خدمات پرستاري سپيد گستر

مهم‌ترين نكات درباره رفتار مناسب با سالمند

رفتار مناسب با سالمند از جمله مهارت‌هاي بسيار مهمي است كه پرستار سالمند بايد به آن تسلط داشته باشد. سالمندان اگرچه در سنين پيري مانند يك كودك نيازمند مراقبت و نگهداري توسط يك پرستار شده‌اند؛ اما روحيات و شخصيت آنها به‌گونه‌اي است كه به شدت به نوع رفتار پرستار خود حساس هستند. در اين مقاله به اين موضوع مهم پرداخته شده است؛ و نكات مهمي در اين زمينه مطرح شده است.

 

آرامش و صبر داشته باشيد

كهن‌سالي با نشانه‌هاي ساده‌اي خود را نشان مي‌دهد. شما از يك فرد كهن‌سال نمي‌توانيد انتظار داشته باشيد به خوبي يك جوان بشوند، واكنش نشان دهد و سريع پاسخ گويد. او در همه امور تا حدود زيادي تحليل رفته است. بنابراين بايد بتوانيد با رعايت آرامش با او سخن بگوييد؛ حال او را جويا شويد و اموراتش را به سرانجام برسانيد. به عنوان مثال بايد با سرعت كمتر و شمرده‌تر با او صحبت كنيد. همين‌طور بايد كمي حجم صداي خود را افزايش دهيد، تا به‌درستي صحبت‌هاي شما را بشنود.
البته اين مسائل در مورد همه سالمندان يكسان نيست. در واقع افراد مختلف داراي ضعف‌هاي متفاوتي در توانايي‌هاي خود هستند. درك اين تفاوت‌ها و هماهنگ شدن با شرايط او و همچنين چگونگي رفتار با سالمندان ،از ديگر مواردي است كه يك پرستار سالمند بايد به آن توجه كند.

 

رفتار مناسب با سالمند

حس مشاركت آنها را جلب كنيد

يكي از نشانه‌هاي متداول سالمند شدن، كاهش توانايي‌هاي گوناگون فرد است. در واقع علت حضور پرستار سالمند جبران همين نقاط ضعف است. اما توجه به اين نكته بسيار مهم است كه سالمندان نبايد احساس بي‌مصرف بودن و ناتواني كامل داشته باشند. يك پرستار خوب و با تجربه پرستاري است كه مي‌تواند از خود سالمند براي انجام امور كمك بگيرد. البته منظور اين نيست كه سالمند را به سختي بيندازيد؛ اما انجام امور ساده و كارهاي روتين، كه در حد توانايي‌هاي فرد باشد؛ مي‌تواند در بهبود روحيه فرد بسيار موثر واقع شود؛ و البته كار پرستار را ساده‌تر كند.
سالمندان دوست دارند كه احساس كنند مفيد هستند؛ و حداقل بخش كوچكي از فعاليت‌هاي شخصي خود را شخصا بر عهده داشته و در اموري مشاركت كنند.

مانند يك كودك با آنها رفتار نكنيد

كودكان و سالمندان هر دو از نظر توانايي‌هاي فردي داراي محدوديت‌هايي هستند. اما فراموش نكنيد كه سالمندان پيش از اين و در گذشته‌اي نه‌چندان دور، جواناني برومند و ميانسالاني باتجربه بوده‌اند. بنابراين در صورتي كه رفتاري كودكانه، دستوري و از سر اجبار با آنها داشته باشيد؛ خيلي زود دچار مشكل ارتباطي با آنها خواهيد شد.
يك پرستار سالمند خوب، به خوبي اين نكته را درك مي‌كند. كاملا متوجه مي‌شود كه ناتواني‌هاي جسمي ارتباطي با ويژگي‌هاي شخصيتي و ذهني ندارد؛ و بنابر همين ويژگي‌ها، رفتاري توام با احترام سن و سال و شخصيت فرد سالمند ارائه مي‌دهد.

مشكلات روحي آنها را درك كنيد

سالمندان يكجانشين، به فراخور مشكلات جسمي خود، بيش از سايرين ممكن است دچار مشكلات روحي و افسردگي شوند. اين شرايط ممكن است باعث شكل‌گيري رفتارهاي نامتعارفي مثل پرخاشگري، بي‌حوصلگي، مقاومت در برابر امور درماني و بهداشتي و ساير موارد شوند. يك پرستار حرفه‌اي بايد بتواند با درك شرايط خاص سالمند، صبورانه و از سر مهر با آنها برخورد كند.

از تجارب آنها بهره ببريد

سالمندان مملو از تجارب آموزنده، داستان‌هاي شيرين و خاطرات جذاب هستند. بنابراين هم‌صحبتي با آنها فرصتي مغتنم است تا از تجارب آنها بهره ببريد. اين ويژگي مي‌تواند علاوه بر لذت‌بخش شدن ساعات مراقبت و كنار يكديگر بودن، عزت نفس را در سالمند افزايش داده و موجب شود كه شرايط روحي بهتري داشته باشند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۸:۲۴ توسط:محيا يوسفي موضوع:

نقش پرستار كودك در تربيت فرزند شما

تربيت فرزند يكي از مسائلي است كه پدر و مادرها بسيار به آن حساس هستند. همه ما دوست داريم فرزندي با شخصيت و با تربيت داشته باشيد. فرزندي كه در تمامي جمع‌ها مايه سربلندي ما باشد. اما هميشه موضوع به اين سادگي نيست و داشتن فرزندي با اين ويژگي‌هاي اخلاقي و رفتاري، نيازمند صرف وقت، هزينه و انرژي است. اين مسئله براي كودكاني كه پدر و مادر انها هر دو مشغول كار بوده و ساعات زيادي از روز را تحت نظر پرستار كودك قرار دارند، حساس‌تر و مهم‌تر نيز خواهد بود. در اين نوشته وب‌سايت سپيد گستر مي‌خواهيم درباره نقش پرستار كودك در تربيت فرزند نكاتي را با شما در ميان بگذاريم.

نقش پرستار كودك در تربيت فرزند

 

حيطه اختيار پرستار كودك

پرستار كودك ساعات زيادي را در طول روز با فرزند شما مي‌گذراند. ساعاتي كه به‌طور طبيعي شما در آن حضور نداريد؛ و همچنين بهترين ساعات فعاليت كودك است. بنابراين او مي‌تواند از جمله افراد تاثيرگذار در تربيت كودك باشد. اين مسئله موجب مي‌شود كه تعيين حيطه اختيار پرستار كودك موضوعي بسيار مهم شود.
به زبان دقيق‌تر اين شما هستيد كه بايد مشخص كنيد پرستار كودك شما در چه حوزه‌هاي تربيتي اجازه ورود دارد؛ و در چه حوزه‌هايي اجازه ورود ندارد. به عنوان مثال آيا تمايل داريد كه پرستار كودك شما در حوزه‌هاي اعتقادي و جهان‌بيني، نكاتي را به فرزند شما بياموزد؛ و يا او را تنها محدود به مسائل تربيت عمومي روزمره مثل نوع ارتباط گرفتن با ديگرام و رعايت ادب و احترام و… مي‌كنيد؟ اين تعيين حيطه اختيار موجب مي‌شود خيال‌تان از بابت آموزه‌هاي مطرح شده آسوده باشد. البته توجه كنيد كه در اين زمينه بايد كاملا شفاف و دقيق، موضوع را با پرستار كودك در ميان گذاشته و از او بخواهيد كه دقيقا همان‌طور كه مي‌خواهيد با فرزندتان رفتار كند.
همچنين پيگيري اين موضوع به‌طور متوالي و دقت در تغييرات رفتاري كودك نيز در كنترل هرچه بيشتر شرايط موثر است.

بهترين انتخاب تربيتي براي فرزندان

همه ما درباره اصولي كلي و اخلاقي با يك‌ديگر توافق داريم؛ و درباره جزئياتي مثل جهان‌بيني و…. ممكن است تفاوت‌هايي با يك‌ديگر داشته باشيم. بنابر همين ويژگي، به‌نظر مي‌رسد پيگيري آموزش اصول كلي و اخلاقي توسط پرستار كودك، بهترين انتخاب براي تربيت كودك شما باشد.
در ادامه به عنوان مثال مواردي را در اين زمينه مطرح مي‌كنيم:
راستگويي: اين خصيصه اخلاقي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي تربيتي است. راستگويي را مي‌توان اولين پايه سلامت روح كودك دانست. بنابراين تاكيد بر اين آموزه مي‌تواند بسيار مهم باشد.
كسب اجازه: پرستار كودك به او بياموزد؛ كه در انجام هركاري بايد اجازه آن را دريافت كنيد. اجازه براي ورود به اتاق در بسته، اجازه براي رفتن به بازي، اجازه براي خوردن يك خوراكي خاص و… همچنين اين كسب اجازه بايد همراه با احترام و بياني درست باشد.
تشكر و قدرداني: كودك بايد بياموزد كه در قبال اجابت شدن خواسته‌هايش، بايد تشكر كند.
طرز بيان: رعايت ادب در صحبت كردن، گوش ندادن به مكالمه‌هاي خصوصي ديگران، كسب اجازه براي وارد صحبت شدن، استفاده از كلمات مناسب و پرهيز از كلمات زشت، از جمله اين موارد است.
احوال پرسي: پرستار بايد به كودك بياموزد كه وقتي كسي حالش را پرسيد؛ پاسخش را داده و در مقابل او نيز حال طرف مقابل را جويا شود.
نظم در غذا خوردن: يكي از اولين موارد تربيتي كه كودك ياد مي‌گيرد؛ شكل درست غذا خوردن است. روش درست استفاده از قاشق و چنگال، آرامش در غذا خوردن و… از جمله اين موارد است.
به اين ليست مي‌توانيد موارد بيشتري نيز اضافه كنيد؛ و به مرور از پرستار كودك خود بخواهيد پيگير آنها باشيد.

” ما در مجموعه خدمات پرستاري سپيد گستر، مي‌كوشيم پرستاراني شايسته را براي كودك شما اعزام كنيم. پرستاراني كه خيال شما را از هر جهت آسوده كند”


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۴۴:۴۰ توسط:محيا يوسفي موضوع:

زخم بستر در سالمندان و مراقبت‌هاي آن

زخم بستر در سالمندان يكي از اتفاقات بدي است كه ممكن است سلامت سالمند شما را تهديد كند. متاسفانه با افزايش سن و رسيدن به دوران كهولت، شانس مبتلا شدن به مشكلات و بيماري‌هاي گوناگون افزايش مي‌يابد. سالمندان كهنسال، معمولا به دليل مشكلات جسمي گوناگون، بيش از ساير افراد در معرض ابتلا به بيماري‌ها هستند؛ و در صورت ابتلا نيز، مسير سخت‌تري براي درمان و بهبودي پيش رو دارند. يكي از مشكلات متداول در سالمنداني كه به هر دليل مدت زيادي را در بستر مي‌گذرانند، زخم بستر است. اگر مي‌خواهيد درباره زخم بستر و نگهداري از سالمند در منزل كه دچار بيماري زخم بستر ميباشد، بيشتر بدانيد؛ با اين نوشته وب‌سايت سپيد گستر همراه ما باشيد.

 

زخم بستر در سالمندان

زخم بستر چيست؟

زخم بستر همان‌طور كه از نامش پيداست؛ به دليل قرار گرفتن طولاني مدت در بستر شكل مي‌گيرد. به همين دليل نيز معمولا سالمندان ناتوان جسمي، بيش از سايرين در معرض ابتلا به آن هستند.
وقتي فرد مدت طولاني در بستر قرار مي‌گيرد، به بخشي از لايه‌هاي پوست كه در مناطق تحت فشار بدن و بستر هستند، فشار وارد مي‌كنند. اين فشار ممتد موجب مرگ سلول‌هاي پوستي و آسيب ديدن آنها در اين ناحيه مي‌شود. به عنوان مثال يكي از بخش‌هاي بدن كه بيش از ساير بخش‌ها درگير اين وضعيت مي‌شوند. بخش كناري استخوان لگن است. پوست اين قسمت به دليل به پهلو خوابيدن بيمار، تحت فشار استخوان لگن و وزن بيمار و همچنين كف بستر، دچار مشكل مي‌شود. در واقع اين فشار ممتد موجب كاهش و در نهايت قطع جريان خون در رگ‌ها و بافت‌هاي اين بخش از پوست شده و در نهايت موجب مرگ سلولي آن مي‌شوند.
در اين وضعيت محل آسيب ديده بيش از هميشه در معرض انواع عفونت‌ها قرار مي‌گيرد؛ كه در نهايت خود را به شكل يك زخم نشان مي‌دهد.

مراقبت‌هاي زخم بستر در سالمندان

نكات زيادي در زمينه مراقبت و بهبود زخم بستر در سالمندان وجود دارد؛ اما شايد مهم‌ترين نكات در اين زمينه مرتبط به موارد پيشگيرانه باشد. واقعيت اين است كه جلوگيري از زخم بستر، بسيار ساده‌تر از درمان زخم ايجاد شده است.
بنابراين در ابتدا به مهم‌ترين اصل در پيشگيري از زخم بستر اشاره مي‌كنيم؛ و آن هم چيزي نيست جز حركت دادن و چرخ منظم بدن بيمار در ساعات شبانه روز. در واقع افراد سالم معمولا به‌صورت ارادي و در بستر، در طول شب چندين بار پهلو به پهلو شده و موقعيت خواب خود را تغيير مي‌دهند. همچنين اين افراد در طول روز به فعاليت پرداخته و بدن آنها تحت فشار بستر قرار نمي‌گيرد.
اين مسئله متاسفانه براي بيماران دچار مشكلات حركتي متفاوت است. آنها در طول شبانه روز در بستر قرار گرفته و بنابراين در صورتي كه هر چند ساعت يك بار توسط پرستار خود تغيير موقعيت ندهند؛ ممكن است دچار مشكل زخم بستر شوند. بنابراين بهتر است در اين زمينه از پرستار سالمند خود بخواهيد دقت و اهتمام كافي داشته باشد.
اما اگر سالمند شما به هر دليل دچار زخم بستر شد؛ شستشوي منظم زخم و اطراف آن با آب و صابون، خشك كردن كامل زخم شستشو داده شده و پوشاندن آن بسيار مهم است. دقت كنيد كه هنگام خشك كردن بجاي كشيدن حوله روي زخم، زخم را با گذاشتن و برداشتن حوله خشك كنيد. اين كار از آسيب بيشتر به زخم جلوگيري مي‌كند.
همچنين رعايت بهداشت بستر بيمار نيز بسيار مهم است. اين كار هم در زمينه پيشگيري و هم بهبود زخم بستر در سالمندان بسيار موثر است. تعويض منظم ملحفه‌ها و پتوهاي استفاده شده در تخت خواب بيمار، از جمله اصول مهم در اين زمينه است.
در نهايت پانسمان زخم به كمك باندهاي آنتي باكتريال و ضد ميكروبي، در كنترل و كاهش زخم بستر بسيار موثر است. اين پانسمان ها به خوبي ميكروب‌ها، ترشحات و قارچ‌هاي ايجاد شده روي زخم را جمع كرده و از گسترش عفونت جلوگيري مي‌كنند. البته فراموش نكنيد كه پانسمان اين زخم‌ها بايد خيلي زود و به‌صورت مرتب تعويض شود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۵۹:۲۸ توسط:محيا يوسفي موضوع: