خدمات پرستاري سپيد گستر

مسموميت دارويي در سالمندان را جدي بگيريم

اكثر سالمندان به دليل كهولت سن و يا بيماري‌هاي خاصي نظير سرطان، بيماري‌هاي قلبي و فشار خون به طور روزانه احتياج به مصرف دارو دارند. مصرف هم‌زمان داروها اگر با آگاهي نباشد باعث ايجاد تداخل داروها و در نتيجه بروز مسموميت دارويي مي‌شود. تداخل دارويي در سالمندان مشكلات عديده‌اي به وجود مي‌آورد و حتي ممكن است منجر به مرگ شود. سالمندان بيشتر از ساير گروه‌هاي سني دارو مصرف مي‌كنند. در آمريكا بيش از 25 درصد از كل داروي مصرفي كشور را سالمندان استفاده مي‌كنند. بنابراين سالمندان بيشتر در معرض مسموميت قرار دارند و ميزان مرگ و مير در آنها به دليل ضعف بدني بيشتر از ساير افراد است.
مصرف هم‌زمان داروهاي مختلف در سالمندان آنها را در معرض خطرات ناشي از عوارض داروها و تداخلات دارويي قرار مي‌دهد و عارضه‌هاي جانبي برايشان ايجاد مي‌كند. اگر به نگهداري از سالمند در منزل مي‌پردازيد به مصرف داروهايش دقت كنيد.
شايد اين سوال برايتان به وجود آمده كه تداخل دارويي و مسموميت بر اثر آن در سالمندان چگونه پيش مي‌آيد؟ معمولا مصرف دوز تكراري به دليل اختلال حواس و فراموشي، مصرف داروي اشتباه به خاطر ضعف بينايي، مصرف اشتباه داروهاي ديگر اعضاي خانواده و يا خوردن داروهاي غيرخوراكي باعث بروز مسموميت دارويي مي‌شود. از طرف ديگر با افزايش سن در سالمندان بدن آنها دچار تغييرات فيزيولوژي مي‌شود و عملكرد كبد و كليه كاهش پيدا مي‌كند در نتيجه توانايي سالمند در متابوليزه كردن دارو كاهش مي‌يابد. سالمنداني كه به سرطان مبتلا هستند به جز شيمي‌درماني كه بخشي از درمان آنهاست نياز به مصرف داروهاي متعدد براي درمان ديگر بيماري‌هايشان دارند كه احتمال تداخل دارويي و مسموميت را افزايش مي‌دهد. گاهي اوقات داروهاي معمول باعث بروز سرگيجه در سالمندان مي‌شود و همين مي‌تواند مصرف اشتباه داروهاي ديگر را در پي داشته باشد و تداخل دارويي سالمند را دچار مسموميت كند.

مسموميت دارويي در سالمندان

 

علائم مسموميت دارويي در سالمندان

مسموميت با دارو نشانه‌هايي دارد كه با مشاهده آن در فرد سالمند بايد فورا براي انتقال او به مراكز درماني اقدام كرد. كلمه «CLEAR» را به خاطر داشته باشيد هر حرف اين كلمه براي يك نشانه در نظر گرفته شده است.

  • تغييرات ادراكي و شناختي (Cognitive changes)
  • از دست دادن كنترل دفع ادرار و مدفوع (Loss of bladder or bowel control)
  • تغييرات اشتها و خوردن غذا (Eating or appetite changes)
  • تغييرات فعاليت يا انرژي (Activity or energy changes)
  • زمين خوردن مكرر (Recurrent falls)

  پس از تاييد مسموميت دارويي سالمند بايد با توجه به نوع مسموميت احياي قلبي، سميت‌زدايي و درمان شود. رفع سموم از طريق دستگاه گوارش در سالمندان با انجام شست‌وشوي معده و استفاده از زغال فعال انجام مي‌شود.

  چگونه از مسموميت دارويي در سالمندان پيشگيري كنيم؟

  زماني كه نزد پزشك هستيد به تجويز داروها دقت كنيد. مشكلات و بيماري‌هاي ديگر را حتما به اطلاع پزشك برسانيد، داروهايي كه قبلا مصرف مي‌شده را به پزشك نشان دهيد. اگر سالمند از داروهاي گياهي و يا محصولات بدون نسخه استفاده مي‌كند حتما با پزشك در ميان بگذاريد تا داروهاي مناسب را تجويز كند. در اين مواقع بهتر است فردي از بستگان سالمند به همراه او به پزشك مراجعه كند تا اطلاعات كامل‌تري را در اختيار پزشك قرار دهد.
  يكي ديگر از اقداماتي كه احتمال بروز تداخل دارويي و مسموميت بر اثر آن را كاهش مي‌دهد مراجعه به تعداد پزشك محدود براي درمان سالمند است. وقتي تعداد افرادي كه به دارودرماني سالمندان مي‌پردازند كمتر باشند احتمال بروز مسموميت كاهش مي‌يابد. بسياري از سالمندان به پزشك خانوادگي خود مراجعه مي‌كنند تا با توجه به دانستن سابقه بيماري و رژيم غذايي مراقبت‌هاي لازم را از سالمند به عمل آورد.
  پس از تهيه داروها مشخصات آنها را بخوانيد و از عوارض احتمالي آن آگاه شويد. براي مثال بعضي داروها حتما بايد به صورت ناشتا خورده شوند. گروهي از داروها را مي‌توان با آب‌ميوه يا شير مصرف كرد در حالي كه بعضي داروها فقط بايد با آب خورده شوند.
  استفاده از جعبه‌هاي دارويي براي سالمنداني كه خودشان داروها را مصرف مي‌كنند بسيار كمك‌كننده است. اين جعبه‌ها بر اساس روزهاي هفته تقسيم شده است و زمان صبح، ظهر و شب در آنها مشخص شده است. در نتيجه احتمال مصرف اشتباه دارو كاهش پيدا خواهد كرد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۵:۵۲ توسط:محيا يوسفي موضوع:

چگونه با سالمندان افسرده رفتار كنيم؟

نگهداري سالمند در منزل به‌دليل ناتواني بدني و ضعف حافظه پيچيدگي‌هاي خاصي دارد. يكي از مشكلات شايعي كه بسياري از سالمنداني كه خانه‌نشين شده‌اند با آن دست‌وپنجه نرم مي‌كنند افسردگي است. حتما شنيده‌ايد كه از افسردگي با عنوان سرماخوردگي روان ياد مي‌كنند. علائم اين اختلال رواني در دوران سالمندي بيشتر بروز مي‌كند. سالمندان افسرده بايد مورد توجه قرار بگيرند تا به موقع درمان شوند. اگر والدين شما به اين عارضه دچار شده‌اند بهتر است درمان آنها را پيگيري كنيد تا از بروز مشكلات بيشتر براي آنها و اطرافيان جلوگيري كنيد.
البته بايد به اين نكته توجه داشت تشخيص افسردگي در سالمندان كار آساني نيست و حتما بايد متخصص روان‌شناس باليني آن را تشخيص دهد. افسردگي باليني بسيار در سالمندان ديده مي‌شود اما نبايد تصور شود كه اين عارضه طبيعي است و نياز به درمان ندارد.
در كل افسردگي چند نشانه دارد. احساس غم و اندوه، لذت نبردن از تفريح، احساس بي‌ارزش بودن، احساس سربار بودن، بي‌توجه بودن به بهداشت شخصي، عدم استفاده از داروها، ضعف حافظه، دردهاي بي‌دليل و ناگهاني، اختلال در خواب و بي‌خوابي، مدام به فكر مرگ بودن و… از علامت‌هاي افسردگي هستند. افسردگي آسيب‌هاي زيادي براي سالمندان دارد. گوشه‌گيري، تحريك‌پذيري و رنجش بيش از اندازه نمونه‌هايي از آسيب‌هاي افسردگي در سالمندان است.

سالمندان افسرده

دلايل افسردگي سالمندان

سالمندان به دليل مواجهه با تغييرات در زندگي نظير بازنشستگي، مرگ همسر يا اعضاي خانواده و دوستان هم‌سن و عوض كردن مكان زندگي در معرض افسردگي هستند. نداشتن حمايت اجتماعي، مصرف بعضي از داروها، سوء مصرف مواد مخدر، استرس، سابقه خانوادگي افسردگي شديد، تنها زندگي كردن، ترس از مرگ و… هم مي‌توانند ابتلاي سالمندان به افسردگي را افزايش دهند. علاوه بر استرس بروز تغييرات شيميايي در سلول‌هال مغزي نيز احتمال افسردگي در سالمندان را افزايش مي‌دهد.
وجود افسردگي در كنار بيماري‌ها و ناتواني جسمي سالمند مشكلات را بيشتر مي‌كند. سالمندي كه به افسردگي مبتلاست تواني براي درمان ساير بيماري‌هايش ندارد. افسردگي در سالمندان زمان بيشتري طول مي‌كشد و خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و مرگ را در آنها افزايش مي‌دهد.

چگونه با سالمندان افسرده رفتار كنيم؟

اگر شما با سالمندي زندگي مي‌كنيد يا از او مراقبت مي‌كنيد بهتر است به حرف‌هاي او با صبر و حوصله گوش بدهيد. حمايت عاطفي خود را به او ابراز كنيد. با او درباره موضوعاتي صحبت كنيد كه اميد را در دلش زنده كند. اگر فرد سالمند با شما از احساساتش حرف زد او را سرزنش نكنيد.
تنهايي و انزوا يكي از مهم‌ترين دلايل افسردگي در سالمندان است. بايد ترتيبي بدهيد كه سالمند اقوام، آشنايان و دوستان خود را ديدار كند. اگر روند تنهايي ادامه داشته باشد قطعا افسردگي روز به روز تشديد شده و مشكلات بيشتري هم براي سالمند و هم اطرافيانش ايجاد مي‌شود.
مهم است براي سالمند شرايطي را به وجود بياوريد كه از زندگي لذت ببرد. پياده‌روي و قدم زدن در فضاي سبز، ترتيب دادن يك گردش خارج شهر، تماشاي فيلم و هر كاري كه سالمند به آن علاقه دارد مي‌تواند از ميزان افسردگي بكاهد. حتي اگر سالمند شما توان حركتي ندارد با كمك ويلچر او را به فضاي آزاد ببريد تا روحيه‌اش بهتر شود.
يك برنامه منظم روزانه براي سالمندتان در نظر بگيريد. در اين برنامه حتما بخشي را به ديدار با دوستان و بستگان اختصاص دهيد. سالمند با بازگويي خاطرات گذشته حس بهتري پيدا خواهد كرد و روابط اجتماعي او تقويت خواهد شد.
در كنار اين رفتارها يادتان باشد توجه به سالمند بيش از هر چيز در كاهش افسردگي او نقش دارد. تهيه غذاي دلخواه، توجه به لباس، گوش دادن به حرف‌ها و خاطرات آنها حس توجه را به سالمندان القا مي‌كند و باعث مي‌شود حال روحي بهتري داشته باشند.

درمان افسردگي در سالمندان

به طور معمول درمان‌هاي مختلفي براي افسردگي سالمندان در نظر گرفته مي‌شود. دارودرماني، روان‌درماني و در موارد خاص درمان با شوك شيوه‌هاي درماني رايج در اين حوزه هستند. سالمنداني كه علاقه‌اي به مصرف دارو ندارند يا تداخل داروهاي مصرفي با داروهاي ضدافسردگي برايشان مشكل‌ساز مي‌شود بيشتر از خدمات روان‌درماني استفاده مي‌كنند. اما درمان مطلوب از نظر بسياري از پزشكان روان‌درماني به همراه استفاده از داروهاي ضدافسردگي اس


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۳۷:۳۴ توسط:محيا يوسفي موضوع:

نگهداري از سالمند مبتلا به آلزايمر

نگهداري از سالمند مبتلا به آلزايمر چالش‌ها و مشكلات خاص خود را دارد. اين سالمندان از نظر ذهني و در موارد حاد از نظر وضعيت جسمي، شرايط كاملا متفاوتي با ساير سالمندان دارند. بنابراين نيازمند مراقبت‌هاي ويژه و رفتار خاص خود هستند. اگر شما نيز در خانه خود يك سالمند مبتلا به آلزايمر داريد؛ و قصد داريد شخصا از او پرستاري و مراقبت كنيد؛ بهتر است براي انجام درست اين كار برنامه دقيق‌تري داشته باشيد. براي نگهداري از سالمند در منزل بايد با ويژگي‌هاي اصلي بيماري آلزايمر آشنا شويد؛ و سپس بنا بر اين ويژگي‌ها، بتوانيد روش و رفتار مناسبي براي انجام امور اين فرد در نظر بگيريد. براي اطلاعات بيشتر با ادامه اين نوشته وب‌سايت سپيد گستر همراه ما باشيد.

نگهداري از سالمند مبتلا به آلزايمر

مهم‌ترين ويژگي‌هاي بيماري آلزايمر

آلزايمر يك بيماري پيش‌رونده است. اين مسئله به اين معناست كه اين بيماري در ابتدا بسيار ضعيف و جزئي بوده، اما به مرور توسعه يافته و جدي و جدي‌تر مي‌شود. معمولا افراد در سنين پيري دچار بيماري آلزايمر مي‌شوند. نشانه‌هاي اوليه اين بيماري، فراموشي‌هاي كوچك است؛ اما هرچه از زمان آن مي‌گذرد تعدد، توالي و شدت اين فراموشي‌هاي ذهني بيشتر مي‌شود.
به عنوان مثال در ابتدا بيمار ممكن است يك شماره تلفن هميشگي را فراموش كند؛ اما در نسخه‌هاي شديدتر ممكن است حتي نام خود را فراموش كرده و يا قادر به تشخيص زمان و مكان نباشد. شدت اين بيماري گاهي چنان زياد مي‌شود كه متاسفانه بيمار حتي مسائل شخصي مثل اجابت مزاج را نيز فراموش مي‌كند.
نكته ديگر درباره بيماري آلزايمر اين است كه درمان كاملي ندارد. البته داروها و درمان‌هاي موجود مي‌توانند سرعت رشد بيماري را كاهش داده و آن را تا حدودي كنترل كنند. همين موضوع هم دست‌آورد كمي نيست. بنابراين در صورت ايجاد نشانه‌هاي اوليه بيماري، بهتر است هرچه زودتر سالمند مبتلا به آلزايمر را وارد فرآيند درمان كنيد؛ اين كار هم موجب بالا رفتن كيفيت زندگي فرد بيمار و هم همراهان او خواهد شد.

مراقبت از سالمند مبتلا به آلزايمر

اين كار سختي‌هاي خاص خود را دارد. پس شايد اولين توصيه به پرستار چنين فردي، داشتن صبوري است. اگر شما به اندازه كافي صبور نباشيد؛ احتمالا خيلي زود از شرايط موجود خسته خواهيد شد. بنابراين صبوري در رفتار و اعمال را هميشه در نظر داشته باشيد. اين افراد معمولا كارهايي غيرمعمول مي‌كنند؛ كه تا جاي ممكن بايد در اين شرايط از آنها مراقبت كرد.
همچنين گاهي دچار بداخلاقي و بدرفتاري مي‌شوند. در اين شرايط بايد در درجه اول بدانيد كه اين مسئله عمدي نيست و بنابراين با آنها ترش رويي نكنيد. در ثاني توجه كنيد كه در برابر اين رفتارها و خواسته‌هاي غيرمنطقي، بهترين روش بي‌اعتنايي است. البته منظور بي‌احترامي به اين افراد نيست. اما تجربه ثابت كرده است كه اين روش موجب مي‌شود به مرور اين خواسته‌ها و رفتارها كاهش يابد. در مقابل بهتر است با صحبت مداوم، يادآوري خاطرات و تشويق كردن سالمند مبتلا، شرايط او را بهبود دهيد.
نكته ديگر نظم در انجام امور روزانه است. وجود نظم در امور روزانه به بهبود رفتار سالمند مبتلا به آلزايمر كمك مي‌كند. به عنوان مثال بايد ساعات دقيقي را براي خواب، بيماري، صرف نهار، حمام كردن و… در نظر بگيريد. اين ساعات دقيق كمك مي‌كند بيمار شما راحت‌تر بتواند موارد ضروري را به ياد آورده و در نهايت رفتار بهتري داشته باشيد.
اما آخرين نكته توجه به خودتان و هماهنگي كامل افراد خانواده است. در واقع اگر بجز شما و فرد سالمند، افراد ديگري نيز در خانه با شما زندگي مي‌كنند؛ بهتر است آنها نيز در مسير نگهداري از سالمند با شما در هماهنگي كامل باشند. حقيقت آن است كه نگهداري از چنين سالمندي نيازمند ياري و همكاري همه افراد خانواده است. در نهايت گاهي خود را از اين فضا دور كرده و استراحت كنيد؛ تا بتوانيد پس از بازيابي انرژي از دست رفته، با انرژي و شرايط بهتري كار را ادامه دهيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۹ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۱۹:۵۷ توسط:محيا يوسفي موضوع:

نگهداري از كودكان معلول جسمي و حركتي در منزل

نگهداري از كودكان معلول جسمي

نگهداري از كودكان معلول جسمي و حركتي در منزل داراي پيچيدگي‌هاي خاصي است. اين كودكان، همان شور و شوق كودكانه را دارند؛ اما محدوديت‌هاي جسمي به آنها اجازه فعاليت‌هاي معمول را نمي‌دهد. معلوليت‌هاي جسمي يا حركتي بسيار متفاوت هستند. از محدوديت‌هاي حركتي در دست و پا، تا نابينايي و ناشنوايي، همگي از جمله مواردي است كه ممكن است كودكان از بدو تولد و يا بر اثر حادثه با آن درگير شوند. طبيعتا اين كودكان شرايط ويژه و خاصي داشته و پرستاري از آنها در منزل كاري دشوارتر و البته حساس‌تر است. در اين نوشته وب‌سايت خدمات پرستاري سپيد گستر، چند نكته مهم را در زمينه معلوليت‌هاي جسمي حركتي، به‌طور خلاصه مطرح مي‌كنيم.

 

نكات نگهداري از كودكان معلول جسمي

كودكان دچار معلوليت‌هاي جسمي حركتي، معمولا داراي نقص در يكي از اندام‌هاي حركتي اصلي، يعني دست يا پا هستند. همچنين اين معلوليت‌ها داراي طيف گسترده‌اي از نظر شدت ناتواني ايجاد شده هستند.
 پرستار كودك در منزل در نگهداري از اين كودكان بايد نكات زيادي را در نظر بگيرد. نكاتي كه باعث افزايش كيفيت زندگي فرد در حال و آينده خواهد شد.
اولين نكته استفاده تمام و كمال از كودك در انجام امور شخصي است. هر كودك معلولي با هر سطح از ناتواني، در نهايت قادر است درصد مشخصي از فعاليت‌هاي شخصي خود را انجام دهد. اين روش تربيتي اجازه مي‌دهد تا كودك رشد و نمو بهتري داشته باشد؛ به مرور توانايي‌هاي خود را گسترش دهد؛ و در نهايت از اعتماد به نفس بالاتري براي انجام امور خود برخوردار باشد.
فراموش نكنيد كه هر كودك معلولي روزي تبديل به نوجوان، جوان، بزرگسال و در نهايت سالمند خواهد شد. مراقبت و نگهداري از اين كودكان نمي‌تواند فرآيندي هميشگي باشد؛ و اگر باشد نيز بايد روز به روز از ميزان آن كاسته شود. بنابراين بسيار مهم است كه فرد معلول، تا حد توان از پس مسائل شخصي خود برآيد.
اين وظيفه پرستار كودك است كه در اين راه قدم برداشته و با صبوري و حوصله زياد، به آموزش كودك در حين مراقبت از او بپردازد.
اين كودكان به نسبت ساير كودكان تحرك كمتري داشته و در معرض آلودگي‌هاي خاصي هستند. بنابراين بهداشت شخصي كودك بسيار مهم بوده و باعث سلامت بيشتر و احساس رواني بهتر آنها خواهد شد. حمام مرتب، شستشوي دست و صورت، مسواك زدن و… از جمله اين موارد است كه پرستار كودك بايد به‌طور منظم پيگير انجام آنها باشد.
تغذيه كودك معلول جسمي حركتي، از ديگر نكات مهمي است كه بايد به آن توجه شود. در زمينه تغذيه علاوه بر نوع مواد غذايي، شكل سرو كردن غذا براي اين كودكان از اهميت بسيار بالايي برخوردار است. همان‌طور كه گفته شد، درصد ناتواني اين كودكان بسيار متفاوت است؛ اما اگر كودك مدنظر شما در زمينه در دست گرفتن قاشق و خوردن غذا به‌صورت شخصي مشكل دارد؛ بايد توجه بيشتري در اين زمينه داشته باشيد.
خوشبختانه وسايل كمكي خاصي براي بهتر شدن شرايط غذا خوردن اين كودكان فراهم شده است؛ كه استفاده از آنها توصيه مي‌شود. از جمله اين وسايل مي‌توان به صندلي مخصوص و ظروف و قاشق‌هاي مخصوص اشاره كرد، كه استفاده و كنترل آنها ساده‌تر است.
آخرين موضوع در زمينه نگهداري از كودك معلول جسمي حركتي، حفظ شخصيت كودك، توجه به روابط انساني او و كمك به او براي ايجاد ارتباط با ساير افراد است. متاسفانه اين كودكان به دليل تفاوت‌ها و محدوديت‌هايي كه دارند؛ از اعتماد به نفس كمي برخوردار بوده و توانايي برقراري ارتباط درست و سازنده را با ديگران ندارند. آموزش پذيرش اين تفاوت‌ها، تاكيد روي توانايي‌هاي ديگر و آموزش روش‌هاي برقراري ارتباط، از جمله مواردي است كه زندگي و آينده اين افراد را مي‌تواند تحت تاثير مثبت قرار دهد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۶:۲۰ توسط:محيا يوسفي موضوع: