كنند. بهتر است والدين صبور باشند و براي آرام كردن نوزاد خود، آن را در آغوش بگيرند و لالايي برايش بخوانند.

نوزاد يك تا سه ماهه

كم كم ميزان خواب نوزاد در طول شب افزايش پيدا مي‌كند و دفعات كمتري براي خوردن شير بيدار مي‌شود. در بازه زماني يك تا سه ماهگي به طور متوسط 5 تا 6 ساعت ميزان خواب شبانه كودك در نظر گرفته مي‌شود. معمولا در اين سن نوزادان در روز بيشتر بيدار هستند و به محيط اطرافشان توجه مي‌كنند در نتيجه در طول روز خسته شده و شب بهتر مي‌خوابند.
نوزادان تا سه ماهگي بايد حدود 14 تا 17 ساعت در طول شبانه‌روز بخوابند.
اگر كودك خود را به تكان دادن براي خوابيدن عادت داده باشيد ممكن است هر بار كه در طول شب بيدار شود نياز به تكان دادن داشته باشد تا مجددا بخوابد. سعي كنيد فضاي اتاقي را كه كودك در آن مي‌خوابد آرام و كم‌نور كنيد تا او بتواند به راحتي و با آرامش بخوابد.

نوزاد چهار تا هفت ماهه

خواب نوزاد در اين سن به طور نسبي نظم مي‌گيرد. اكثر نوزادان در اين بازه زماني 12 تا 15 ساعت در طول شبانه‌روز مي‌خوابند. اين ميزان ساعت خواب شامل خواب طولاني شبانه و حداقل دو چرت روزانه است. در طول شش ماهه اول زندگي نوزادان 9 ساعت خواب شبانه يا بيشتر كفايت مي‌كند. معمولا كودك در وقفه‌هاي كوتاهي به دليل بي‌قراري يا براي خوردن شير بيدار مي‌شود.
براي بهتر خوابيدن كودك مي‌توان آن را حمام كرد و پس از آن با لالايي و خواندن كتاب او را خواباند. يكي از مشكلات نوزادان شش ماهه تا يك ساله اضطراب جدايي است كه باعث مي‌شود كودك در اواسط شب با گريه بيدار شود. بايد كودك را در آغوش گرفت و به او زمان داد تا آرام شود.

نوزاد هشت ماهه تا يك ساله

اختلال خواب نوزاد در اين دوره نيز به دليل اضطراب جدايي همچنان وجود دارد. اكثر نوزادان در اين سن 9 تا 12 ساعت خواب شبانه دارند و در كل بايد 12 تا 15 ساعت در طول شبانه‌روز بخوابند. معمولا نوزادان اين گروه دو بار در روز چرت كوتاه مي‌زنند. البته همانطور كه قبلا اشاره شد ميزان خواب كودكان با يكديگر متفاوت است و ممكن است دو نوزاد هم‌سن ساعات خواب بسيار مختلفي داشته باشند.
بهتر است كودك تا يك سالگي و يا حداقل تا شش ماهگي در اتاق والدين ولي در بستري جدا بخوابد تا دوره ابتلا به سندرم مرگ ناگهاني نوزاد بگذرد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۸:۱۹ توسط:محيا يوسفي موضوع:

از نيازهاي عاطفي سالمندان غافل نشويم

وقتي صحبت از سالمندي به ميان مي‌آيد بيشترين توجه ما به وضعيت سلامت جسماني سالمندان معطوف مي‌شود و از نيازهاي عاطفي آنها غافل مي‌مانيم. در صورتي كه اگر نيازهاي عاطفي سالمندان به درستي تامين شود و از نظر روحي در وضعيت مطلوبي قرار داشته باشند بيماري‌ها و مشكلات جسمي نيز كمتر آنها را آزار مي‌دهد.
با افزايش سن و پير شدن سلول‌هاي بدن انواع بيماري‌ها بروز مي‌كند. ناتواني ذهني در به خاطر سپردن موضوعات و ناتواني جسمي براي انجام دادن كارهاي شخصي و روزمره هر سالمندي را دچار مشكلات خاصي مي‌كند. در كنار اين مشكلات روحيه آنها حساس‌تر شده و نياز به توجه بيشتري دارند. اگر با سالمندان سروكار داريد و يا پرستار سالمند هستيد توجه به نيازهاي عاطفي سالمندان را در اولويت قرار دهيد.
تا همين چند دهه پيش سالمندان از احترام بسيار زيادي در نزد فرزندان و جوان‌ترها برخوردار بودند. توجه فرزندان به پدر و مادر و خدمت به آنها وظيفه مقدسي محسوب مي‌شد و همه اين وظيفه را با رضايت خاطر انجام مي‌دادند. اما در سال‌هاي اخير و با مدرن شدن زندگي و بيشتر شدن مشغله فرزندان اغلب پدر و مادرها تنها در منزل خود به سر مي‌برند و نيازهاي عاطفي آنها كمتر مورد توجه قرار مي‌گيرد.
درست است كه توان جسمي افراد سالمند كمتر شده اما به لحاظ خردمندي و تجربه منبعي بسيار ارزشمند براي جوان‌ها به شمار مي‌آيند و نبايد فرصت گفت‌وگو با آنها را از دست داد. سالمندان مي‌توانند تجربيات ارزشمند خود را به نسل‌هاي آينده منتقل كنند. آنها دوست دارند در جريان اتفاقات زندگي فرزندانشان باشند و در مواقع نياز با آنها مشورت بشود. حالا كه ارتباطات اجتماعي آنها كم شده انتظار دارند در ميان افراد خانواده خود تاثيرگذار باشند و مورد تاييد قرار بگيرند.
بي‌توجهي فرزندان به پدر و مادر سالخورده حس ناراحتي و غم را در آنها ايجاد مي‌كند. استرس، اضطراب، حس ياس و نااميدي در سالمندان به دليل طرد شدن از سوي فرزندان افزايش پيدا مي‌كند در نتيجه گوشه‌گيري و انزوا را انتخاب مي‌كنند و به مشكلات روحي و افسردگي دچار مي‌شوند.

نيازهاي عاطفي سالمندان

 

راهكارهايي براي تامين نيازهاي عاطفي سالمندان

وقتي را براي گفت‌وگو و شنيدن خاطرات افراد سالمند اختصاص دهيد. به صحبت‌هاي آنها توجه كنيد و از آنها سوال بپرسيد تا هم به تقويت حافظه و عملكرد مغزشان كمك شود و هم توجه خود را به آنها نشان دهيد. تعامل با جوانان روحيه سالمندان را تقويت مي‌كند.
سالمندان را به بيرون رفتن تشويق كنيد. پياده‌روي، قدم زدن در پارك، خريد مختصر براي منزل و ملاقات با دوستان و آشنايان باعث مي‌شود سالمندان تعامل بيشتري با ديگران داشته باشند و شرايط روحي آنها بهتر شود.
اگر از نظر جسمي كم‌توان هستند و به تنهايي نمي‌توانند بيرون بروند شما آنها را همراهي كنيد يا دوستان و كساني را كه مايل به ديدارشان هستند به منزل دعوت كنيد تا ديدارها تازه شود و با هم صحبت كنند. تاثير اين كار را در روحيه آنها خواهيد ديد.
ياد گرفتن موضوعات تازه براي سالمندان احساس جواني و مفيد بودن را در آنها تقويت مي‌كند. آنها را تشويق كنيد يك فعاليت جديد ياد بگيرند يا كتاب‌هاي جديد مطالعه و درباره آن با شما گفت‌وگو كنند.
ورزش تاثير بسزايي در روحيه افراد سالمند دارد. آنها را به ورزش‌هاي مناسب دوران سالمندي تشويق كنيد. البته در ورزش كردن احتياط را فراموش نكنند. لازم است سالمندان پيش از ورزش حدود پنج دقيقه بدن خود را با راه رفتن آهسته و نرمش‌هاي سبك گرم كنند. آنها بايد حركات ورزشي را به آرامي انجام دهند تا مشكلي پيش نيايد. اما حواستان باشد در صورت بروز علائمي نظير درد قفسه سينه، احساس تنگي نفس، سرگيجه، تاري ديد، به‌هم‌خوردن تعادل بدني، تهوع و استفراغ فورا به پزشك مراجعه كنيد.
از همه مهم‌تر اين است كه براي مراقبت از والدين سالخورده كه مستقل زندگي مي كنند ، سالمند بايد با افراد خانواده و فرزندان در ارتباط باشد. سالمنداني كه با فرزندان و نوه‌هاي خود ارتباط خوبي دارند از روحيه بهتري برخوردارند. مهماني‌هاي كوچك ترتيب بدهيد و با آنها معاشرت كنيد. اگر قرار است براي زندگي خود تصميمي بگيريد يا وسيله‌اي خريداري كنيد پدر و مادر سالمند خود را در جريان قرار دهيد تا بدانند نظرشان برايتان مهم است.
به خواسته‌ها و نيازهاي عاطفي افراد سالمند رسيدگي كنيد تا احساسات منفي از آنها دور شده و حس و حال بهتري جايگزين آن شود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۰ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۲۱:۲۱ توسط:محيا يوسفي موضوع:

راه‌هاي برتر پيشگيري از بيماري‌ها در سالمندان

اخبار پزشكي هر روز از توسعه و گسترش علم و يافتن راه‌هاي جديد براي پيشگيري و درمان بيماري‌هاي مختلف سخن مي‌گويد اما تا به حال روشي معرفي نشده كه با آن بتوان از فرآيند پيري و تغييرات فيزيك و شيميايي كه باعث از بين رفتن سلول‌هاي بدن مي‌شود جلوگيري كرد. سالمندي مرحله‌اي از زندگي است كه با رعايت نكات تغذيه‌اي و مراقبتي مي‌توان آن را به خوبي سپري كرد. پيشگيري از بيماري‌ها در سالمندان راهكاري است كه مي‌تواند نگراني‌هاي سالمندي را كاهش دهد.
با افزايش سن، تحرك كمتر و يكجانشيني بدن شروع به فرسوده‌شدن مي‌كند و بيماري‌هاي مختلفي به وجود مي‌آيد. از سوي ديگر ارتقاي سطح بهداشت و سلامت باعث شده اميد به زندگي افزايش يابد و جمعيت سالمند در سراسر جهان بيشتر شود. ناتواني بعضي سالمندان و وجود بيماري‌هاي مختلف نياز به مراقبت‌هاي پزشكي را بيشتر مي‌كند. در اين مواقع وجود پرستار سالمند هم واجب مي‌شود. اما با راه‌هايي كه در ادامه به آنها مي‌پردازيم مي‌‌توان شيوه زندگي را اصلاح كرد و از بروز بيماري‌هاي وخيم دوران سالمندي مثل ديابت، بيماري‌هاي قلبي و سرطان پيشگيري كرد.

راه‌هاي برتر پيشگيري از بيماري‌ها در سالمندان

 

چه راه‌هايي براي پيشگيري از بيماري‌ها در سالمندان وجود دارد؟

چكاب‌هاي دوره‌اي: پزشكان توصيه مي‌كنند افراد پس از پنجاه سالگي براي چكاب‌هاي دوره‌اي به پزشك مراجعه كنند تا سلامت آنها با توجه به وضعيت بدني و سابقه بيماري خانوادگي بررسي شود. مراجعه به متخصص قلب و عروق براي بررسي فشار خون، كلسترول و تري گليسيريد بسيار ضروري است تا با تشخيص به موقع از بروز مشكلات قلبي پيشگيري شود. اگر افراد بالاي هفتاد سال مايل به انجام فعاليت‌هاي ورزشي باشند يا داراي اضافه وزن و بيماري‌هايي نظير ديابت، فشار خون بالا و… باشند بهتر است نوار قلب بگيرند تا از سلامت قلبشان مطمئن شوند.
پرستاري از سالمندان مبتلا به ديابت پيچيدگي‌هاي خاص خود را دارد. ديابت بيماري مرموزي است كه خود سبب بيماري‌هاي قلبي و كليوي مي‌شود و بسياري از اختلالات در سالمندي را ايجاد مي‌كند. براي بررسي آن به دكتر متخصص غدد بايد مراجعه كرد تا با انجام آزمايشات بتوان از مشكلات بعدي جلوگيري كرد.
مراجعه به چشم‌پزشكي بعد از پنجاه سالگي حداقل يك‌بار در سال ضرورت دارد. ممكن است افراد علاوه بر ضعف بينايي به مشكلاتي همچون آب مرواريد و آب سياه دچار باشند. در اين صورت انجام عمل جراحي توصيه مي‌شود. خشكي چشم و پيرچشمي از مشكلات شايع دوران سالمندي است كه نياز به محافظت از بينايي را دوچندان مي‌كند. بنابراين افراد بايد تحت نظر چشم‌پزشك متخصص باشند.
ويزيت متخصص بيماري‌هاي تنفسي براي افرادي كه بيش از بيست سال است سيگار مي‌كشند ضروري است. در صورت وجود مشكل ممكن است لازم باشد اين افراد به پزشك متخصص آسم و آلرژي مراجعه كنند.
درد و التهاب مفاصل يكي ديگر از مشكلات شايع دوران سالمندي است. افراد بايد براي بررسي وضعيت مفاصل به پزشك متخصص مراجعه كنند. رژيم غذايي مناسب و كاهش وزن عوارض اين بيماري را كمتر خواهد كرد.
تغذيه مناسب: تهيه غذاهاي ساده و كم‌حجم مهم‌ترين توصيه پزشكان براي تغذيه سالمندان است. اين غذاها بايد به گونه‌اي باشد كه نياز سالمند به مواد مغذي در طول روز را تامين كند. مصرف مواد غذايي پرفيبر و كم‌نمك با چربي و كلسترول كم مثل لبنيات كم‌چرب بايد در اولويت قرار بگيرد. مصرف روزانه شش تا هشت ليوان آب و مايعات در روز از بروز يبوست و كم‌آبي بدن سالمند جلوگيري مي‌كند. منابع پروتئين با كيفيت بالا نظير گوشت‌هاي كم‌چربي، مرغ، ماهي، سفيده تخم‌مرغ، لبنيات كم‌چرب يا بدون چربي، غلات و حبوبات بايد در برنامه غذايي وجود داشته باشد. مصرف ويتامين را فراموش نكنيد. با افزايش سن جذب املاح و ويتامين‌ها كاهش مي‌يابد. طبق توصيه پزشك از مكمل‌هاي ويتامين استفاده كنيد. ولي در نظر داشته باشيد تغذيه صحيح راه بهتري براي تامين املاح و ويتامين‌هاي مورد نياز بدن است.
ورزش: ورزش يكي از را ه‌هاي موثر در پيشگيري از بيماري‌ها در سالمندان به شمار مي‌آيد. سالمندان بايد با احتياط ورزش كنند. حتما پيش از ورزش پنج دقيقه بدن خود را با راه رفتن آهسته و نرمش‌هاي سبك گرم كنند. پس از اتمام ورزش هم مجددا اين كار را تكرار كنند تا ضربان قلب به حالت عادي برگردد.
سالمندان حركات ورزشي را بايد به آرامي انجام دهند. تمرين‌هاي هوازي، تمرين‌هاي انعطاف‌پذيري و تمرين‌هاي قدرتي بخش‌هاي اصلي برنامه ورزشي سالمندان محسوب مي‌شود. پياده‌روي بهترين تمرين هوازي براي آنهاست. در صورت وجود بيماري‌هاي مفصلي راه رفتن و انجام حركات نرمشي در آب توصيه مي‌شود. براي انعطاف‌پذيري انجام حركات كششي مفيد است. سالمند بايد حركات كششي را به آهستگي انجام دهد. تمرينات قدرتي بستگي به ميزان آمادگي سالمند با وزنه يا بدون وزنه انجام مي‌شود. البته حركات بدون وزنه نظير درازنشست و شنا رفتن روي زمين براي سالمندان مناسب‌تر هستند.
فقط در نظر داشته باشيد در صورت بروز علائمي همچون درد قفسه سينه، احساس تنگي نفس، سرگيجه، تاري ديد، به‌هم‌خوردن تعادل بدني، تهوع و استفراغ فورا به پزشك مراجعه كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۳۱:۰۴ توسط:محيا يوسفي موضوع: