خدمات پرستاري سپيد گستر

هنگام حمام كردن سالمندان چه نكاتي را بايد در نظر گرفت

حمام كردن سالمندان يكي از وظايف معمول پرستار سالمند در منزل است. در واقع به‌طور معمول سالمنداني نيازمند پرستار هستند كه در انجام امور ساده و روزمره از جمله حمام كردن، ناتوان باشند. حمام كردن به عنوان يكي از مراقبت‌هاي بهداشتي، موضوع بسيار پر اهميتي است؛ و علاوه بر مسئله بهداشت، بر سلامت روحي و رواني فرد نيز به شدت موثر است. در اين نوشته مي‌خواهيم نكاتي را درباره روش حمام كردن سالمندان با شما در ميان بگذاريم.

 

اين كار را به يك پرستار مسلط بسپاريد

در درجه اول پيشنهاد مي‌كنيم براي اين كار ، از يك پرستار مسلط و آشنا به اين امور بهره ببريد. فراموش نكنيد كه حمام كردن يك انسان بزرگسال و البته داراي ناتواني جزئي يا كلي، با يك كودك خردسال بسيار متفاوت است. وزن بالا، ناتواني‌هاي حركتي احتمالي و… همگي از مواردي است كه مي‌تواند در اين شرايط موثر باشد.
نكته ديگر در اين زمينه اين است كه اگر سالمند شما داراي چنين ناتواني‌هايي است؛ بهتر است هنگام انتخاب پرستار، موضوع را با او در ميان گذاشته و توانايي‌هاي فني و فيزيكي او را براي انجام اين وظيفه در نظر داشته باشيد.

حمام كردن سالمند

شرايط محيطي حمام را آماده كنيد

اگر در خانه ملكي خود مستقر هستيد و اطمينان داريد كه سالمند شما تا سال‌ها در آن محل زندگي خواهد كرد؛ تا جاي ممكن شرايط محيطي حمام را براي او بهبود دهيد. در اين زمينه توصيه‌هاي بسياري وجود دارد؛ اما بعضي از آنها مهم‌تر هستند.
در اولين مرحله دسترسي به حمام را مناسب كنيد. اگر حمام داخل اتاق سالمند قرار داشته باشد؛ اوضاع خيلي بهتر و ساده‌تر خواهد شد. همچنين اين كار باعث مي‌شود سالمند راحت‌تر وارد حمام شده و راحت‌تر و بدون نگراني از شرايط محيطي مثل سرما و… از آن خارج شود.
مسائل ديگر به فضاي داخل حمام مرتبط است. تا جاي ممكن سعي كنيد كف حمام ارتفاع بالاتري از كف اتاق نداشته باشد. اين كار نيز براي دسترسي بهتر سالمند و حمل ساده‌تر او بهتر است. وجود يك صندلي محكم و اطمينان بخش در حمام، نكته ديگري است كه بايد براي حمام كردن سالمند در نظر بگيريد.
در نهايت پيش از بردن سالمند به داخل حمام، محيط حمام را گرم كرده و مناسب حمام كردن نماييد.

به نيازهاي اساسي سالمند توجه كنيد

سالمندان معمولا توانايي دقايق طولاني حضور در حمام را ندارند. بنابراين بكوشيد بهترين كار را در كوتاه‌ترين زمان ممكن براي آنها انجام دهيد. بعضي از كارها مثل ناخن گرفتن و اصلاح صورت را مي‌توان در محيط خانه نيز انجام داد؛ و تنها براي شستشوي بدن، سالمند را وارد حمام كرد.
همچنين توجه كنيد كه سالمند شما چه حساسيت‌هايي دارد. به عنوان مثال دماي آب را ابتدا با تشخيص خود و سپس با تاييد سالمند تنظيم كنيد. استفاده از شوينده‌هاي مايع مثل بدن شوي‌ها نيز در راحت‌تر و بهتر شدن نتيجه نهايي شستشو موثر است.
در نهايت شايد بهتر باشد، از شامپو بچه براي حمام كردن سالمند استفاده كنيد؛ تا نگران سوزش چشم او در صورت باز كردن چشمانش، نباشيد.

موارد بعد از حمام را فراموش نكنيد

پيش از بردن سالمند به داخل حمام، يكي از مقدمات مهم آماده كردن لباس‌ها و وسايل خشك كردن او است. اين كار كمك مي‌كند پس از حمام كردن مجبور به ترك سالمند در وضعيت نامناسب نباشيد. حوله مناسب، لباس‌هاي زير و رو و وسايل خشك كننده، مثل سشوار و در نهايت لوسيون‌ها و… مورد استفاده، از جمله اين موارد است.
در نهايت توصيه مي‌كنيم سالمندان را در زماني كه نه گرسنه هستند؛ و نه به تازگي غذا خورده‌اند به حمام ببريد. همچنين اگر در حمام خود وان داريد؛ اجازه دهيد كه او براي خودش دقايق طولاني را در يك وان آب گرم استراحت كند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ تير ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۶:۵۹ توسط:محيا يوسفي موضوع:

مشكلات مصرف دارو در سالمندان

با بالارفتن سن، ترك كردن بعضي عادات كار آساني نيست. حتي ممكن است برخي رفتارهاي ديگر نيز به اين عادات اضافه شوند. حتما به اين مشكل برخورده‌ايد كه سالمند شما از خوردن دارو اجتناب كند و يا حتي مصرف داروي خود را فراموش كند.
سالمندان به دليل كهولت سن، دچار فراموشي و حواس پرتي مي‌شوند. دارو يكي از مسائل مهمي است كه سالمندان با آن روبرو هستند. بدن در سنين كهنسالي ويتامين كمتري جذب مي‌كند. به همين دليل بسياري از سالمندان را ديده‌ايم كه قرص كلسيم مصرف مي‌كنند.
نكته‌اي كه لازم است به آن توجه كنيد اين است كه براي نگهداري از سالمند در منزل ، همواره او را براي ابراز ناراحتي خود تشويق كنيد. خيلي از آن‌ها ترس استفاده از داروهاي جديد را دارند به همين دليل ناراحتي خود را پنهان مي‌كنند.
همه عوامل را به پيري و كهولت سن ربط ندهيد. درست است كه سالمند به مراقبت بيشتري نياز دارد اما اين موضوع نبايد ملكه ذهن آن‌ها شود. به خصوص در بانوان سالمند، كه اين موضوع ممكن است نتيجه افسردگي در آن‌ها ايجاد كند.

 مصرف دارو در سالمندان

 

آشنايي سالمند با نحوه مصرف دارو

اگر حجمي از قرص و شربت را به سالمند نشان دهيد مطمئنا حس اعتماد از مصرف دارو را از دست مي‌دهد. اما اگر براي او دليل مصرف دارو در سالمند را توضيح دهيد، قبول كردن اين موضوع برايشان آسان‌‌تر است. يك نكته: به سالمند توضيح دهيد داروي خود را شبانه و در تاريكي مصرف نكند اين كار ممكن است باعث اشتباه او شود و با اين نتيجه روبرو شويد كه يك دارو تا مدت‌ها مصرف نشده و به اشتباه يك داروي ديگر با دوز بالاتر مصرف شده. راه حل ساده اين موضوع قرار دادن يك چراغ قوه كوچك در جعبه داروهاست.

توضيح نحوه مصرف دارو در سالمند به پرستار

اگر براي سالمند خود پرستار داريد، بايد نحوه مصرف دارو را به آن توضيح دهيد. در زماني‌كه خودتان به سالمندتان دسترسي نداريد، اين وظيفه پرستار سالمند است كه حواسش به ساعت و ميزان مصرف داروي سالمند باشد. همچنين با توضيح دادن خيالتان از بابت اشتباه كردن در مصرف دارو توسط فرد ديگر از بين مي‌رود.
در صورتي كه تعداد داروها زياد باشد، ممكن است حتي خود شما هم به اشتباه بي‌افتيد. براي همين منظور از برچسب‌هايي كه نحوه مصرف دارو روي آن نوشته شده استفاده كنيد. اين برچسب‌ها را روي جعبه قرص‌ها بچسبانيد. همچنين در داروخانه‌ها جعبه‌هايي به اسم جعبه يادآور قرص وجود دارد. بعضي از اين جعبه‌ها اين امكان را به شما مي‌دهند كه براي يك هفته، قرص‌ها را به ازاي هر روز هفته تقسيم بندي كنيد.

مصرف دارو در سالمند به صورت خودسرانه

بنا بر تشخيص اشتباه و مصرف خودسرانه دارو ممكن است صدمات جدي به جسم سالمند بزنيد. بدن سالمند ضعيف‌تر از ديگر گوه‌هاي سني است. هميشه به گفته پزشك اعتماد كنيد. پزشك بر اساس تجربه نوع دارو را تجويز مي‌كند.
برخي اوقات به سبب نداشتن آگاهي، سالمند داروهاي زيادي را مصرف مي‌كند و همچنين از تداخل داروها بي خبر است. همين امر خود باعث بروز ديگر بيماري‌ها مي‌شود. به همين دليل اگر سالمند خود را نزد پزشك متخصص قلب مي‌بريد، لازم است ديگر داروهاي مصرفي‌اش را به همراه داشته باشيد. پزشك با توجه به داروهايي كه سالمند مصرف مي‌كند، داروهاي ديگر را تجويز مي‌كند.
با مصرف دارو بدن سالمند نياز به مواد معدني و ويتامين‌ها پيدا مي‌كند. شايد نياز باشد برخي عادات غذايي ترك شود و برنامه غذايي جديدي تعريف شود. براي اين منظور لازم است با دكتر متخصص تغذيه مشورت كنيد. مصرف سبزيجات را در برنامه غذايي بالا ببريد. طبخ غذاهاي دريايي و مصرف آن به صورت بخارپز بيشتر توجه كنيد.
با رعايت همه اين نكات شايد سالمند نياز به مكمل غذايي داشته باشد. با پزشك او مشورت كنيد. چرا كه سالمندان بعد از سن 50 سالگي در جذب ويتامين دچار مشكل مي‌شوند. كمبود كلسيم يكي از مهم‌ترين عامل‌هايي‌ست كه بايد به‌خاطر آن قرص ويتامين مصرف كنند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ تير ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۴۸:۵۲ توسط:محيا يوسفي موضوع: